Domowe sposoby na obniżenie gorączki

GorączkaPodwyższona temperatura ciała to typowy symptom towarzyszący infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Jest to znak, że organizm walczy z chorobą, wykorzystując najskuteczniejszy mechanizm swego systemu autoimmunologicznego, gdyż patogeny giną w wysokiej temperaturze. Kiedy więc gorączka jest nieznaczna, nie należy się tym martwić i trzeba pozwolić organizmowi działać. Gdy jednak przekracza 38 stopni C, trzeba zacząć ją obniżać najlepiej - domowymi metodami.

Czemu nie leki?

Wiele powszechnie znanych i używanych środków przeciwbólowych ma także działanie przeciwgorączkowe. Leki te działają szybko i skutecznie, nie zawsze jednak ma się je pod ręką i wówczas domowe sposoby są jedynymi dostępnymi metodami obniżania gorączki. Warto je stosować także wtedy, gdy temperatura nie jest bardzo wysoka, by bez potrzeby nie obciążać organizmu, zwłaszcza układu pokarmowego, farmaceutykami. Domowe sposoby są lepszym wyjściem, można je bezpiecznie stosować także u dzieci czy kobiet w ciąży, są naturalne, zwykle nie wywołują skutków ubocznych, trudno je przedawkować, a także są bardzo skuteczne. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że stosowanie takich metod jest polecane tylko przy niewysokiej gorączce. Kiedy jest ona wyższa niż 38 stopni, lepiej zastosować bardziej radykalne środki, a kiedy jest bardzo wysoka, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, gdyż wysoka temperatura może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu, choćby jeśli chodzi o odwodnienie organizmu.

Gorączka

Najskuteczniejsze domowe metody

Bez wątpienia najskuteczniejsze domowe leki na gorączkę to leki najbardziej znane - napar z owoców i liści maliny, kwiatów lipy, herbata z miodem i cytryną czy mleko z miodem i czosnkiem. Środki te działają również silnie napotnie (zwłaszcza że należy je pić kiedy są gorące), co pomaga przy gorączce, trzeba jednak pamiętać, by zmieniać pościel i piżamę przy silnym poceniu, a także przyjmować dużą ilość płynów, by nie doprowadzić do odwodnienia. Napary ziołowe, herbatę czy gorące mleko należy pić kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów infekcji.

Doskonałym sposobem na zbicie gorączki są też zimne okłady, przede wszystkim na czoło, ale przy wysokiej gorączce zaleca się również zimne kompresy na łydki, kark i pachwiny. Kompresem może być woreczek z lodem owinięty w ściereczkę czy ręcznik zwilżany zimną wodą. Skutecznie działają również okłady z surowych ziemniaków i cebuli na czoło.

Pomocnym domowym środkiem na obniżenie temperatury ciała są również chłodne kąpiele, ale trzeba pamiętać, by woda nie była zbyt zimna. Powinna być zaledwie chłodna, a więc niższa od temperatury ciała o od 0,5 stopnia (w przypadku dzieci) do 2 stopni (u dorosłych).

Bardzo ważne jest również to, by podczas gorączki zapewnić osobie chorej odpoczynek, gdyż wysiłek fizyczny oraz wychodzenie na zewnątrz nie tylko mogą spowodować podwyższenie gorączki, ale też ogólnie pogorszyć stan chorego. Organizm, który walczy z chorobą, potrzebuje dużo odpoczynku i spokoju, należy też podawać dużą ilość płynów oraz lekkie, i pożywne posiłki.

Chcesz poznać więcej domowych sposobów na obniżenie gorączki? Koniecznie przeczytaj artykuł na stronie http://febrisan.pl/porady/sposob-zbic-goraczke-domowe-sposoby-obnizenie-goraczki.

Ocena: 5.0

Komentarze