Ekologiczny piekarnik - czy to możliwe?

Ekologiczny piekarnikEkologia towarzyszy nam już niemal na każdej płaszczyźnie życia. Staramy się dbać o dobro naszej planety, bo i samy wyciągamy z tego wymierne korzyści. Mniejsze zużycie energii czy zrezygnowanie z detergentów jest dobre dla Ziemi, ale też pozwala nam zaoszczędzić pieniądze. Ekologia jest ekonomiczna, choćby dlatego zdecyduj się na podobny piekarnik!

Klasa energetyczna piekarnika

Pierwszym punktem, na jaki możemy zwrócić uwagę, jest klasa energetyczna wybranego urządzenia. Im jest wyższa, tym mniej prądu potrzebuje piekarnik, aby efektywnie pracować. Wartość ta oznaczana jest na sprzętach AGD za pomocą liter alfabetu - A oznacza modele energooszczędne, a kolejne litery informują, że zużycie energii jest wyższe. Dodatkowo obok litery A może znaleźć się symbole plusika. Maksymalnie może ich być aż 3, a zatem piekarnik oznaczony klasą energetyczną A+++ jest najbardziej ekologiczny. Poza klasą energetyczną na urządzeniu szukajmy tez znaków ekologicznych, które świadczą o tym, że producent sprzętu dba o środowisko naturalne. Wybierając takie urządzenia, możemy jednocześnie zapewnić sobie niższe rachunki, jak i efektowny wystrój kuchni, szczególnie jeśli kupimy ekologiczny piekarnik do zabudowy.

Ekologiczny piekarnik

Ekologiczne funkcje piekarnika

Piekarniki mogą posiadać funkcje, które również wpłyną na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej - oto kilka z nich:

  • termoobieg - ta funkcja znajduje się już w niemal każdym nowym piekarniku. Dlaczego jest ona ekologiczna? Przede wszystkim pozwala o wiele szybciej nagrzać piekarnik, a przez to szybciej wstawić danie do środka,
  • funkcja ECO - niektóre modele posiadają tryb ECO, dzięki któremu możesz przygotować potrawy przy najmniejszym możliwym zużyciu energii. Jak to działa? Piekarnik automatycznie wyłącza grzanie na kilka minut przed ustawionym czasem przygotowania dania, a na ostatnim etapie wykorzystuje nagromadzone we wnętrzu ciepło,
  • technologia Dual Cook - w innowacyjnych piekarnikach coraz częściej można spotkać funkcję Dual Cook pozwalającą na przygotowywaniu dwóch potraw jednocześnie bez ryzyka przenikania zapachów. Przestrzenie grzewcze są od siebie niezależne i posiadają osobne wiatraki termoobiegu, więc każdą potrawę można przyrządzić perfekcyjnie.

Ekologiczny piekarnik

Ekologiczne czyszczenie piekarnika

Przy wyborze ekologicznego piekarnika warto wziąć pod uwagę również jego czyszczenie - najlepiej, aby dało się go posprzątać bez użycia detergentów. Pozwalają na to specjalne programy, np. kataliza czy pyroliza, ale szczególnie ten drugi generuje spore zużycie energii elektrycznej. Inaczej jest w przypadku funkcji czyszczenia piekarnika wodą - należy ją wylać na dno chłodnego piekarnika, a następnie uruchomić potrzebny program. Woda z dna piekarnika będzie parowała na ścianki, a po zakończeniu pracy piekarnika będziesz mógł z nich łatwo usunąć wszelkie zabrudzenia - temperatura w komorze będzie do tego odpowiednia, a czyszczenie piekarnika nawet z tłuszczu i przypalonych resztek jedzenia nie sprawi większych trudności.