Enneagram - czym jest? Typy osobowości - charakterystyki

EnneagramTermin enneagram wywodzi się od słów greckich: "ennea" to dziewięć, a "gram" to inaczej znak. W wolnym tłumaczeniu to znak, składający się z dziewięciu ramion, na każdym z nich znajduje się typ osobowości. Model w ciekawy sposób ukazuje typy osobowości oraz zależności między nimi.


Czym jest enneagram?

Enneagram to model graficzny, składa się z liczb, rozmieszczonych na 9 końcach gwiazdy. Ze względu na to, że typy osobowości opatrzone są kolejnymi liczbami od 1 do 9, może kojarzyć się bardziej z horoskopami i numerologią, niż z psychologią. To model, który pozwala nam odkryć swój typ osobowości po wypełnieniu określonego testu. Składa się od z kilkudziesięciu prostych pytań, na które odpowiadamy zwykle twierdząco lub przecząco. Pytania w teście dotyczą naszego dzieciństwa, naszych relacji z innymi, stosunku do pracy oraz życia. Test bez problemu znajdziemy w internecie, zwykle jego wypełnienie jest darmowe.

Ośrodki intuicji

Integracja

Dezintegracja

Zgodnie z modelem enneagramu ludzkie osobowości dzielą się na 9 typów

Są to:

  • Perfekcjonista,
  • Dawca,
  • Wykonawca,
  • Indywidualista,
  • Obserwator,
  • Lojalista,
  • Entuzjasta,
  • Pretendent,
  • Mediator.

Każdy z typów posiada kilka innych nazw pokrewnych. Ponadto, jeden typ bardzo często przejmuje cechy od typu, który znajduje się obok niego. Mówimy wtedy o skrzydle, np. Typ 1 ze skrzydłem 2 lub 1 w 2.

Typy osobowości - charakterystyka

Poniżej charakterystyka 9 typów osobowości, które wyróżnia model. W każdej charakterystyce wymienione są cechy typowe dla danej osobowości, jej stosunek do miłości, pracy ale również polecane stanowiska pracy oraz przykłady sławnych osób, które posiadały lub posiadają dany typ osobowości.

Typ 1 - Perfekcjonista, Idealista, Reformator

Pierwszym typem jest Perfekcjonista, zwany również Idealistą lub Reformatorem. To spokojny, zrównoważony realista, jest obowiązkowy, sumienny. W miłości ten typ nie znosi rutyny, ponadto zwraca dużą uwagę na szczegóły, w tym rocznice związku, urodziny itp. W pracy wszystko postrzega w kategorii obowiązku, żyje według planu, wyznaczonych sobie zasad, najważniejsza jest dla niego ciężka praca i dążenie do obranych sobie celów. W działaniu jest perfekcjonistą, bardzo dużo wymaga od siebie i innych, cechuje go często nadmierny samokrytycyzm. W dzieciństwie Perfekcjonista był spokojnym, ułożonym i grzecznym dzieckiem, stawiano wobec niego wysokie wymagania. Bardzo często ma problem z podjęciem decyzji, zwleka, ponieważ obawia się popełnienia błędu. Może to skutkować wieloma trudnościami, zwłaszcza w życiu zawodowym.

Najlepszy związek stworzy z Czwórką, romantycznym Artystą.

Najlepsze zawody dla Perfekcjonisty? Na pewno księgowy i wszelkie inne profesje ekonomiczne, przedsiębiorca, nauczyciel.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Hilary Clinton i Celine Dion.

Typ 2 - Dawca, Pomocnik, Opiekun, Altruista

Typem drugim jest Opiekun, Pomocnik, zwany również Dawcą oraz Altruistą. To człowiek dobry, spokojny, życzliwy dla innych, ciepły, opiekuńczy i troskliwy. W miłości Dawca jest bardzo empatyczny, błyskawicznie wyczuwa potrzeby i pragnienia drugiej strony stara się pomóc lub przynajmniej otoczyć wsparciem i opieką. Zaspokaja potrzeby innych i ludzi bardzo często pomija siebie i zapomina o swoich potrzebach. Tak naprawdę jednak szuka w innych miłości i aprobaty, chce czuć się potrzebny. Ma wiele cech wspólnych z mediatorem. W pracy Dawca źle znosi krytykę, stara się być prawą ręką przełożonego, dobrze czuje się, gdy jest blisko swojego autorytetu.

