Działanie peelingu kawitacyjnego i sonoforezy

Peeling kawitacyjnyZabiegi oczyszczające stanowią idealne przygotowanie do wszelkiego rodzaju kuracji pielęgnacyjnych. Pod tym względem wyróżnia się przede wszystkim peeling kawitacyjny. Zabieg ten uważa się bowiem za doskonałą alternatywę dla oczyszczania manualnego, które zazwyczaj jest zdecydowanie bardziej bolesne i nieprzyjemne. Zaś po jego wykonaniu, można skorzystać ze skuteczne kuracji pielęgnacyjnej, np. sonoforezy.

Peeling kawitacyjny jest zabiegiem pozwalającym na skuteczne i bezpieczne oczyszczenie skóry. Przy jego wykonywaniu stosuje się urządzenie, które wytwarza wibracje ultradźwiękowe. Wspomniane działanie jest zaś uzupełniane delikatnym masażem - poprawiającym mikrokrążenie oraz zapewniającym dotlenienie skóry. Natomiast sonoforeza jest metodą, w której wykorzystuje się zjawisko fali ultradźwiękowej. W rezultacie, wspomaga ona transport substancji czynnych w głąb skóry. Obydwa zabiegi są często łączone ze sobą. Niemniej, aby poznać ich zalety, warto omówić każdy z nich oddzielnie.

Podstawowe informacje o peelingu kawitacyjnym

Oczyszczanie skóry, w którym wykorzystuje się zjawisko kawitacji, uchodzi za wyjątkowo precyzyjną i bezinwazyjną metodę. W przypadku tego zabiegu dochodzi zarówno do rozbicia i usunięcia martwych komórek naskórka, jak i do rozjaśnienia przebarwień oraz spłycenia powierzchniowych zmarszczek. I co najważniejsze, odbywa się to bez uszkodzenia głębszych warstw skóry. Dodatkowo, peeling kawitacyjny pozwala na zredukowanie nadmiaru sebum, które zatyka pory, jak również doskonale nawilża, nawadnia, wzmaga produkcję tlenu i elastyny oraz wygładza powierzchnię poddawaną zabiegowi.

Za sprawą różnorodnego działania, metodę tę można z powodzeniem zastosować w przypadku każdego typu cery. Z peelingu kawitacyjnego korzystają nawet osoby, które posiadają skórę wrażliwą lub naczyniową. Zabieg pozwala wtedy m.in. na odświeżenie zanieczyszczonej i poszarzałej cery. Ponadto, ten rodzaj peelingu można dostosować do potrzeb osoby, która zgłosi się do gabinetu kosmetycznego. Przykładowo: przy cerze tłustej i trądzikowej oczyszczanie jest wykonywane mocniejszymi i bardziej zdecydowanymi ruchami, co pozwala na skuteczne zniwelowanie niedoskonałości i zaskórników.

Efekty peelingu kawitacyjnego są najlepiej widoczne dzień po przeprowadzeniu zabiegu, kiedy skóra przestanie być podrażniona i zaczerwieniona. Co ciekawe, systematyczne korzystanie z tej metody zapewnia też uregulowanie wydzielania sebum. W rezultacie, skóra zdecydowanie dłużej pozostaje w lepszej kondycji. Równocześnie jednak, brak systematyczności w codziennej pielęgnacji szybko zburzy ten efekt. Należy więc pamiętać o tym, aby zawsze dokładnie zmywać makijaż. W innym wypadku zanieczyszczenia, które zostaną na skórze, przyczynią się do powstawania zaskórników i stanów zapalnych.

Czym wyróżnia się sonoforeza?

Po przeprowadzeniu kuracji oczyszczającej, cera jest idealnie przygotowana do aplikacji różnego rodzaju składników aktywnych. Dlatego też peeling kawitacyjny łączy się często z zabiegami pielęgnacyjnymi, np. z sonoforezą, która wspomaga transport substancji czynnych w głąb skóry. Co więcej, wspomniana kuracja odżywcza pozwala na nawilżenie oraz zregenerowanie skóry, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny, zapewnia uszczelnienie i obkurczenie naczyń krwionośnych, a nawet rozjaśnia przebarwienia.

Do wykonania sonoforezy używa się urządzenia z głowicą, która wywołuje zjawisko fali ultradźwiękowej. Dzięki temu możliwe jest bezinwazyjne wprowadzenie w głąb skóry substancji leczniczych i pielęgnacyjnych. Warto jednak pamiętać, że aby działanie omawianego tu zabiegu przyniosło pożądane efekty, sięga się po tzw. preparaty sprzęgające. To właśnie one zapewniają odpowiedni kontakt głowicy urządzenia ze skórą, a także ułatwiają aplikację substancji aktywnych. Ponadto, preparaty te są zawsze indywidualnie dostosowywane do każdego rodzaju oraz stanu skóry.

Najważniejsze zalecenia i przeciwwskazania

Pomimo tego, że peeling kawitacyjny i sonoforeza to mało inwazyjne oraz całkowicie bezpieczne zabiegi, istnieją pewne przeciwwskazania do przeprowadzania tych kuracji kosmetycznych. Skorzystanie z tych metod nie jest zalecane m.in. w przypadku: chorób nowotworowych, niewydolności krążenia, ciąży, osteoporozy, obecności ciał obcych w tkankach, trądziku, aktywnej opryszczki czy zakażenia wirusowego, bakteryjnego lub grzybiczego. Ponadto, po wykonaniu tych zabiegów, należy zawsze postępować zgodnie ze wskazówkami udzielonymi przez kosmetologa. Istotne są zwłaszcza zalecenia dotyczące peelingu kawitacyjnego. Przez 24 godziny, licząc od momentu przeprowadzenia tej kuracji, trzeba nie tylko zrezygnować z nakładania makijażu, ale także unikać solarium, sauny czy basenu.

Autorka: Milena Kaczmarek, kosmetolog warszawskiego gabinetu Qclinique.

Ocena: 5.0