Depilacja twarzy - metody. Nadmierne owłosienie twarzy

Depilacja twarzyNadmierne owłosienie na twarzy u kobiet często bywa przyczyną wstydu i obniżonej samooceny. Zdarza się, że prowadzi nawet do izolacji, całkowitego wycofania się z życia towarzyskiego, a także przyczynia się do depresji. Wiele Pań nadal niechciane owłosienie w okolicy ust czy brody każdego dnia mozolnie usuwa przy pomocy pęsety. Niestety nie tylko nie daje trwałych efektów, ale również podrażnia skórę, często wywołuje różnego rodzaju stany zapalne, a także jest bolesne, bardzo niewygodne i pracochłonne.

Obecnie dostępne są zdecydowanie nowocześniejsze i skuteczniejsze metody depilacji twarzy. Zabieg depilacji możemy wykonać same w domu lub w specjalistycznym gabinecie dermatologii estetycznej, gdzie pozbędziemy się niechcianych włosków na zawsze. U kobiet przyczyną pojawiania się na twarzy wyraźnego owłosienia w okolicy ust oraz brody, a niekiedy również na policzkach i pomiędzy brwiami, są zazwyczaj zaburzenia hormonalne, które mogą świadczyć nawet o tak poważnych schorzeniach jak guzy jajników. Zdecydowanie nie powinnyśmy więc traktować nadmiernego owłosienia na twarzy wyłącznie jako problemu estetycznego. Oprócz stosowania jednej z metod depilacji konieczna będzie również wizyta u lekarza, aby sprawdzić, co jest przyczyną naszego kłopotu.

Przyczyny nadmiernego owłosienia twarzy

Intensywność owłosienia twarzy to cecha indywidualna, na którą wpływa wiele czynników. Istotne znaczenie mają tutaj uwarunkowania genetyczne oraz typ naszej karnacji. Większa ilość ciemniejszego owłosienia na twarzy występuje u brunetek o ciemnej śniadej cerze. W najmniejszym stopniu z kolei jest ono widoczne u jasnych blondynek.

Jeżeli jednak włosków na twarzy jest naprawdę dużo, są sztywne, i tworzą wyraźne pola w okolicach brody oraz ust, a także po usunięciu szybko odrastają, to powinnyśmy udać się na konsultację do lekarza ginekologa i endokrynologa, ponieważ może być to objaw zaburzeń hormonalnych w organizmie. Ich przyczynami mogą być takie schorzenia jak:

  • zwiększona produkcja prolaktyny,
  • przerost kory nadnerczy,
  • zespół policystycznych jajników PCOS,
  • zespół Cushinga,
  • guzy jajnika,
  • anoreksja.

Do nadmiernego owłosienia na twarzy u kobiet może przyczyniać się również przyjmowanie leków o działaniu androgennym takich jak sterydy anaboliczne, niektóre antybiotyki, leki antyhistaminowe.

Depilacja twarzy - metody

Wybór metody depilacji twarzy zależy od rodzaju i ilości zbędnego owłosienia oraz tempa odrastania usuniętych włosków. U Pań, u których niechcianych włosków jest stosunkowo niewiele, sprawdzą się domowe proste metody depilacji przy użyciu pęsety, golarki czy kremu do depilacji. Jeśli chcemy pozbyć się włosków na dłużej, skorzystajmy z plasterków z woskiem lub pasty cukrowej. Z kolei profesjonalne zabiegi takie jak depilacja laserowa czy elektroliza pomogą nam raz na zawsze pozbyć się problemu niechcianego owłosienia.

Przyjrzyjmy się bliżej najpopularniejszym metodom depilacji twarzy:

Golarka

Używanie zwykłej jednorazowej maszynki do golenia na delikatnej skórze kobiecej twarzy może okazać się nietrafionym pomysłem. Łatwo o podrażnienia skóry, poza tym, jeśli nie mamy wprawy, to depilacja nie będzie dokładna.

Zdecydowanie lepiej sprawdzi się specjalny nożyk do depilacji brwi. Jest bardziej precyzyjny. Skórę w miejscu depilacji powinnyśmy mocno napiąć, następnie usuwać niechciane włoski krótkimi delikatnymi posunięciami, trzymając ostrze pod kątem 45 stopni do skóry.

