Dekoracja wnętrz - jaki kolor ścian w pokoju dziecięcym

Dekoracja wnętrzaJuż chyba większości z nas ulał się schemat koloru różowego - dla dziewczynki i niebieskiego dla chłopca. Ten stereotypowy trend popularny jeszcze kilka lat temu, na szczęście powoli odchodzi w zapomnienie. Obecnie rodzice skupiają się na bardziej istotnych sprawach: jak poprzez kolor pobudzić dziecko do lepszego rozwoju? Czy ten kolor jest odpowiedni? Jak pozytywnie/negatywnie może wpłynąć na emocje i nastrój? W artykule spróbujemy zmierzyć się z tymi pytaniami tak, aby nie tylko zaspokoić wiedzę, ale również wpasować się w modną aranżację pokoju.

Noworodek/Niemowlak

W pierwszych miesiącach życia, niemowlaki dostrzegają jedynie zestawienie kontrastowe np.: biel z czernią, żółć z czerwienią, czy zieleń z błękitem. Wcale nie znaczy to, że dziecko jest nieczułe na wpływ barw. Kolory w mocnych tonach mogą je drażnić, niepokoić, powodować kłopoty z zasypianiem i tym samym negatywnie wpływać na proces rozwoju maluszka. Jeśli jesteście w trakcie dekoracji wnętrz pokoju dla noworodka, z pewnością barwą przewodnią ścian powinny być odcienie neutralne i ciepłe, kojarzące się z ciepłem, bezpieczeństwem, komfortem. Dlatego wściekłemu różowi na ścianach mówimy stanowcze NIE! Pożądane kolory to: subtelny beż, przydymiony róż, kremowa biel czy stłumiony błękit. Jeśli zależy wam na rozweseleniu ścian, można udekorować je wyrazistymi akcentami, które przyciągną wzrok maleństwa.

Dekoracja wnętrza

Przedszkolak

Im dziecko starsze, tym bardziej rodzice powinni czuć się w obowiązku rozbudzania w nim ciekawości do świata. Oczywiście wspólne spędzanie czasu na wycieczkach po muzeach, zoo czy lesie to podstawa. Jednak dodatkowym trikiem jest dekoracja wnętrz w jego pokoju. Tutaj możemy pozwolić sobie na zabawę z intensywnymi tonacjami kolorów i scenerią nawiązującą do jego zainteresowań. Pomoże to pobudzić dziecięcą wyobraźnię i wesprze dziecko w rozwinięciu jego zainteresowań. Wolną przestrzeń można zamienić w magiczny las, afrykańskie safari albo królestwo księżniczki Elsy. Przemyślcie dogłębnie koncepcję tak, aby była mimo wszystko uniwersalna.

Dekoracja wnętrza

Obecnie na rynku istnieją wspaniałe tapety ze wzorami i kolorami świetnie nadające się do pokoju przedszkolaka. Kolorowe pasy czy grochy podbiły serca niejednego malucha. Ważne jest, aby nie przekroczyć cienkiej granicy między przemyślanym nieładem, a nie kontrolowanym chaosem. Intensywne tonacje powinny zostać ograniczone do liczby trzech, a ich wybór skonfrontować z charakterem dziecka. Jeśli dziecko to prawdziwy wulkan żywiołowej energii wpleć do dekoracji wnętrz więcej spokojniejszych refleksów, które pomogą dziecku w relaksie i nie będą wysyłać dodatkowych bodźców. Jeśli malec należy do tych spokojnych nieśmiałków, żółty kolor (inaczej kolor radości) będzie jak najbardziej wskazany na ściany w jego pokoju.

Uczeń

Wiek szkolny to czas, kiedy dziecko jest świadome swoich upodobań. Dlatego podczas dekoracji wnętrza pokoju jego sugestie powinny zostać wprowadzone w życiu. Barwy ścian należy dobrać tak, aby sprzyjały w koncentracji oraz produktywnej pracy umysłowej. Jednak nie tracąc przy tym designerskiego uroku i swojego uroczego wyrazu! Intensywne tonacje połączmy z szalonymi motywami umiejscowionymi na maksymalnie dwóch ścianach. Jeśli metraż pokoju pozwala, można wydzielić kącik do zabawy i osobny do nauki.

Podsumowując

Kolory mają moc. Dlatego przy planowaniu dekoracji wnętrz, ważne jest, aby poznać barwy i ich właściwości. Równocześnie mając na uwadze modny design i dekoracje wnętrz, dobrze jest kłaść nacisk na zastosowanie mocniejszych akcentów.

Szukasz dekoratora? Znajdź nas na StudioLoko.pl.

Ocena: 5.0