Czym jest fobia? Rodzaje, lista, popularne i dziwne fobie

FobieO fobiach słyszał każdy. To zaburzenie lękowe, objawiające się odczuwaniem silnego lęku w pewnej sytuacji. Boimy się ciemności, wysokości, zamkniętych pomieszczeń. Czego jeszcze możemy się bać? Okazuje się, że diagnozowane są wyjątkowo dziwne fobie, w tym lęk przed kobietami, klaunami, snem, a nawet… samym strachem!

Czym jest fobia?

Fobia to zaburzenie lękowe, którego głównym objawem jest nieuzasadniony lęk przed określoną osobą, przedmiotem czy zjawiskiem.

Fobie to często diagnozowanymi zaburzeniami nerwicowymi, wymagają specjalistycznego leczenia w postaci psychoterapii, w niektórych przypadkach dodatkowo wprowadza się leki.

Istnieje wiele typów i rodzajów fobii, do najpopularniejszych należą:

  • fobia społeczna - lęk przed niektórymi lub wieloma sytuacjami społecznymi, chory obawia się też przebywania w tłumie;
  • fobia szkolna - lęk przed szkołą, przed chodzeniem do niej, sytuacjami, jakie mają w niej miejsce. Może być spowodowana przemocą rówieśniczą ale i traumą, jakiej dziecko doświadczyło na terenie szkoły;
  • klaustrofobia - często diagnozowany lęk przed zamkniętymi i wyjątkowo ciasnymi pomieszczeniami;
  • akrofobia - równie często diagnozowany lęk wysokości;
  • agorafobia - lęk przed otwartą przestrzenią i tłumem;
  • tanatofobia - lęk przed śmiercią;
  • arachnofobia - lęk przed pająkami;
  • nyktofobia - lęk przed ciemnością, często diagnozowany u dzieci ale nie tylko;
  • kynofobia - lęk przed psami, może być spowodowany traumą;
  • hemofobia - często diagnozowany lęk przed krwią, objawia się podczas widoku krwi ale obejmuje również lęk przed pobieraniem krwi. Powodem może być uraz psychiczny;
  • mizofobia - lęk przed bakteriami, może współwystępować z nerwicą natręctw;
  • tokofobia - nierzadko stwierdzany lęk przed ciążą i porodem;
  • koulrofobia - lęk prze klaunami.

Dziwne i rzadko diagnozowane fobie - lista

Skoro wiemy już, jakie fobie są często diagnozowane, a co z drugim biegunem?

Poniżej lista 15 wyjątkowo dziwnych fobii, o istnieniu wielu z nich pewnie nawet nie miałaś/eś pojęcia