Taki nożyk sprawdzi się zarówno w przypadku pojedynczych włosków, jak i wąsika nad górną wargą, ale Panie często wykorzystują go również do zgalania całego meszku z twarzy. Zabieg ten bije rekordy popularności na przykład w Stanach Zjednoczonych i to wcale nie tylko wśród kobiet borykających się z nadmiernym owłosieniem. Wykonuje go na co dzień również wiele celebrytek oraz modelek, aby uzyskać efekt idealnie gładkiej lśniącej skóry, na której idealnie trzyma się makijaż i która perfekcyjnie wygląda na zdjęciach.

Golenie meszku na twarzy pozwala również usunąć z niej martwy naskórek i ułatwić wnikanie w głąb skóry preparatom pielęgnacyjnym.

Wadą tego zabiegu jest to, że owłosienie szybko odrasta i trzeba go często powtarzać. Poza tym może dojść do mechanicznego podrażnienia skóry, jej zranienia i zakażenia, a także rozwoju zapalenia mieszków włosowych. Wykonując zabieg, należy więc zachować szczególną ostrożność.

Pęseta

Ta metoda najczęściej jest używana do domowej depilacji brwi. Sprawdzi się również w przypadku niechcianego owłosienia w innych okolicach twarzy, pod warunkiem, że mamy do czynienia tylko z pojedynczymi włoskami i są one na tyle mocne, że można z łatwością chwycić je za pomocą pęsety.

Usuwanie tą metodą całego wąsika czy żmudne depilowanie większych powierzchni twarzy włos po włosku, nie ma sensu. Nie dość, że zajmie nam to bardzo dużo czasu, to jeszcze łatwo o urwanie włoska tuż przy skórze, a nie jego wyrwanie, poza tym taki zabieg jest po prostu bolesny i może powodować widoczne podrażnienia skóry.

Krem do depilacji

Jak działa krem do depilacji twarzy? Zawarte w nim składniki aktywne rozpuszczają keratynową strukturę włosów, co powoduje, że po kilku minutach od nałożenia kremu, z łatwością możemy niechciane włoski po prostu zetrzeć z twarzy.

Depilacja kremem jest szybka, bezbolesna i łatwa do wykonania. Efekt gładkiej skóry utrzyma się 2-3 dni, czyli dłużej niż w przypadku golarki. Użycie kremu wyklucza również możliwość mechanicznego uszkodzenia naskórka.

Choć tego typu produkty są przebadane dermatologicznie i bezpieczne, to szczególną ostrożność podczas ich stosowania powinni zachować alergicy oraz osoby z bardzo wrażliwą skórą. Zawsze przed sięgnięciem po nowy preparat do depilacji, warto dzień wcześniej wykonać test alergiczny na niewielkim kawałku skóry na wewnętrznej części przedramienia. Jeśli po 24 godzinach na skórze nie pojawią się żadne podrażnienia ani reakcja alergiczna, to możemy bez obawy zastosować krem do depilacji na twarz.

Plastry z woskiem

To bardzo popularna, bezpieczna, szybka i co najważniejsze skuteczna metoda depilacji twarzy. Plastry do depilacji twarzy z woskiem usuną zbędne owłosienie nawet na okres do 6 tygodni.

Taki zabieg możemy wykonać same w domu. Wystarczy w najbliższej drogerii zaopatrzyć się w specjalne plasterki do depilacji twarzy. Lekko rozgrzany w dłoni plaster przykładamy dokładnie do skóry, a następnie zdecydowanym ruchem odklejamy go, co powoduje usunięcie przyklejonych do wosku włosków. Co prawda zabieg jest odrobinę bolesny, jednak trwa bardzo krótko.

Depilację wąsika woskiem wykonamy też w gabinetach kosmetycznych. Po zastosowaniu tej metody depilacji skóra może być nieco zaczerwieniona i podrażniona. Pamiętajmy, żeby po zakończonym zabiegu usunąć z twarzy resztki wosku - zrobimy to oliwką dla dzieci lub zwykłym olejem spożywczym na przykład olejem kokosowym. Z kolei zaczerwienienie skóry zniknie szybciej, jeśli nałożymy na nią odrobinę naturalnego łagodzącego podrażnienia żelu aloesowego.

