Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, jak z nim walczyć!

Walka z przeziębieniemPrzeziębienie to często spotykana infekcja w okresie jesienno-zimowym oraz letnim z powodu klimatyzacji. Zobacz, czym jest spowodowane i jak skutecznie je pokonać. Czy istnieją domowe sposoby walki z przeziębieniem? Do czego może prowadzić nieleczone przeziębienie? Sprawdź!

Co jest najczęstszą przyczyną przeziębienia?

Przeziębienie spowodowane jest działaniem wirusów. Najnowsze badania sugerują, że odpowiedzialne jest za nie nawet 200 różnych odmian, najczęściej jest to jednak rhinovirus. Ilość zachorowań wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy to niska temperatura i częste opady zwiększają prawdopodobieństwo infekcji. Obecnie wiele zachorowań obserwuje się również w okresie letnim. Związane jest to głównie obecnością w klimatyzowanych pomieszczeniach.

W jaki sposób przenoszą się wirusy powodujące przeziębienie i jakie istnieją powikłania?

Samo przeziębienie nie stanowi zagrożenia dla organizmu. Niebezpieczne mogą być natomiast powikłania. Nieleczone przeziębienie prowadzić może do problemów z zatokami, do zapalenia ucha środkowego, zapalenia oskrzeli oraz gardła. Najczęściej wirusy powodujące przeziębienie przenoszą się poprzez drogę kropelkową. Dlatego tak ważne jest zasłanianie ust podczas kichania czy kaszlenia. Niewiele osób zdaje sobie również sprawę, że wirusy powodujące przeziębienie osadzają się na przedmiotach i mogą pozostać tam nawet przez wiele godzin. Należy pamiętać więc o częstej dezynfekcji i myciu rąk.

Skuteczne sposoby na walkę z przeziębieniem

Czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na walkę z przeziębieniem? Przede wszystkim należy wypoczywać. Tylko w ten sposób organizm jest w stanie się zregenerować i w pełni powrócić do sił. W przeciwnym razie zwiększa się prawdopodobieństwo infekcji. Warto również przyjmować witaminy C oraz D, które odpowiedzialne są za wzmocnienie naturalnej odporności organizmu. Podczas przeziębienia należy również spożywać dużą ilość płynów, szczególnie tych gorących. Idealnie sprawdzą się herbatki rozgrzewające na przykład z dodatkiem soku malinowego.

Zastosuj inhalację oraz leki pozwalające na walkę z przeziębieniem

Dobrym sposobem na walkę z katarem towarzyszącym przeziębieniu jest inhalacja. Dobrze sprawdzi się na przykład gorąca woda z łyżeczką soli. Warto również stosować olejki eteryczne, takie jak sosnowy czy tymiankowy. Dzięki temu udrożnisz drogi oddechowe i przyspieszysz proces regeneracji organizmu. Jakie leki warto stosować podczas przeziębienia? Jeśli dokucza ci podwyższona temperatura, zastosuj paracetamol, który dodatkowo działa przeciwbólowo. Warto stosować również spraye do nosa, które nawilżają śluzówkę i rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu pokonasz infekcję szybciej.

Przeziębienie to częsta choroba, która dotyka osób w każdym wieku. By skutecznie się jej pozbyć, należy kilka dni pozostać w łóżku, przyjmować dużą ilość płynów, na przykład rozgrzewających herbatek z dodatkiem soku malinowego oraz przyjmować witaminy C, oraz D.

Więcej metod walki z przeziębieniem znajdziesz w artykule www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/sposoby-na-przeziebienie-u-doroslych/.

Komentarze