Egocentryk - kim jest, jak się zachowuje?

Egocentryk - kobietaEgocentryzm to negatywna cecha charakteru, występująca zwykle wspólnie z egoizmem. Egocentryk nie potrafi wczuć się w sytuacje innych osób, jest skupiony na sobie i to właśnie siebie umiejscawia w centrum.

Skąd bierze się egocentryzm i jak z nim walczyć?

Jak stajemy się egocentrykami? Uwarunkowania rozwojowe, egocentryzm dziecięcy

Zapewne wiele z nas zdziwi się, czytając, że… egocentryzm jest naturalnym i zupełnie naturalnym etapem rozwoju każdego z nas! Z kim bowiem kojarzy się nam ktoś, kto nie znosi sprzeciwu, buntuje się, gdy ktoś myśli inaczej i chce mieć zawsze rację? Każdy rodzic doskonale wie: to opis dziecka! Dokładnie tak jest: każdy z nas był kiedyś egocentrykiem, to naturalny etap rozwoju dziecka mniej więcej do 7-8 roku życia. Małe dziecko i przedszkolak nie zauważa potrzeb innych, uważa, że zawsze ma rację i domaga się natychmiastowego zaspokojenia swoich potrzeb. Emocje złożone, w tym empatia, wykształca się dopiero u dziecka, które rozpoczyna edukację w szkole. Może jednak zdarzyć się tak, że egocentryzm nie zostanie prawidłowo przepracowany, na przykład wskutek bycia ofiarą przemocy lub doświadczenia zaniedbania emocjonalnego.

Jak zachowuje się dorosły egocentryk?

Gdy egocentryzm dziecięcy nie zostanie odpowiednio przepracowany i nie zniknie, może ujawniać się w myśleniu starszego dziecka, nastolatka ale i osoby dorosłej. Jak zachowuje się osoba dorosła, kierująca się egocentryzmem w myśleniu i działaniu? Przede wszystkim brakuje jej empatii, nie potrafi wczuć się w położenie innego człowieka, współczuć mu. Siebie stawia zawsze i pragnie być w centrum uwagi, narzuca innym swój tok myślenia. Egocentryk bywa snobem, jest samolubny, postrzega innych ludzi jako gorszych od siebie.

Egocentryk a egoista

Egocentryk może być egoistą, aczkolwiek nie jest to regułą. Egoizm różni się od egocentryzmu tym, że egocentryk żyje w idealnym świecie, gdzie on sam znajduje się na pierwszym miejscu i zawsze ma rację. Egoista z kolei jest realnie osadzony w rzeczywistości ale wybiera z niej tylko to, co dla niego najlepsze i najbardziej korzystne.

Jaka jest egocentryczna kobieta?

Jesteś egocentryczką? Nie masz pewności? Odpowiedz na poniższe pytania i przekonaj się sama:

  1. Chcę i lubię być zawsze w centrum zainteresowania.
  2. Jestem zła, gdy ktoś mnie nie docenia i nie chwali za to, co zrobiłam.
  3. Uważam, że mam zawsze rację i denerwuje mnie, gdy ktoś się ze mną nie zgadza.
  4. Uważam, że inni wiele rzeczy robią gorzej ode mnie i mogę ich wiele nauczyć.
  5. Zdarza się, że reaguję nadmiernie emocjonalnie w różnych sytuacjach.
  6. Sądzę, że jestem wyjątkową i wartościową osobą oraz zasługuję na to, co najlepsze.
  7. Zdarza się, że narzucam innym swoją wolę, czynię to dość nachalnie.

Na przynajmniej 3 pytania odpowiedziałaś "tak"? Uważaj, to oznacza, że masz tendencję do egocentrycznego postrzegania świata. Jeśli uważasz, że w codziennym życiu faktycznie czasem zachowujesz się egocentrycznie, postaraj się nad sobą popracować.

Jak walczyć ze swoim egocentryzmem?

Jeśli postanowiłaś walczyć ze swoimi egocentrycznymi myślami, to wspaniała informacja. To znaczy, że jesteś świadomą swoich słabszych stron kobietą i zwalczanie ich traktujesz jak wyzwanie.

  • Nie obwiniaj wszystkich za zło, jakie Cię spotkało, postaraj się uspokoić i przeanalizować sytuację. Może faktycznie gdzieś się pomyliłaś? Daj sobie szansę na naprawienie błędu.
  • Jeśli czujesz taką potrzebę, porozmawiaj z kimś bliskim: mężem, koleżanką, mamą: wygadaj się, możesz się wykrzyczeć i wypłakać, daj upust swoim emocjom.
  • Zastanów się nad kontaktem z psychologiem, można obca osoba okaże się lepszym powiernikiem niż mało obiektywny bliski.

Jaki jest egocentryczny mąż i partner?

Egocentryczny mąż… czy jest coś gorszego niż skupiony na sobie partner, który za nic w świecie nie zgodzi się z Tobą, jeśli masz inne zdanie? Mąż, który narzuca Ci swoją wolę i nie chwali za sukcesy? Z kim bowiem chcesz świętować swoje osiągnięcia, jeśli nie z ukochanym mężem? Niestety, Twój partner bywa samolubny, skoncentrowany jedynie na swoich potrzebach, bywa egoistyczny na co dzień ale i w łóżku… nie oszukujmy się, życie z egocentrykiem nie jest łatwe.

Jak sobie z tym poradzić?

  • Postaraj się nie reagować agresją na jego agresję: wycisz emocje, daj sobie czas na uspokojenie się i porozmawiaj z ukochanym, wytłumacz mu jeszcze raz swoje racje, nikogo o nic nie oskarżaj i poproś go o to samo.
  • Mów o swoich potrzebach nawet do znudzenia, powtarzaj jak się czujesz, nazywaj swoje stany emocjonalne.
  • Rozmawiaj z mężem o jego zachowaniu, staraj się, by jego samoocena była odpowiednia, chwal go ale rozsądnie.
  • Gdy czujesz, że nie podołasz walce z jego egocentryzmem, skontaktuj się ze specjalistą. Nawet jeśli ukochany nie wyrazi zgody na wizytę u psychologa Ty otrzymasz przydatne wskazówki, które pomogą Ci w codziennym życiu.

Mimo iż egocentryzm jest wrodzony i mija z wiekiem, czasami zdarza się tak, że wnika do świata dorosłych, utrudnia normalne funkcjonowania i sprawia, że można być postrzeganym jako osoba samolubna i egoistyczna.

Komentarze

Ala
Egocentrycy, podobnie jak osoby narcystyczne, bardzo chętnie wchodzą w relacje i pielęgnują je. Mają w tym swój cel, im więcej osób jest wokół nich, tym większa jest szansa, że ktoś się im w pełni podporządkuje. Takie osoby chcą być w centrum uwagi i zależy im tylko na sobie. Przez długi czas mogą ukrywać swoje prawdziwe oblicze, ale łatwo jest ich zdemaskować, jeśli odkrywa się wysyłane przez nich sygnały.