Flegmatyk - cechy, zalety i wady, jak się zachowuje? Test: Czy jesteś flegmatykiem?

FlegmatykFlegmatyk jest jednym z typów temperamentu, określany jest jako zrównoważony introwertyk, powolny oraz łagodny. Flegmatycy są spokojni, nieco bierni ale i solidni oraz zdystansowani. Choć przypisuje się im ospałość oraz powolność w działaniu, warto doceniać ich na empatię, cierpliwość oraz umiejętność obiektywnej oceny osoby czy sytuacji. Osoby flegmatyczne unikają kłótni oraz nieporozumień, są dobrymi mediatorami oraz słuchaczami.

Test: czy jesteś flegmatykiem?

Odpowiedz na poniższe pytanie i sprawdź: Czy jesteś flegmatykiem?

  1. Jestem osobą spokojną, zrównoważoną, rzadko okazuję emocje.
  2. Lubię stabilizację i powtarzalność, zmiany są dla mnie powodem do stresu.
  3. Wolę słuchać innych niż mówić o sobie.
  4. Zwykle działam powoli ale dokładnie.
  5. Robię wszystko, by unikać kłótni, jestem dobrym mediatorem między skłóconymi stronami.
  6. Lubię obserwować ludzi i to, co dzieje się dokonała mnie.
  7. Staram się oceniać obiektywnie i być osobą sprawiedliwą w swoich sądach.
  8. Wolny czas spędzam spokojnie i zwykle w domu, jestem typem domatora.
  9. Czasami lubię okładać to, co mam do zrobienia "na jutro", chociaż wiem, jakie konsekwencje za to mogą mnie spotkać.

Jeśli na większość pytań odpowiadałaś/eś twierdząco, z pewnością twoim typem temperamentu jest właśnie flegmatyk. Zapoznaj się z zaletami i wadami tego temperamentu oraz sprawdź, czy podobnie zachowujesz się w domu i w pracy.

Mocne i słabe strony

Flegmatyków postrzega się jako osoby powolne i nieco nudne. Nie jest to do końca prawda. Spokojni i zrównoważeni flegmatycy mają wiele pozytywnych cech. To osoby solidne, godne zaufania, cierpliwe oraz łagodne. Flegmatycy są życzliwi, przyjaźnie nastawieni do innych. To ludzie potrafiący dokonać sprawiedliwej oraz obiektywnej oceny. Flegmatycy są doskonałymi słuchaczami ale słabszymi mówcami. Wolą słuchać, doradzać, wykazują się wysokim poziomem empatii ale mogą mieć trudności z zachowaniem asertywnym: nie chcą odmawiać, aby nikogo nie zranić. Uległa postawa może sprawić, że zostaną wykorzystani.

Do wad flegmatyków zaliczyć można również silną kontrole emocji, co objawia się poprzez ukrywanie uczuć. Flegmatyk nie ma zwyczaju okazywać swoich emocji na forum, co może prowadzić zarówno do nieporozumień interpersonalnych, jak i problemów emocjonalnych samego flegmatyka. Osoby o tym typie temperamentu cechuje również brak zdecydowania oraz chęć uszczęśliwiania innych, nawet wbrew ich woli. Flegmatycy chcą być przyjaźni i dobrzy dla wszystkich, chcą za wszelką cenę uniknąć kłótni oraz nieporozumień. osoby o tym typie temperamentu mają tendencję do prokrastynacji, czyli odkładania wszystkiego na później, ich motywacja w działaniu jest niska. Flegmatyk nie jest zbyt dowcipny, raczej twardo stąpa po ziemi, przez co zarzucać mu można sztywność w działaniu.

Flegmatyk w rodzinie i związku

Jak zachowuje się mały flegmatyk? To dziecko spokojne, poważne, nieco powolne ale solidne. Flegmatycy są dokładni, porządni i wbrew pozorom wcale nie leniwi. Ich wolne tempo pracy nie wynika z braku chęci ale właśnie z dokładności. Dziecko takie nierzadko jednak zapomina o tym, co miało zrobić, gdyż bez reszty poświeciło się innej aktywności. Wymaga upominania, ale nie przesadnego.

W kontaktach z rówieśnikami mały flegmatyk bywa nieufny, długo przekonuje się do danej znajomości, co może skutkować trudnościami w zawiązywaniu się przyjaźni. Inne dzieci mogą postrzegać małego flegmatyka jako niezdarę, gdyż unika on zabaw, opartych na rywalizacji, gdzie trzeba się spieszyć. Nie wybiera aktywności dynamicznych, a od zabaw ruchowych woli spokojne układanie klocków czy wykonywanie prac plastycznych. Flegmatycy lubią zabawy manualne i konstrukcyjne. W grupie nie wykazują tendencji przywódczych.

Flegmatyk jako rodzic jest rodzicem spokojnym, wyrozumiałym i cierpliwym. To przyjaciel dla swojego dziecka, który potrafi je wysłuchać i dobrze doradzić. Rodzica-flegmatyka trudno wyprowadzić z równowagi. Brzmi doskonale? Owszem ale i spokojni, wyrozumiali rodzice mają swoje wady. U rodziców-flegmatyków widoczne są trudności w stawianiu dzieciom granic oraz określaniu dyscypliny. Dziecko z usposobieniem sangwinika czy choleryka może to wykorzystywać.