Najlepszy związek stworzy z Czwórką (Artystą) lub Ósemką (Szefem).

W jakich zawodach Dawca sprawdzi się najlepiej? Będzie dobrym pracownikiem organizacji charytatywnej, sekretarką, asystentką, opiekunem, np. osób starszych.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Matka Teresa z Kalkuty i Elvis Presley.

Typ 3 - Wykonawca, Zwycięzca

Trzeci typ to Wykonawca, zwany też Zwycięzcą. To człowiek energiczny, radosny, optymistycznie nastawiony do życia, najczęściej ekstrawertyk, jest świadomy swoich możliwości. Bywa jednak zmienny w zależności od tego, co chce osiągnąć i co jest dla niego ważne: zakłada różne maski i robi to bardzo sprawnie. Ma swoje cele i najistotniejsza jest dla nich ich realizacja, a dokładniej sukces życiowy. Zdarza mu się krytykować ludzi, którzy - jego zdaniem - nie odnieśli sukcesu. Bardzo często jest narcyzem, bywa nawet, że u takich osób diagnozuje się osobowość narcystyczną. W czasach szkolnych zwykle miał najlepsze stopnie i doskonałe osiągnięcia w sporcie lub innej, wybranej przez siebie dziedzinie. W dorosłym życiu zwykle udaje mu się zgromadzić majątek, zawsze stara się być najlepszy, zostaje po godzinach w pracy, czuje się szczęśliwy, gdy zarabia i ma więcej niż inni.

Wykonawca zdrowy związek stworzy z Szóstką (Strażnikiem) oraz Dziewiątką (Mediatorem).

Wykonawcza jest dobrym szefem. Może pomyśleć również o karierze politycznej.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Tom Cruise, Bill Clinton, Sting czy Sylvester Stallone.

Typ 4 - Indywidualista, Twórca, Romantyk, Artysta

Typ czwarty do Romantyk, Twórca, zwany również Indywidualistą i Artystą. To osoba wrażliwa, czuła, pogrążona w marzeniach. To niepoprawny romantyk który wciąż szuka wspaniałej miłości, czeka na szczęście rodem z komedii romantycznej. Bardzo często nie zadowala go to, co otrzymuje od życia, bywa, że popada w melancholię lub nawet nastrój typowo depresyjny. Jej związki są skomplikowane. Jest jednak człowiekiem bardzo empatycznym, ma doskonały wgląd w swoje emocje oraz uczucia innych ludzi. Bardzo dotkliwie przeżywa porażki.

Najlepsze połączenie stworzy z Jedynką (Perfekcjonistą) i Dwójką (Dawcą).

Bardzo często Romantyk zostaje uduchowionym artystą, jest kreatywny, poprzez sztukę wyraża siebie. Poza zawodami artystycznymi, Indywidualista może zostać doskonałym psychologiem i terapeutą.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Michael Jackson czy Bob Dylan.

Typ 5 - Obserwator, Myśliciel, Badacz

Typem piątym jest Obserwator, zwany też Myślicielem i Badaczem. Osoba o tym typie charakteru to baczny obserwator rzeczywistości i innych ludzi, ma analityczny umysł, bardzo wnikliwie analizuje to, co widzi i czuje. To osoba ciekawa świata, ale dość zamknięta w sobie, jest introwertykiem, emocje tłumie w sobie, uważa bowiem, że ich uzewnętrznianie jest oznaka słabości. To człowiek, dla którego bardzo ważna jest niezależność, prywatność, samodzielność. Wszystko musi dokładnie przemyśleć, każdą decyzję podejmuje bardzo długo, brakuje mi spontaniczności. Bywa chłodny w relacjach z innymi. Woli obserwować niż udzielać się towarzysko.

Najlepszy związek stworzy z Siódemką (Entuzjastą) i Ósemką (Szefem).

Obserwator będzie doskonałym naukowcem, psychologiem, badaczem, lekarzem ale i informatykiem.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. John Lennon, Albert Einstein, Agata Christie czy Bill Gates.

Typ 6 - Lojalista, Strażnik, Sceptyk

Typ szósty to Strażnik, zwany również Lojalistą i Sceptykiem. To człowiek spokojny, zrównoważony, godny zaufania, odpowiedzialny troszczący się o siebie i swoich bliskich. Jest lojalnym partnerem i oddanym przyjacielem. W pracy jest bardzo sumienny i obowiązkowy. Niestety, bywa, że Lojalista wymyśla sobie zagrożenie, tworzy sytuacje trudne tam, gdzie ich nie ma, bywa hipochondrykiem i często panikuje bez powodu.

