Dlaczego warto mieć w domu pulsoksymetr?

PulsoksymetrNiektóre urządzenia medyczne, takie jak np. ciśnieniomierz, może kupić każdy i samodzielnie używać ich w domu. Profesjonalne pomiary pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia bez konieczności regularnego bywania w przychodni czy szpitalu. W ostatnim czasie zwiększyła się popularność pulsoksymetrów. Do czego służą te sprzęty i komu mogą się przydać?

Do czego służy pulsoksymetr?

Jeśli wcześniej nie miałeś do czynienia z pulsoksymetrem, w pierwszej chwili możesz odnieść wrażenie, że to jakieś skomplikowane urządzenie. W rzeczywistości jest kompaktowe i proste w obsłudze, zajmuje też bardzo mało miejsca. Ponadto można znaleźć je w wielu sklepach medycznych - stacjonarnie i online, na przykład na stronie: https://megamedic.pl/pulsoksymetry.

Pulsoksymetr służy do pomiaru nasycenia krwi tlenem, inaczej mówiąc - saturacji. Jednocześnie rejestruje też tętno. Wykonywanie pomiaru możliwe jest dzięki generowaniu światła czerwonego lub podczerwonego. Sprzęt oblicza różnice w pochłanianiu tego światła przez hemoglobinę.

Co można wykryć za pomocą pulsoksymetru?

Przede wszystkim zbyt niski poziom tlenu we krwi, czyli hipoksemię. Niedotlenienie krwi może prowadzić do niewydolności układu krążenia, a w konsekwencji także do śmierci. Dzięki takim urządzeniom możliwe jest kontrolowanie tlenoterapii u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami oddychania, monitorowanie przebiegu zabiegów operacyjnych, obserwacja pacjentów w śpiączce klinicznej i noworodków (zwłaszcza wcześniaków i dzieci z niską masą urodzeniową).

Pulsoksymetr przydaje się w nagłych przypadkach, kiedy podejrzewane jest niedotlenienie krwi: po wypadkach, zatruciach, poparzeniach czy atakach astmy. W przypadku braku niespecyficznych objawów niewydolności oddechowej można ją zdiagnozować również dzięki pulsoksymetrowi. Wciąż mówimy jednak o zastosowaniu profesjonalnym. Czy kupowanie sprzętu medycznego do użytku domowego ma sens?

Pulsoksymetr

Pulsoksymetr w domu - kto powinien go mieć?

Popularność tych niewielkich urządzeń elektronicznych wzrosła w okresie dużej zachorowalności na COVID-19. Stosowany jest jednak nie tylko przez osoby cierpiące na choroby układu oddechowego, ale również na choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzycę czy nadciśnienie tętnicze. W każdym przypadku umożliwia samodzielne kontrolowanie stanu zdrowia, w którego efekcie można szybko zareagować i udać się do lekarza.

Pulsoksymetr przydaje się więc również w domach osób przewlekle chorych, wymagających stałej opieki. Warto posiadać go również w ciąży. Szerokie zastosowanie znajduje w rękach sportowców - medycyna sportowa korzysta z pulsoksymetrów w celu prowadzenia badań wydolnościowych, zwłaszcza u osób wyczynowo uprawiających sport. Coraz częściej sięgają po nie nie tylko profesjonaliści. Hobbyści mogą przy jego pomocy obserwować swoje postępy i sprawdzać efektywność treningów.

Jak używać pulsoksymetr?

Wiele pulsoksymetrów dostępnych na rynku przystosowane jest zarówno do użytku profesjonalnego, jak i domowego. Dzięki temu każdy może nabyć własny sprzęt i cieszyć się wiarygodnymi pomiarami. Jest łatwy w obsłudze, dlatego poradzi sobie z nim nawet dziecko lub osoba starsza, która nie przepada za elektroniką. Najczęściej spotykany rodzaj to pulsoksymetr napalcowy, który wystarczy przypiąć na końcu palca wskazującego dowolnej dłoni - wystarczy kilka sekund, aby uzyskać wynik.

Prawidłowy wynik saturacji to 95-98% dla osób zdrowych i dorosłych, 91-96% dla dzieci i niemowląt i 94-98% dla seniorów.

Gdzie kupić pulsoksymetr?

Sprzęty medyczne najlepiej kupować w sklepach medycznych - miejscach, które oferują wyroby z certyfikatem. Dobry pulsoksymetr gwarantuje rzetelny pomiar i wygodną obsługę na czele z czytelnym wyświetlaczem.

Komentarze