A jak zachowuje się flegmatyk w związku? Flegmatyk w związku jest jednostką bardziej zdominowana niż dominującą. To osoba dobra, życzliwa i bezkonfliktowa. W życiu we dwoje z pewnością zrobi wizytko, aby uniknąć kłótni, będzie starała się załagodzić każde napięcie. U flegmatyka partnera drażnić może jego brak zdecydowania oraz niechęć do podejmowania ważnych decyzji. Flegmatyk boi się także tego, co nowe, może świadomie odwlekać w czasie wybór nowego mieszkania czy sam czas przeprowadzki. Flegmatyk nie jest zbyt przebojowy oraz spontaniczny, wyróżnia go jednak empatia oraz cierpliwość.

Nie stworzy udanego związku z energicznym cholerykiem, gdyż choleryka będzie denerwował jego spokój. Z kolei dwóch spokojnych flegmatyków stworzy relację, opartą na stagnacji. Najlepiej, gdyby flegmatyk dobrał się w parę z wrażliwym melancholikiem lub radosnym sangwinikiem, co pozwoli mu na rozwój oraz bardzie optymistyczne spojrzenie na świat. Może go jednak męczyć gadulstwo sangwinika, flegmatyk woli ciszę i spokój.

Flegmatyk w pracy

Poważny i zrównoważony flegmatyk uwielbia spokojną pracę z dokładnie określonym harmonogramem oraz wytyczonymi obowiązkami. Nie przeraża go powtarzalność, wręcz przeciwnie: lubi rutynę, która go uspokaja i daje poczucie stabilizacji. Z powodzeniem może pracować w biurze, w administracji oraz w dużych firmach na stanowiskach, wymagających spokojnej pracy, opartej na podobnych obowiązkach. Flegmatyk jest dobrym słuchaczem oraz mediatorem. Sprawdzi się w zawodach, wymagającym prowadzenia rozmów o charakterze rozjemczym. Będzie tez bardzo dobrym psychologiem, terapeutą, zwłaszcza par. Jego spokojny głos ma działanie kojące, uspokaja i niesie wsparcie. Może rozważyć podjęcie pracy z trudną młodzieżą, ośrodkach terapii bądź na oddziałach odwykowych.

Czy flegmatyk może objąć stanowisko kierownicze? Owszem, będzie spokojnym i wyrozumiałym szefem, który skupia się bardziej na relacjach w zespole niż na wykonywaniu zadań. Warto jednak, by jego bezpośrednim przełożonym była osoba bardziej zdecydowana oraz wymagająca, co będzie go dodatkowo motywowało. Nietrafionym wyborem dla flegmatyka będzie praca, zmuszająca go do częstych wyjazdów, obfitująca w ambitne wyzwania. Flegmatycy to spokojni domatorzy, taka profesja będzie dla nich zbyt stresująca. Z racji tego, że flegmatycy nie są zbyt przebojowi, powinni unikać profesji, związanych z handlem, marketingiem oraz pracy w mediach. Osoby o tym typie temperamentu świadomie wycofują się z bycia na pierwszym planie, nie lubią zamieszania wokół swojej osoby. Raczej nie zdecydują się więc na bycie osobą publiczną czy kimś znanym.

Z uwagi na ich łagodność i uwielbienie do stabilizacji, można rozważyć karierę naukową. flegmatycy doskonale odnajdą się w pracy badawczej, prowadząc we własnym tempie doświadczenia. Flegmatyk będzie dobrym, sprawiedliwym nauczycielem i wykładowcą, aczkolwiek jego zajęcia mogą wydawać się podopiecznym nieco monotonne.

Jak wypoczywa flegmatyk?

Jak odpoczywa flegmatyk? Oczywiście: spokojnie. Na miejsce wakacyjnego wyjazdu osoby o tym typie temperamentu wybierają najczęściej spokojną plażę z dala od tłumu turystów. Doskonale wypoczywają nad jeziorami oraz na wsi, gdzie życie płynie wolniej, a to doskonale odzwierciedla ich naturę. Rewelacyjnie wypoczywają w domowym zaciszu z ulubiona książką w dłoni. Nie dla nich są szalone i spontaniczne wyprawy w nieznane.

Flegmatyk - jak nad sobą pracować?

Będąc flegmatykiem można mieć poczucie, że cały świat ocenia Cię jako osobę powolną, nudnawą, chłodną. Pamiętaj jednak, że jesteś osobą skrupulatną, dokładną oraz posiadasz wiele cech, która ułatwiają Ci nawiązywanie relacji z innymi. Są to między innymi empatia oraz umiejętność słuchania i doradzania innym. Za wszelką cenę unikasz konfliktów i starasz się je łagodzić. Korzystaj z tych cech i pracuj jednocześnie nad słabszymi stronami, w tym brakiem zdecydowania oraz obawą przed nowościami. Otwórz się na to, co nieznane i próbuj się z tymi nowościami oswoić.