Fizjoterapeuta czy ortopeda - do kogo udać się w pierwszej kolejności z bólem pleców?

OrtopedaBóle pleców, stawów, problemy ze zginaniem kolan, łokci i innego typu nieprzyjemne sytuacje przydarzają się prędzej czy później prawie każdemu z nas. Zawsze wtedy rodzi się pytanie, czy iść wprost do lekarza specjalisty - ortopedy, czy może skorzystać z usług fizjoterapeuty?

Bóle pleców - skąd się biorą?

Ponad połowa Polaków doświadcza w ciągu życia ostrego bólu pleców. U części z nich bóle są nawracające i bardzo dokuczliwe. Nawracające bóle nazwać możemy przewlekłymi, a bóle przewlekłe bardzo obniżają jakość życia i sprawiają, że nie jesteśmy zdolni do pracy. Bóle te często mają bardzo prozaiczne przyczyny, siedzący tryb życia, niedostateczna ilość ruchu, długie godziny spędzone przed komputerem, w samochodzie czy wręcz przeciwnie na stojąco. Na bóle pleców często skarżą się fryzjerzy, ekspedientki, nauczyciele. W przeważającej większości bóle pleców są efektem przeciążenia mięśni. Bóle pleców dotyczą ludzi w każdym wieku i niezależnie od stanu kręgosłupa. Ważne jest także to, że jedynie 15% wszystkich przypadków bólowych wymaga dalszej, pogłębionej diagnostyki.

Kiedy fizjoterapeuta?

Bóle, które występują na skutek przeciążeń mięśni są w stanie wyeliminować fizjoterapeuci. Bóle powstające na skutek niewłaściwych nawyków lub praktyk, z którymi udać możemy się do fizjoterapeuty spowodowane są m.in.:

  • Siedzącym trybem życia;
  • Przyjmowanie nienaturalnej pozycji;
  • Siedzenie przez długi czas w jednej pozycji;
  • Brak regularnej aktywności fizycznej;
  • Chodzenie w butach na wysokim obcasie;
  • Źle dobrany materac;
  • Duży, nagły wysiłek bez przygotowania.

A może do ortopedy?

Bólami, które często bywają bagatelizowane, są bóle tępe, sztywnienie karku, łamanie w kręgosłupie. Te pojawiające się często drobne dolegliwości często są uspokajane środkami przeciwbólowymi oraz maściami. Niestety jest to tylko chwilowa ulga a nie rozwiązanie problemu. W końcu ból powróci, z większą siłą i konieczne będzie udanie się do specjalisty. Pierwsze nasze kroki powinny być kierowane do ortopedy. Ortopeda jest lekarzem, który po wykonaniu podstawowych badań jest w stanie stwierdzić, czy dalsze leczenie ortopedyczne jest konieczne, czy wystarczy skierowanie na fizjoterapię. Nie powinniśmy podejmować takich decyzji samodzielnie, ponieważ to lekarz posiada do tego niezbędną wiedzę.

Ortopeda zleca serię badań, które ustalają przyczynę bólu. Następnie lekarz ustala plan leczenia. Jeśli są to wyłącznie bóle związane z przeciążeniem mięśni, skieruje nas do fizjoterapeuty i to on przejmie nad nami opiekę. Jeśli jest to coś poważniejszego i ma związek nie tylko z mięśniami ale także z kręgosłupem to konieczna będzie dalsza diagnostyka i leczenie ortopedyczne.

Warto udawać się do dobrego ortopedy, który w mieście takim jak Warszawa do znalezienie jest w każdej dobrej klinice i ośrodku zdrowia.

Autor: www.carolina.pl.

Komentarze