  1. Trypofobia - dziwna fobia, na którą cierpi nawet powyżej 10% populacji. Obejmuje niezrozumiały lęk przed skupiskiem małych dziurek, przypominających plaster miodu. Fobia może rozpocząć się w każdym wieku. Objawem jest uczucie obrzydzenia, strachu, wstręt na widok skupisk małych dziur, czy to widzianych na żywo czy na zdjęciach lub filmach. Chory czuje się nieswojo na ich widok, może go zemdlić lub może nawet wymiotować. Wśród przyczyn wymienia się podobieństwo skupiska otworów z wysypką czy nieprzyjemnymi chorobami, np. trądem.
  2. Dendrofobia - nietypowe zaburzenie lękowe, obejmujące odczuwanie strachu przed drzewami. Chory niechętnie wybiera się do lasu, parku, lęk budzi w nim rozłożyste drzewo, obawia się nadmiaru liści.
  3. Gynofobia - nietypowa fobia, diagnozowana u mężczyzn, obejmuje lęk przed kobietami, objawiający się jako wyjątkowo silna nieśmiałość w stosunku do płci pięknej, może pojawić się u mężczyzn wychowywanych przez ojców lub posiadających bardzo wymagającą, wręcz despotyczną matkę. Fobia może wymagać leczenia, gdyż mężczyzna ma ogromne trudności z nawiązywaniem relacji międzyludzkich i praktycznie niemożliwe jest stworzenie związku.
  4. Gerontofobia - to lęk przed starszymi ludźmi i procesem starzenia się, dotyka młodych ludzi, którzy czują niechęć do osób w podeszłym wieku oraz odczuwają silmy lęk przed upływem czasu i byciem starym.
  5. Naptofobia, hafefobia - wyjątkowo utrudniający funkcjonowanie lęk przed dotykiem - osoba obawia się, że zostanie dotknięta przez obce osoby, np. w komunikacji miejskiej. Może przyjąć nawet formę ataku paniki.
  6. Urofobia - to wyjątkowo dziwaczny lęk przed moczem, oddawaniem moczu, zmoczeniem się, osoba chora obawia się popuszczenia moczu ale w wielu wypadkach czuje lęk również na samą myśl o normalnym oddaniu moczu. Fobia wymaga specjalistycznego leczenia.
  7. Fotofobia - dyskomfort i wyjątkowy lęk przed światłem. Może być objawem wielu innych zaburzeń i chorób somatycznych ale i stanowić odrębne zaburzenie psychiczne z grupy fobii.
  8. Autofobia - to wyjątkowo dziwny lęk przed samotnością lub… samym sobą! Osoba może obawiać się samotności, izolacji od innych, boi się zostać sam. Może przyjmować również formę niechęci do samego siebie, objawy są bardzo różne. Zwykle pomocne jest leczenie w formie psychoterapii.
  9. Pedofobia - wyjątkowo dziwny i rzadko diagnozowany lęk przed dziećmi.
  10. Detrimebofobia - dziwaczny i dla wielu nieco śmieszny lęk przed pójściem do toalety w obcym domu czy w ogóle oddawaniem moczu czy kału w innym miejscu niż własny dom. Osoba chora obawia się panicznie konieczności pójścia do łazienki w obcym miejscu, zwykle wstrzymuje potrzebę lub unika wychodzenia z domu. Przed opuszczeniem własnego domu maniakalnie stara się oddać mocz, by uniknąć sytuacji stresowej.
  11. Emetofobia - to lęk przed czynnością wymiotowania ale i samym przebywaniem wśród ludzi wymiotujących. Bardzo często prowadzi do izolacji osoby chorej, unika ona kontaktów z innymi, mogą pojawić się zaburzenia odżywania: osoba boi się, że gdy coś zje, może się jej zdarzyć zwymiotować. Lęk ten może być mylnie diagnozowany jako anoreksja.
  12. Koulrofobia - to dość nietypowy ale wcale nie tak rzadko diagnozowany lęk przed klaunami. Osoba chora panicznie boi się klaunów, osób mocno i teatralnie umalowanych, noszących maski. Zwykle nie wymaga specjalistycznego leczenia.
  13. Fobofobia - to paradoksalny lęk przed samym… strachem. To paniczny lęk przed własnymi lękami, strachami, fobiami. Chory boi się, że znów sparaliżuje go strach że przeżyje napad paniki, że straci kontrolę nad swoim zachowaniem i w ten sposób napędza błędne koło lęku.
  14. Dromofobia - to nieuzasadniony lęk przed podróżowaniem, osoba obawia się jakiejkolwiek podróży, w skrajnych przypadkach nawet wyjścia do sklepu czy przejścia przez ulicę. Strach wywołuje w niej już nawet myślenie o podróży czy jej planowanie.
  15. Hipnofobia - to patologiczny lęk przed snem. Przyczyną może być traumatyczna doświadczenie, które ma związek ze snem lub też cierpienie na bezsenność i koszmary nocne. Odmianą hipnofobii jest somnifobia, czyli lęk przed zasypianiem. Fobie objawiają się lękiem przed czynnością zasypiania i spania, osoba długo nie może zasnąć, wybudza się w nocy. Nie da się ukryć, że fobie te wymagają specjalistycznego leczenia, gdyż mogą prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji, w tym chorób somatycznych ale też depresji czy nerwicy.

Jak widać, można bać się wielu rzeczy, praktycznie wszystkiego. Nie zapominajmy jednak, że fobia jest poważnym zaburzeniem, które należy leczyć i bez względu na przedmiot fobii nie powinna być obiektem drwin i niedowierzania.