Czystek - niepozorne zioło o wyjątkowych właściwościach i wielu zastosowaniach

Zioło czystekCzystek jest nazywany śródziemnomorskim cudem natury, e 1999 roku został nazwany rośliną roku. Pod względem stymulacji układu immunologicznego, kilkukrotnie przewyższa właściwości zielonej herbaty. Doskonale oczyszcza organizm z toksyn, wykazuje działanie przeciwrakowe, pomaga zachować młody wygląd skóry. Dodaje energii i jest pomocny w walce z zaburzeniami nastroju. Odstrasza komary i chroni zwierzęta domowe przed pchłami i kleszczami.

Właściwości czystka

Czystek to roślina, która wspomaga organizm na wielu płaszczyznach. Jest dostępny zarówno pod postacią tabletek, jak i ziół, z których można przygotowywać napary oraz inhalacje. Co ciekawe, Grecy zamieszkujący półwysep Chalkidiki piją herbatę z czystka regularnie i kilka razy na dzień. Wiele osób pochodzących z regionu dożywa wieku ponad stu lat, co jest tłumaczone wyjątkowymi właściwościami rośliny, która nie tylko chroni przed chorobami, ale także pozwala na długo zachować młodość. Należy przy tym pamiętać, że liście rośliny można zalewać gorącą wodą kilkakrotnie bez obaw o to, że utracą swoje walory zdrowotne.

Kwiaty czystka

Czystek znany setki lat temu, doceniany dziś

Czystek jest rośliną o zimozielonych krzewach. Płatki kwiatów układają się w kielich i przyjmują białą lub różową barwę. W naturalnych warunkach czystek występuje na Półwyspie Pirenejskim. Można go spotkać na skalistych, suchych zboczach, przez co jest nazywany skalną różą. Coraz częściej roślina jest też uprawiana w Polsce, jakkolwiek większość ziół dostępnych na krajowym rynku pochodzi z Turcji, Grecji lub Albanii. Warto pamiętać, że te ostatnie posiadają zdecydowanie bardziej gorzki smak, ponieważ do torebek z herbatą trafia susz nie tylko z liści, ale również z łodyg rośliny. Co ciekawe, czystek nie jest nowym odkryciem medycyny.

Źródła historyczne dowodzą, że był wykorzystywany wiele wieków temu do przygotowywania leczniczych naparów. W starożytności otrzymywano z niego tak zwane ladanum. Była to lepka, gorzka w smaku i miękka żywica o czarnej lub brązowej barwie. Specyfik był stosowany głównie przy biegunkach, chorobach układu pokarmowego oraz schorzeniach dróg oddechowych. Z czasem ladanum zaczęto wykorzystywać w charakterze lekarstwa przyspieszającego gojenie ran. Wzmianki o wyjątkowych właściwościach rośliny można też znaleźć w ludowych recepturach. Dziś herbaty oraz suplementy diety zawierające czystek przeżywają swoją drugą młodość. Wszystko za sprawą bogactwa substancji wpływających pozytywnie na kondycję organizmu i pełniących niebagatelną rolę w profilaktyce wielu schorzeń, również tych cywilizacyjnych.

Czystek to cenne źródło polifenoli

Tym, co wyróżnia czystek na tle innych roślin jest bardzo wysoka zawartość polifenoli. Szacuje się, że ich stężenie znacząco przewyższa ilość substancji antyoksydacyjnych występujących w czerwonym winie czy zielonej herbacie. W przeciwieństwie do tej ostatniej, czystek nie zawiera związków psychoaktywnych takich jak teina, teofilina czy teobromina, przez co może być z powodzeniem stosowany u osób w podeszłym wieku, kobiet w ciąży, matek karmiących, a nawet dzieci. Właściwości przeciwutleniające rośliny zostały dowiedzione w szeregu badań naukowych. Jednymi z najbardziej popularnych były doświadczenia z wykorzystaniem odczynnika DPPH, czyli substancji będącej trwałym, wolnym rodnikiem. Podczas przeprowadzania badania, dodano ją do naparu przygotowanego z liści czystka i pozostawiono na 60 minut. Przygotowano również próbę kontrolną. Po upływie określonego czasu dokonano pomiaru DPPH w obu próbkach, wykazując, że roztwór zawierający ekstrakt z rośliny, znacząco obniżył poziom szkodliwego czynnika i wyeliminował wolne rodniki. W ten sam sposób czystek działa w organizmie. Usuwając szkodliwe produkty przemiany materii, znajduje szerokie zastosowanie w profilaktyce i kuracji wielu schorzeń.

