Dni płodne a prawdopodobieństwo zajścia w ciążę

Dni płodneW cyklu miesięcznym kobiety wyróżniamy kilka ważnych etapów, zmierzających do zapłodnienia komórki jajowej. jeśli do niego nie dojdzie wszystkie elementy się powtarzają w kolejnym miesiącu. Cykl miesiączkowy rozpoczyna się krwawieniem, trwającym do pięciu dni. Następnie mają miejsce dni niepłodne.

Jest ich zazwyczaj około siedmiu. Następnie temperatura ciała zaczyna się lekko podnosić, a śluz w szyjce macicy, dotychczas przezroczysty, staje się gęsty. Ponadto, zwiększa się jego ilość. Oznacza to, że zbliża się moment owulacji, czyli jajeczkowania.

Pomimo powszechnym opiniom zajście w ciążę nie jest możliwe w każdym dniu cyklu, ale jedynie w ciągu 24 godzin po jajeczkowaniu. W praktyce jednak zdolność kobiety do zajścia w ciążę jest nieco większa, co określa się mianem dni płodnych. Jest ich około siedmiu, a ich występowanie związane jest z przeżywalnością zdolnych do zapłodnienia plemników w kobiecych drogach rodnych. Zdrowy plemnik może przeżyć nawet kilka dni, więc jeśli do stosunku dojdzie na kilka dni przed owulacją, zapłodnienie również jest możliwe. Połączenie się komórki jajowej i plemnika skutkuje powstaniem zygoty.

Zapłodniona komórka przemieszcza się jajowodem do macicy, gdzie zachodzi proces implantacji, czyli zagnieżdżenia zarodka w jej ścianie. Jeśli z kolei komórka jajowa nie została zapłodniona, dochodzi do jej obumarcia i uwalnia się ciałko żółte, które następnie zanika. Mają miejsce kolejne dni niepłodne, ilość śluzu w macicy zmniejsza się, staje się on bardziej przezroczysty. Pod koniec cyklu błona śluzowa macicy złuszcza się, do objawia się kolejną menstruacją. Wiedza na temat płodności i całego cyklu miesięcznego jest niezwykle istotna z punktu widzenia planowania powiększenia rodziny. Dla dokładnego wyznaczenia momentu owulacji ważne jest właściwe odczytywanie sygnałów, płynących z własnego ciała, ale warto korzystać również z nowoczesnej pomocy. W każdej aptece można zakupić specjalny test owulacyjny, który pozwoli nam precyzyjniej wyznaczyć moment jajeczkowania.

Komentarze