Dopadł cię ból gardła w ciąży? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc!

Ból gardła podczas ciążyBól gardła w ciąży nie jest wcale rzadkością. Należy jednak pamiętać, że przyjmowanie w tym stanie jakichkolwiek leków bez konsultacji z lekarzem nie jest wskazane. Mogą być one nie tylko nieskuteczne, lecz także zagrażające dla płodu. Jeśli więc chcemy sięgnąć po farmaceutyki, powinniśmy omówić to ze specjalistą. Możemy też posiłkować się domowymi sposobami - co warto wiedzieć o bólu gardła w ciąży i jak można go łagodzić?

Ciąża jest dużym wyzwaniem dla organizmu kobiety. Znacznie obciążony jest w tym czasie m.in. układ immunologiczny, co zwiększa ryzyko wszelkich infekcji. Mogą być to zarówno zakażenia wirusowe, grzybicze, jak i bakteryjne, które stoją za znaczną większością gardłowych problemów.

Należy jednak zaznaczyć, że sposoby ich leczenia są różne. O ile w przypadku infekcji wirusowej podstawą jest leczenie objawowe, o tyle chorobę wywołaną bakteriami musimy poddać antybiotykoterapii. W takim wypadku nie ma mowy o leczeniu na własną rękę - wizyta u lekarza jest konieczna. Nie będzie to jednak zaskoczeniem, bo infekcje bakteryjne mają intensywny przebieg i niezależnie od ciąży wymagają odpowiedniej konsultacji. Podobnie jak infekcja grzybicza, która zdarza się rzadziej, ale także wymaga podania specjalistycznych leków. Charakterystyczny jest tutaj białawy nalot na migdałkach oraz ich rozpulchnienie. Wracając zaś do stanów zapalnych wywołanych przez wirusy, jeżeli problemom z gardłem nie towarzyszy gorączka, ogólne osłabienie, ból głowy i mięśni, niezbyt nasilone symptomy można starać się łagodzić domowymi sposobami.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

  • Napar z siemienia lnianego - rozdrobnione nasiona siemienia lnianego (jedną łyżkę) należy zalać gorącą wodą. Napar pozostawiamy pod przykryciem na kilkanaście minut - w tym czasie wytworzy się zawiesina. Całość mieszamy i wypijamy małymi łykami.

Siemię lniane pozostawi na błonie śluzowej gardła warstwę ochronną, która ułatwi regenerację tkanek, nawilży oraz ochroni przed dalszymi podrażnieniami. Co ciekawe, siemię przy okazji pomoże także na zgagę oraz zaparcia, które w ciąży mogą być dodatkowym problemem.

  • Syrop z cebuli - to jeden z lepiej znanych "babcinych" sposobów na przeziębienie, w tym także ból gardła, kaszel i katar. Mikstura ma właściwości wykrztuśne, działa też bakteriobójczo i immunostymulująco (jest bogatym źródłem witaminy C).

Jak przygotować syrop z cebuli? Warzywo kroisz w kostkę lub piórka. Jedną warstwę układasz w zamykanym naczyniu, np. garnku, i posypujesz cukrem (można zastąpić miodem). Kładziesz kolejną warstwę cebuli i znów cukier. Całość składników mieszasz, przykrywasz i odstawiasz na kilka godzin. Cebula wypuści po tym czasie sok - oto nasz syrop. Pij po jednej łyżeczce 2-3 razy w ciągu dnia. Resztę trzymaj w lodówce.

  • Płukanka z roztworu soli - sól ma działanie odkażające, stąd też polecana jest w gardłowych problemach. Należy mieć jednak na uwadze, aby roztwór nie był zbyt mocny, ponieważ zamiast pomóc, dodatkowo podrażni wtedy gardło.

Jak przygotować płukankę? Do szklanki letniej wody (przegotowanej) dodajemy pół łyżeczki soli. Mieszamy, a następnie płuczemy gardło przez 2-3 minuty. Płukankę powtarzamy 3-4 razy dziennie.

  • Napój z mleka, masła i miodu - miód jest znakomitym, naturalnym "lekarstwem". Ma m.in. właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Działa też przeciwbólowo na podrażnione tkanki, regeneruje, nawilża i łagodzi. Dodatek masła (co umożliwia zawarty w nim tłuszcz) pozwala zaś stworzyć, podobnie jak w przypadku siemienia lnianego, warstwę ochronną na błonie śluzowej gardła. Dzięki temu nawilżenie i łagodzenie bólu będzie jeszcze skuteczniejsze.

Należy podgrzać mleko do temperatury pokojowej (pamiętaj - zbyt gorące zabije walory terapeutyczne miodu), dodać łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Całość mieszamy i wypijamy małymi łykami.

  • Pastylki do ssania - biorąc pod uwagę farmaceutyki dostępne w aptekach bez recepty, najlepiej skonsultować ich zastosowanie z lekarzem lub farmaceutą. Warto jednak wiedzieć, że jak najbardziej kobiety mogą znaleźć odpowiednie preparaty na ból gardła w ciąży. Tym bardziej, że niektóre z nich bazują na naturalnych produktach, takich jak chociażby miód. Bezpieczne składniki to też np. witamina C, szałwia, rumianek czy wyciąg z eukaliptusa - bo nawet jeśli arsenał medykamentów masz ograniczony, to w żadnym wypadku nie jesteś skazana na ból!

Komentarze