Domowe sposoby na zgagę - czy warto?

Zwalczenie zgagiWydawać by się mogło, że zgaga, która jest efektem nadmiernej produkcji kwasów żołądkowych, jest dolegliwością starą jak świat. Tymczasem to dopiero we współczesnym świecie jest ona tak powszechna, co prawdopodobnie jest wynikiem złych nawyków żywieniowych.

Znane są jednak domowe metody leczenia tej dolegliwości, o których skuteczności chcemy dziś powiedzieć kilka słów.

Lekarstwa na zgagę prosto z natury

Nasza natura jest nieprzebranym źródłem przeróżnych medykamentów, z których korzystały już nasze babcie. Nikogo nie dziwi, że sięgamy po czosnek, cebulę czy sok malinowy przy przeziębieniu oraz herbatkę z kwiatu lipy przy gorączce. Z natury możemy również czerpać, gdy chcemy pozbyć się zgagi. W tym przypadku nasi naturalni sprzymierzeńcy to np. imbir, herbatki ziołowe: z rumianku, mięty pieprzowej, kopru włoskiego, czy migdały.

Migdały i imbir należy spożywać powoli, dokładnie żując każdy kawałek. Z korzenia imbiru można również przyrządzić napar, który podobnie jak napar z pozostałych wyżej wymienionych ziół, należy spożywać zaraz po sporządzeniu.

Zgaga - leczenie sodą

Obok medykamentów pochodzących z natury, jedną z najczęściej polecanych metod leczenia zgagi jest stosowanie sody oczyszczonej. Rozpuszczoną w szklance wody zaleca się wypić, co ma zneutralizować kwasy żołądkowe. Faktycznie, jeśli zgaga występuje sporadycznie, to jednorazowe spożycie sody może pomóc. Jednakże nie jest to metoda stuprocentowo bezpieczna.

Otóż soda oczyszczona nie tylko neutralizuje kwasy żołądkowe, ale również hamuje ich wytwarzanie. W skrajnych przypadkach może nawet zatrzymać proces trawienia, co może być bardzo groźne w skutkach. U niektórych osób, zamiast zahamować wytwarzanie kwasów żołądkowych, może spowodować pobudzenie ich produkcji.

Podsumowując powyższe rozważania należy powiedzieć, że niektóre domowe sposoby na zgagę bywają skutecznie. Inne zaś, jak np. soda, mogą mieć różne skutki i należy ją stosować ostrożnie i z umiarem. Wydaje się więc, że mając do wyboru lek na zgagę bez recepty i wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa stosowania metod domowych, to warto po niego sięgnąć, by w bezpieczny sposób pozbyć się zgagi.

Sprawdź także skuteczne sposoby na zgagę na http://www.controloccontrol.pl/zgaga/leczenie-zgagi.

Ocena: 5.0