Ogromnymi pulsami depilacji twarzy woskiem jest łatwość wykonania zabiegu i jego długotrwały efekt. Do minusów możemy zaliczyć możliwość wystąpienia podrażnień skóry, zwłaszcza u osób o szczególnie wrażliwej cerze. Trzeba też pamiętać o tym, że aby efektywnie usunąć niechciane włoski, muszą one mieć długość co najmniej 3-4 milimetrów - krótsze nie przykleją się należycie do plastra z woskiem i nie zostaną usunięte.

Pasta cukrowa

W przeciwieństwie do plastrów z woskiem pasta cukrowa jest w stanie usunąć nawet najkrótsze włoski. Wykonuje się ją z cukru oraz soku z cytryny, jest więc produktem całkowicie naturalnym. Pastę taką można wykonać samemu w domu lub kupić gotowy preparat w drogerii.

Depilacja nią jest bardzo prosta. Wystarczy równomiernie posmarować pastą cukrową powierzchnię skóry, którą chcemy wydepilować, a następnie przykleić dokładnie do niej niewielki pasek materiału - najlepiej bawełny - i zdecydowanym ruchem oderwać go od skóry. Po wykonaniu zabiegu buzia jest o wiele gładsza i mniej podrażniona niż w przypadku depilacji woskiem. Resztki pasty cukrowej bez problemu zmyjemy z twarzy letnią wodą. Efekty zabiegu utrzymają się 3-4 tygodnie.

Warto wiedzieć, że zawarty w paście cukrowej sok z cytryny wybiela skórę, dlatego odradza się wykonywanie depilacji tą metodą, gdy jesteśmy mocno opalone. Po zakończonym zabiegu może się bowiem okazać, że skóra w miejscu depilacji jest o ton czy dwa jaśniejsza niż na pozostałej części twarzy.

Elektroliza

Elektrodepilacja jest to specjalistyczny zabieg usuwania zbędnego owłosienia z twarzy przy użyciu jednorazowej igiełki, którą wprowadza się do mieszka włosowego. Przewodzony przez nią prąd elektryczny powoduje trwałe zniszczenie mieszka włosowego.

Choć zabieg jest bardzo skuteczny, to wymaga dużej dozy cierpliwości i samozaparcia. Aby uzyskać jak najlepsze efekty, trzeba go powtórzyć nawet do kilkunastu razy ze względu na zróżnicowanie faz wzrostu włosów.

Depilacja laserowa

Zabiegi laserowej depilacji twarzy należą do najefektywniejszych metod usuwania niechcianego owłosienia. Są one najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, które borykają się z ciemnym, bardzo widocznym i szybko odrastającym owłosieniem.

W zależności od rodzaju użytego lasera zabieg działa na innej zasadzie:

Laser diodowy lub aleksandrytowy
Powodują obumarcie mieszka włosowego, poprzez jego cieplne uszkodzenie. Wiązka lasera emituje ciepło, które najpierw pochłaniane jest przez melaninę we wnętrzu włosa, a następnie ulega rozproszeniu do sąsiadujących tkanek. Uszkadzając je, powoduje obumarcie włosa i uniemożliwia wzrost nowego.

Laser neodymowo-yagowy
Uszkadza naczynia krwionośne, które znajdują się w mieszku włosowym i wokół niego, co prowadzi do obumarcia cebulki włosowej.

Specjalistyczne zabiegi laserowe lub elektrolizy to koszt co najmniej kilkuset złotych. Są one jednak warte swojej ceny, ponieważ pozwalają na trwałe pozbycie się problemu niechcianego owłosienia na twarzy. Pamiętajmy jednak, że niezależnie od wykonania depilacji, jeśli pojawiło się u nas silne owłosienie na twarzy, powinnyśmy również zasięgnąć porady lekarza. Wykonajmy badania kontrole i upewnijmy się, czy nie występują u nas zaburzenia hormonalne lub inne problemy zdrowotne, mogące powodować nadmierne owłosienie twarzy. Często po wdrożeniu odpowiedniego leczenia, problem znika i nie jest konieczne wykonywanie drogich specjalistycznych zabiegów depilacji.

Komentarze