W pracy wykorzystuje swój analityczny umysł, jest zaangażowany w to, co robi, bywa, że za wszelką cenę chce być super bohaterem i bronić innych.

Najlepszy związek stworzy z osobą z typem temperamentu Wykonawcy oraz Mediatora.

Prawo trzech

Jest sprawiedliwy, więc dobrą profesją dla niego są zawody, związane z prawem, będzie doskonałym prawnikiem czy policjantem.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Tom Hanks, Patrick Swayze, Mel Gibson czy Julia Roberts.

Typ 7 - Entuzjasta, Epikurejczyk

Typem siódmym jest Entuzjasta, inaczej Epikurejczyk. Jest typem bardzo radosnym, energicznym, optymistycznie nastawionym do świata. Życie jest dla niego okazją do zabawy, czerpie z niego to, co najlepsze, żyje chwilą obecną, bywa beztroski. Nie lubi rutyny (również w związku!), bywa czarująca, wykorzystuje swój urok osobisty, aby osiągnąć zamierzone cele. Tworzy plany, ale zwykle ich nie realizuje, często je zmienia, patrzy na świat przez różowe okulary. Minimalizuje zagrożenia i zdaje się nie zauważać przeszkód na swojej drodze. Bywa narcyzem i egoistą. Ma wiele cech wspólnych ze Strażnikiem.

Zdrowy związek stworzy z Perfekcjonistą oraz Obserwatorem.

Będzie dobrym szefem, ale sprawdzi się również w zawodach indywidualnych, będzie doskonałym pisarzem czy wykładowcą.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Wolfgang Amadeusz Mozart, Elton John czy Leonardo diCaprio.

Typ 8 - Pretendent, Szef, Władca, Wojownik

Tym ósmy to Pretendent, Szef, Władca lub inaczej Wojownik. To typ pewny siebie, stanowczy, odważny ale i troskliwy, empatyczny. Jest asertywny, broni swoich poglądów ale i ludzi, na których mu zależy. W kontakcie jest bardzo bezpośredni, charyzmatyczny, okazuje swoją siłę, bywa głośny. W pracy jest zaangażowany w pełni, to człowiek pracowity, sumienny, aktywny. Świat postrzega jednak bardzo schematycznie, ma sprecyzowane poglądy i się ich trzyma. Wszystko jest dla niego albo czarne albo białe. Bardzo często najpierw działa, a dopiero później zastanawia się nas tym, co zrobił. Mały Szef był zwykle dzieckiem niegrzecznym, uparcie dążącym do celu.

Najlepszymi partnerami dla Szefa będą Dwójki (Dawcy) i Piątki (Obserwatorzy).

Władca będzie dobrym szefem, ale sprawdzi się również w zawodach mundurowych.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. John Wayne, Fidel Castro czy Pablo Picasso.

Prawo sześciu

Typ 9 - Mediator, Rozjemca

I wreszcie typ dziewiąty, czyli Mediator, zwany również Rozjemcą. Mediator jest człowiekiem dobrym, życzliwym, pojednawczym, to osoba wrażliwa, szuka wspólnego języka z innymi ludźmi. Bywa jednak niezdecydowany i flegmatyczny, co może denerwować innych. Z drugiej strony jest bardzo uparty, ma jednak problemy z podejmowaniem decyzji. W dzieciństwie Mediator był dzieckiem spokojnym, niestety opiekunowie nie dbali o zaspokojenie jego potrzeb.

Mediator najlepszy związek stworzy z Trójką (Wykonawcą) oraz Szóstką (Strażnikiem).

Mediator sprawdzi się jako urzędnik czy pracownik biurowy.

Sławne osoby o tym typie osobowości to m.in. Carl Jung, królowa Elżbieta II, Kevin Costner czy Walt Disney.

Jedność

Po przeczytaniu charakterystyk już się domyślasz, jakim jesteś typem osobowości? Wypełnij w internecie test i przekonaj się, czy masz rację. A może model enneagramu Cię zaskoczy i okaże się, że jesteś zupełnie innym typem niż myślałaś/eś?

Komentarze