Depilacja laserowa - czy to zabieg dla każdego?

Zabieg depilacji laserowejZ roku na rok przybywa osób, które decydują się zabieg depilacji laserowej. Taka metoda usuwania zbędnego owłosienia umożliwia utrzymanie idealnie gładkiej skóry przez długi czas. Dzięki wykorzystaniu najnowocześniejszych laserów, depilacja może być stosowana u coraz większego grona osób, o zróżnicowanym fototypie i odcieniu owłosienia. Wciąż jeszcze istnieje jednak kilka przeciwwskazań do depilacji laserowej. O tym, kto powinien poddać się zabiegowi depilacji laserowej, a kto zmuszony jest unikać tego typu zabiegu, porozmawiamy z ekspertem kosmetologiem kliniki medycyny estetycznej Neonia z Krakowa Anną Zienkiewicz.

Decydując się na usuwanie owłosienia tradycyjnymi metodami - maszynką do golenia czy woskiem, średnio w ciągu całego życia wykonujemy nawet ponad 1000 takich zabiegów. A w przypadku depilacji laserowej liczba zabiegów jest nieporównywalnie mniejsza. A to oznacza znaczną wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy.

Rzeczywiście - depilacja laserowa to niezwykle komfortowa opcja. Aby móc cieszyć się gładką skórą bez zbędnego owłosienia, wystarczy wykonać serię kilku zabiegów, a następnie raz do roku pamiętać o zabiegu przypominającym. Oznacza to brak konieczności ciągłego golenia skóry czy stosowania innych domowych metod depilacji. Dzięki temu zyskujemy ogromną swobodę, chociażby podczas wakacyjnego urlopu - nie musimy w końcu myśleć o codziennym usuwaniu włosków. Wybór depilacji laserowej przynosi także szereg innych korzyści, chociażby wspomniane oszczędności finansowe. Ponadto depilacja laserowa zmniejsza ryzyko podrażnień skóry, nadmiernego rogowacenia naskórka czy wrastania włosków. A dzięki temu skóra będzie się prezentowała nienagannie.

Komu szczególnie polecany jest zabieg depilacji laserowej?

Depilacja laserowa to zabieg dedykowany każdemu, kto chce pozbyć się owłosienia na ciele. Kiedyś zabieg wykonywały głównie kobiety, dziś natomiast coraz częściej na depilację laserową decydują się mężczyźni. Istnieje kilka szczególnych wskazań do tego, aby wybrać depilację laserową zamiast golenia, wosku czy kremu do depilacji. I nie mówię tu tylko i wyłącznie o wspomnianych względach czasowych o finansowych. Mowa o sytuacjach, w których depilacja laserowa staje się jedyną skuteczną i bezpieczną metodą depilacji. Jedną z nich jest bardzo obfite owłosienie, które nie poddaje się goleniu maszynką. A ten problem dotyczy zarówno panów, jak i pań. Mężczyźni coraz częściej chcą pozbyć się owłosienia z pleców, klatki piersiowej czy nawet okolic intymnych, co podyktowane jest zarówno względami estetycznymi, jak i higienicznymi. Z kolei u kobiet coraz częściej występują zaburzenia hormonalne, prowadzące do tzw. hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego. U takich kobiet ogromnym problemem jest obfity zarost na twarzy, brzuchu, ramionach, plecach czy piersiach.

Kto jeszcze powinien zdecydować się na depilację laserową?

Na pewno te osoby, u których inne metody usuwania owłosienia prowadzą do podrażnień skóry, jej przesuszenia, a także wrastania włosków i zapalenia mieszków włosowych. Laser sprawdzi się także u osób, którym dokuczają rozszerzone naczynka na nogach. Wówczas depilacja laserowa stanowi najbezpieczniejszą metodę usuwania włosków.

A dla kogo depilacja laserowa nie jest odpowiednia?

Na pewno zastosowanie lasera jest przeciwwskazane w przypadku wszelkich zmian skórnych na obszarze ciała, który ma być poddany zabiegowi. Mowa przede wszystkim o łuszczycy, zakażeniach wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych. Ponadto depilacja laserowa nie jest wykonywana u osób cierpiących na nowotwory, stosujących preparaty fotouczulające, a także u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

A co z osobami o ciemnej karnacji czy jasnym owłosieniu? Dla nich depilacja laserowa też nie jest wskazana? I to nie z racji przeciwwskazań medycznych, a po prostu z braku możliwości skutecznego usuwania włosków?

Nic bardziej mylnego. Kiedyś rzeczywiście było tak, że zabieg depilacji laserowej był najskuteczniejszy u osób, które posiadały ciemne owłosienie przy jasnym odcieniu skóry. Wówczas kontrast między zawartością melaniny we włosie i w skórze był na tyle duży, że umożliwiał selektywne pochłanianie wiązki lasera. Dziś jednak nie ma takich ograniczeń w depilacji laserowej - zabiegowi może poddać się nawet osoba o jasnym owłosieniu czy ciemnej karnacji. Zabieg okaże się nieskuteczny jedynie na siwych włosach, pozbawionych całkowicie barwnika.

Czy każdy laser działa równie skutecznie?

Oczywiście, że nie. Wspomniane zalety dotyczą wyłącznie najnowocześniejszego lasera Soprano ICE Platinum https://neonia.com.pl/laseroterapia/depilacja-laserowa-krakow. Laser ten emituje wiązki o zróżnicowanej długości fali, dzięki czemu światło lasera pochłaniane jest nawet przez włosy blond. A selektywność pracy lasera minimalizuje ryzyko pochłanianie wiązki przez melaninę skóry, co może mieć miejsce podczas zastosowania laserów starszej generacji u osób z ciemną karnacją. Wówczas istnieje ryzyko poparzenia skóry. Selektywność działania lasera zapewnia technologia SHR. Laser Soprano wyróżnia się ponadto takimi nowoczesnymi technologiami jak In Motion, skracająca czas zabiegu nawet o połowę oraz system ICE zapewniający zaawansowane chłodzenie skóry i redukcję bolesności towarzyszącej zabiegowi.

Komentarze