Zastosowanie czystka

Najwięcej zastosowań znajduje herbata z czystka. Dziś można ją kupić w torebkach w niemal każdym sklepie ze zdrową żywnością, zawsze jednak możemy podjąć próbę samodzielnego jej przygotowania. W tym celu należy wsypać do szklanki czubatą łyżkę ziół, zalać ją wrzącą wodą i zaparzać przez pięć minut. Jeśli chcemy, aby czystek pomagał nam w zwalczaniu infekcji, dobrym rozwiązaniem z pewnością okażą się tabletki z tym ziołem. Można je kupić w większości aptek, zwykle ich skład obejmuje przy tym także kilka innych substancji poprawiających i wzmacniających działanie zioła. Ważne, by sięgać po tabletki już podczas pierwszych objawów choroby.

Herbata z czystka

Czystek w profilaktyce chorób nowotworowych

Wolne rodniki, łącząc się z białkami i lipidami, doprowadzają do ich utleniania i w konsekwencji do uszkodzenia struktur komórkowych. Z tego względu tak ważne jest pozbywanie się ich z organizmu. Czystek zawiera bardzo wysokie stężenie polifenoli, które skutecznie wymiatają wolne rodniki. W ten sposób roślina znajduje zastosowanie w profilaktyce chorób nowotworowych. Zapobiegając uszkodzeniom komórek, chroni je przed niekontrolowanym namnażaniem i powstawaniem tkanek o zaburzonej strukturze komórkowej. Polifenole zapobiegają także mutacjom i uszkodzeniom DNA. Co ważne, czystek wykazuje właściwości antyproliferacyjne i cytotoksyczne. Długotrwałe i regularne stosowanie naparu z rośliny przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na przerost prostaty, ponieważ redukuje dalszy rozrost gruczołu krokowego. Warto także wspomnieć, że czystek znakomicie usuwa metale ciężkie z organizmu. Zawarte w roślinie flawonoidy skutecznie wiążą kadm, rtęć i ołów w związki nieprzyswajalne przez ustrój i przyspieszają ich wydalanie. Z tego względu czystek jest szczególnie zalecany palaczom oraz osobom mieszkającym na terenach o znacznym stopniu skażenia środowiska. W okresie jesienno-zimowym, napar z rośliny pomaga redukować niekorzystny wpływ smogu na organizm człowieka, działając odtruwająco i chroniąc komórki przed działaniem substancji toksycznych.

Idealny dla serca

Oprócz nowotworów, na liście schorzeń, z którymi borykają się Polacy, czołowe miejsce zajmują choroby układu sercowo-naczyniowego. W naszym kraju każdego roku na zawał serca zapada ponad 100 tysięcy osób. Z tego względu tak ważna jest profilaktyka schorzeń układu krążenia. Liczne badania naukowe prowadzone niezależnie z rozmaitych ośrodkach medycznych na świecie dowodzą, że polifenole zawarte w czystku skutecznie redukują poziom frakcji LDL cholesterolu, prowadzącej do zaburzeń miażdżycowych. Substancje antyoksydacyjne (stres oksydacyjny) wymiatają bowiem wolne rodniki. Uniemożliwiają w ten sposób powstawanie powodowanych przez nie mikrouszkodzeń śródbłonka naczyń krwionośnych, co w efekcie sprzyja odkładaniu się w nich blaszki miażdżycowej. Co ważne, polifenole przyczyniają się do rozpuszczania zakrzepów krwi, dzięki czemu redukują ryzyko wystąpienia zatorów. Czystek pomaga także stabilizować ciśnienie krwi.

W walce z infekcjami

Czystek jest ponadto ceniony za właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Zawarte w nim substancje przeciwutleniające świetnie wspomagają układ odpornościowy. Czystek znakomicie koreluje z witaminą C, wzmacniając jej działanie. Regularne spożywanie naparu z czystka zmniejsza więc ryzyko wystąpienia przeziębień oraz grypy. W przypadku wystąpienia choroby, herbata z rośliny przyspiesza powrót do zdrowia. Z kolei inhalacje z czystka świetnie sprawdzają się w przypadku nawracających infekcji dróg oddechowych oraz zapalenia zatok. Należy pamiętać także o tym, że czystek blokuje wydzielanie histaminy, dzięki czemu doskonale sprawdza się w przypadku osób cierpiących na alergię. Pozwala złagodzić dokuczliwe objawy uczuleń. Badania prowadzone przez naukowców z Grecji dowiodły, że ekstrakt z czystka eliminuje zarówno bakterie Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne. Zawarty w nim karwakrol wykazuje działanie zbliżone do tymolu zawartego w wielu antybiotykach. W przeciwieństwie do środków chemicznych, czystek nie powoduje jednak skutków ubocznych. Nie istnieje też ryzyko przedawkowania. Z kolei portugalscy naukowcy pracujący na University of Beira Interior dowiedli, że olejki eteryczne zawarte w czystku hamują wzrost szczepów gronkowca złocistego, prowadzącego do szeregu powikłań. Z kolei właściwości przeciwzapalne rośliny sprawiają, że nie tylko świetnie sprawdza się przy infekcjach, ale także wspomaga leczenie reumatyzmu.

