Do czego przyda się wnęka w mieszkaniu?

Wnęka w mieszkaniuGarderoba, schowek, małe biuro - to wszystko możesz mieć, dzięki obecności nawet niewielkiej wnęki. Jeśli ją odpowiednio zabudujesz zyskasz dodatkową przestrzeń, która z pewnością przyda się nawet w dużym mieszkaniu. Oto niektóre pomysły na wnęki.

Jak zaadaptować wnękę?

Wnęka przydaje się szczególnie w małych mieszkaniach, gdzie może pełnić rolę dodatkowej szafy czy regału. Prosta zabudowa pozwoli ją przystosować do przechowywania danych przedmiotów, w zależności do czego najbardziej Ci się przyda. To, jak zaadaptujesz wnękę zależy również w dużej mierze od tego, w jakiej części mieszkania się znajduje.

W kuchni może posłużyć za spiżarnię, którą oddzielisz jedynie płótnem lub drzwiczkami ażurowymi, w przedpokoju przyda się do przechowywania butów, czapek, parasoli i innych akcesoriów odzieżowych; możesz również wstawić do niej drążek do zawieszania kurtek. Wnęka w sypialni będzie doskonała na stworzenie wygodnej garderoby - łatwo wykonasz wtedy jej zabudowę, wykorzystując do tego gotowe systemy i specjalne szyny do drzwi przesuwnych. W sypialni czy salonem może być zaadaptowana na regał na książki, aneks biurkowy czy doskonałe miejsce na leżankę lub łózko.

Wnęka w mieszkaniu

Wnęka-garderoba

Jeśli wnęka w przedpokoju lub sypialni jest na tyle duża, że jej pojemność możesz swobodnie wykorzystać i w pionie, i poziomie, warto abyś przekształcił ją na garderobę. Taka przestrzeń w wielu przypadkach pozwoli nawet pozbyć się dużej i zajmującej wiele miejsca szafy. Garderoba to nie tylko marzenie kobiet, które ma służyć jedynie ich luksusowym pobudkom.

Taka powierzchnia pozwoli Ci estetycznie przechować wszelkie elementy odzieżowe w jednym miejscu, do którego zyskujesz wygodny dostęp. Garderobę warto mieć, dlatego jeśli tylko posiadasz wnękę, nie powinieneś się dłużej zastanawiać, szczególnie jeśli nie posiadasz ani jednej szafy pod zabudowę, a mieszkanie jest niewielkie. Często szafa, komoda i wieszak w przedpokoju mogą być zastąpione przez garderobę we wnęce. Jeśli chcesz zobaczyć rozmaite przykłady na utworzenie jej na inne sposoby, kliknij: Taka garderoba mi się marzy - 11 pomysłów ze zdjęciami.

Wnęka w mieszkaniu

Wnęka - jak ją zabudować

Tutaj liczy się mieszkanka Twojej inwencji z możliwościami oraz stylem, który panuje we wnętrzu. Uniwersalnym sposobem na zabudowanie wnęki jest wstawienie do niej ażurowych drzwiczek, które zapewniają estetyczne wykończenie. Z pewnością takie rozwiązanie będzie pasowało do stylu skandynawskiego oraz klasycznych wnętrz. Jeśli wykonujesz garderobę, możesz wybrać spośród wielu systemów zabudowy, które pozwolą Ci na stylowe wykończenie i wyposażenie takiego rodzaju szafy.

Nie zapomnij o drzwiach przesuwnych, najlepiej z taflą szklaną. Wnękę możesz samodzielnie zabudować półkami i blatem, tworząc funkcjonalne biurko. Możesz w niej zainstalować wygodne oświetlenie LED. Wstaw do wnęki odpowiednich rozmiarów deskę, tak aby można było na niej wygodnie usiąść - taka ławeczka przyda się w przedpokoju. Pod nią zaaranżuj miejsce na buty, a nad nią możesz zainstalować wieszaki na płaszcze.