Dekoracje na balkon - 5 pomysłów na efektowne dodatki

Dekoracje na balkonEfektowny balkon to nie tylko chluba każdej właścicielki mieszkania, ale także miejsce, w którym z prawdziwą radością zaszywamy się z kubkiem porannej kawy albo, jeśli tylko pozwala na to dostępny metraż, urządzamy spotkania towarzyskie. Oprócz standardowego wyposażenia, na balkonie powinny znaleźć się także stylowe dekoracje. To właśnie dzięki nim buduje się klimat balkonu i sprawia, że staje się on idealną przestrzenią do rekreacji. Jakie dodatki warto wybrać, by ożywić balkon i stworzyć przytulny zakątek do relaksu? Tego dowiecie się z dzisiejszego tekstu.

Dekoracje na balkon - produkty funkcjonalne czy tylko ozdobne?

Większość balkonów nie jest specjalnie duża, nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na zaniedbanie tej przestrzeni. Wbrew pozorom nawet na najmniejszym balkonie da się urządzić przytulny kącik do wypoczynku, dzięki wykorzystaniu odpowiedniego wyposażenia i akcesoriów.

Czy jednak na ciasnych balkonach jest jeszcze miejsce dla dekoracji? Wszystko zależy od pomysłu i rodzaju zastosowanych dodatków. O ile bowiem nie zmieścimy na małym metrażu okazałych donic albo wielkich stojących ozdób, to możemy pomyśleć o ozdobieniu nieużywanych narożników, balustrad i elewacji, by zbudować przytulne miejsce do rekreacji, które pokochają domownicy oraz zapraszani przez nich goście.

Nie zapominajmy o tym, że nowoczesne wyposażenie, jak choćby meble ogrodowe Bazkar.pl, niejednokrotnie samo w sobie wyróżnia się ciekawym designem i potrzebuje tylko niewielkiego wsparcia, by zbudować iście nastrojowy zakątek.

Różne rozwiązania dopasowane do stylu przestrzeni

Gdy aranżuje się balkon, trzeba myśleć kompleksowo. Jeśli decydujemy się na jedną tendencję stylistyczną, warto zadbać o to, by cała przestrzeń była spójna wizualnie.

Zbyt wiele niedopasowanych przedmiotów dekoracyjnych w takim miejscu daje efekt przytłaczający. Warto zatem budować spójną aranżację, w której zarówno meble, jak i dodatki są powiązane ze sobą estetycznie i kolorystycznie. Tak tworzy się miejsce do wypoczynku dla wszystkich domowników.

Najmodniejsze dekoracje na balkon - co wybrać?

Dekoracje na balkon bywają bardzo różne. Należy dobrać je do wielkości dostępnej przestrzeni oraz wybranego stylu. Obecnie największą popularnością cieszą się rozwiązania minimalistyczne (balkon nowoczesny lub w stylu skandynawskim). Oprócz nich nie brakuje jednak aranżacji w nurcie retro. Często spotyka się choćby balkony w stylu prowansalskim, toskańskim lub orientalnym.

W każdej z wymienionych przestrzeni stosuje się nieco inne dodatki, różniące się formą, kolorystyką i designem. Które z nich zdecydowanie warto wybrać?

Poduszki - prosta droga do udekorowania balkonu

Poduszki na balkon to dodatek, który cieszy się chyba największą sympatią użytkowników. Nie tylko ozdabia przestrzeń, ale też podnosi komfort siedzenia. Dodatkowo efektowne poszewki występują w takiej mnogości wzorów i kolorów, że łatwo dobrać je do każdej przydomowej aranżacji, bez nadwyrężania budżetu.

Oświetlenie ozdobne - lampiony i girlandy LED

Gdy pogoda dopisuje, chętnie spędzamy czas na balkonie po zapadnięciu zmroku. Warto zatem pomyśleć o wykorzystaniu produktów oświetleniowych jako efektownej dekoracji.

Można zastosować minimalistyczne lampy na elewację albo pokusić się o bardziej romantyczne rozwiązania. Na balkonach retro i boho nieodzownym elementem są choćby lampiony oraz girlandy lampek LED, zawieszanych na balustradach i ścianach, by efektownie podświetlić miejsce do wypoczynku.

Dywaniki - przytulność i komfort w pakiecie

Balkon może być wykorzystywany jako wakacyjny salon. Warto zatem ułożyć na podłodze wzorzyste dywany, wpisujące się w estetykę skandynawską, boho i orientalną. Dzięki nim siedzenie przy stoliku staje się przyjemniejsze, a także udaje się dopełnić wizualnie całą aranżację, budując przytulny i elegancki klimat.

Rośliny - miejska dżungla na balkonie

Balkony łączą domowe wnętrze z przestrzenią poza czterema ścianami. Nie powinno zatem na nich zabraknąć pięknych roślin w donicach. Mogą to być okazy kwitnące, pnącza lub krzewy zimozielone. Warto ustawiać je na posadzce lub zawieszać na balustradach i pionowych kwietnikach, jeśli nie dysponujemy nadmiernym metrażem. Rośliny ożywiają przestrzeń, dekorują ją oraz sprawiają, że czujemy się w mieście jak na łonie natury.

Makaty i lustra, czyli ciekawe dekoracje ścienne

Na ciasnych balkonach można także wykorzystać piękne dekoracje ścienne. Bywają to makaty i makramy w stylu boho lub retro albo dekoracyjne lustra, optycznie powiększające dostępne miejsce. Tego typu dekoracje nie zajmują cennej przestrzeni użytkowej oraz potrafią stworzyć stylowe zacisze do wypoczynku.

Piękny balkon - efektowne i ekonomiczne rozwiązania dla każdego

Dostępność efektownych dodatków na balkon jest naprawdę duża. Dzięki temu da się stworzyć piękne miejsce do wypoczynku nawet na niewielkiej przestrzeni. Warto bawić się formą i szukać własnych rozwiązań. Mamy nadzieję, że tych kilka wskazówek powyżej stanie się dla Was ciekawą inspiracją do ożywienia własnych balkonów.

Komentarze