Profilaktyka i leczenie boreliozy

Czystek znalazł też zastosowanie w profilaktyce i leczeniu boreliozy. Badania prowadzone w niemieckim University of Leipzig dowiodły, że olejki eteryczne zawarte w roślinie skutecznie hamowały namnażanie krętka Borrelia burgdorferi. Substancje zawarte w czystku pokrywają komórki bakterii, uniemożliwiając im w ten sposób szkodliwe oddziaływanie na organizm. Z tego względu spożywanie naparu z czystka jest zalecane nie tylko osobom, które borykają się z boreliozą, ale także miłośnikom leśnych wycieczek, narażonym na ukąszenie przez kleszcze, będące nosicielami tej groźnej choroby. Warto także wspomnieć, że olejki eteryczne, które można znaleźć w liściach i pędach rośliny, przenikają do potu, skąd następnie przedostają się na skórę. Ich zapach z kolei odstrasza większość owadów i pajęczaków, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na ich inwazję.

http://www.researchgate.net/publication/322031955_Antibacterial_potential_of_the_Cistus_incanus_L_phenolics_as_studied_with_use_of_thinlayer_chromatography_combined_with_direct_bioautography_and_in_situ_hydrolysis

Zdrowy układ trawienny

W ostatnich latach coraz więcej osób cierpi na schorzenia układu pokarmowego. Na liście tych najbardziej dokuczliwych znajduje się choroba wrzodowa żołądka, która nieleczona, może doprowadzić do rozwinięcia się stanów przednowotworowych. Naukowcy z Portugalii i Hiszpanii udowodnili, że wyciąg z czystka ladanowego niszczy komórki bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnych za uszkodzenia śluzówki żołądka i w konsekwencji powstawania nadżerek oraz wrzodów. Co ważne, roślina ta posiada także znakomite właściwości detoksykacyjne. Przyspieszając przemianę materii, pomaga pozbywać się z organizmu szkodliwych substancji. Wykazuje także właściwości alkalizujące krew, dzięki czemu świetnie sprawdza się w przypadku osób stosujących dietę wysokobiałkową.

Lek na grzybicę

Hiszpańscy naukowcy wykazali także grzybobójcze właściwości czystka ladanowego. Wodno-alkoholowy ekstrakt z rośliny skutecznie hamuje rozwój grzybów z rodzaju Candida albicans oraz Candida glarata. Biorąc pod uwagę zdolność niszczenia bakterii, olejki eteryczne zawarte w czystku świetnie wspomagają leczenie chorób skóry. Znakomicie sprawdzają się w walce z łupieżem oraz łuszczycą. Mogą być stosowane jako kuracja uzupełniająca trądziku oraz grzybic skórnych. Czystek jest także pomocny osobom borykającym się z atopowym zapaleniem skóry. Jako substancja całkowicie naturalna i bezpieczna, może być dodawany do kąpieli, nawet w przypadku małych dzieci. Przemywanie ran naparem z czystka przyspiesza także gojenie ran i przeciwdziała pojawianiu się nieestetycznych blizn. Co więcej, zawarte w roślinie polifenole blokują aktywność kolagenazy, czyli enzymu rozkładającego kolagen. W ten sposób pomagają dłużej zachować młody wygląd skóry, sprawiają, że jest ona jędrna, dobrze odżywiona i promienna. Niszcząc wolne rodniki i hamując rozpad komórek, przeciwdziałają powstawaniu zmarszczek i starzeniu się cery. Warto pamiętać także o tym, że regularnie spożywany napar z czystka redukuje przykry zapach potu. Związane jest to głównie z wypłukiwaniem toksycznych substancji z organizmu.

Zdrowe zęby i dziąsła

Czystek jest ponadto świetnym preparatem wspomagającym pielęgnację jamy ustnej. Jego właściwości antyseptyczne sprawiają, że skutecznie walczy z bakteriami rozwijającymi się na dziąsłach oraz przyzębiu. Płukanie jamy ustnej naparem z rośliny redukuje odkładanie się kamienia i przywraca świeży oddech. Czystek świetnie rozpuszcza także biofilm bakteryjny pokrywający powierzchnię zębów, dzięki czemu może łagodnie je wybielać. Wyciąg z rośliny świetnie zastępuje chemiczne płyny do płukania jamy ustnej. Co ważne, nie zawiera szkodliwych substancji, w tym także triklosanu, dzięki czemu jest zalecany nawet dzieciom. Aby móc jednak w pełni cieszyć się walorami rośliny, należy spożywać ją regularnie. Dietetycy zgodnie twierdzą, że pierwsze efekty działania czystka są zauważalne po około 3-4 tygodniach stosowania.

Linki:

Komentarze