Friendzone - czym jest? Jak wyjść z friendzone?

FriendzoneFriendzone (ang. friend zone) to termin, który coraz częściej pojawia się na portalach i w mediach społecznościowych. Co ciekawe większość osób doświadczyła osobiście sytuacji określanej tym mianem.

Friendzone opisujące relacje dwojga zaprzyjaźnionych osób, z których tylko jedna ze stron darzy głębszym uczuciem drugą, jednak pozostaje zaszufladkowana w kategorii dobrego przyjaciela, z którym można kraść przysłowiowe konie i na którego zawsze można liczyć, ale nic więcej.

Błędne koło friendzone

Błędne koło friendzone zaczyna się wówczas, gdy strona pragnąca czegoś więcej w obawie przed utratą kontaktu z ukochaną osobą boi się przyznać do swoich uczuć. Doskonałym przykładem friendzone są relacje Rachel Green i Rossa Gellera z popularnego serialu "Przyjaciele". Co ciekawe socjologowie twierdzą, że najczęściej to mężczyźni zostają zaszufladkowani na pozycji friendzone, gdyż większość kobiet marzy o czystej, nieskazitelnej przyjaźni z mężczyzną, który będzie jej doradcą i rycerzem pozostając jedynie przyjacielem. Dzieje się tak dlatego, iż mężczyźni są uważani za znacznie mniej zawistnych i bardzo szczerych, tak więc posiadanie takiej "męskiej" przyjaciółki  jest bardzo cenione w damskim gronie.

Problem pojawia się najczęściej, kiedy kobieta lub dziewczyna ufając swojemu przyjacielowi otwiera się przed nim, nie stosuje wobec niego żadnych kobiecych sztuczek, a jej zachowanie jest zupełnie naturalne, przecież nie musi zabiegać o względy "przyjaciółki", pozwalając sobie na swobodne żarty, opowiada o swoich marzeniach i pragnieniach. Mężczyźni natomiast kochają kobiety prostolinijne, nie skomplikowane i szczere, więc naturalne zachowanie dziewczyny sprawia, iż rodzi się w nich uczycie do przyjaciółki. Ta jednak wszelkie delikatne sugestie odbiera jako żart, lub całkowicie ignoruje nie dopuszczając nawet myśli by jej "przyjaciółka" płci męskiej mogła być kimś więcej.

Jak wyjść z friendzone?

Aby wyjść z friendzone najpierw należy postarać się wyjść z szufladki z plakietką "miła dziewczyna, miły chłopak". Przyjaźń przyjaźnią ale nie zapominaj o swoich potrzebach i marzeniach, gdyż taka osoba jest postrzegana jako mało interesująca. Dlatego też pomagając i wspierając swojego przyjaciela czy przyjaciółkę nie zapominaj o swoim hobby czy innych znajomych. Ponadto zamiast koncentrować się wyłącznie na jednej osobie może warto rozejrzeć się  dookoła co pozwoli na ocenę sytuacji z pewnego dystansu,  może też obudzić uśpione uczucie lub zasiać ziarno zazdrości w ukochanym przyjacielu czy przyjaciółce.

Zdarza się również, że jedna ze stron czuje się bardziej zaangażowana od drugiej, jeśli jesteś na tej właśnie pozycji przestań się narzucać i pomagać zanim zostaniesz o to poproszony, wówczas druga osoba zobaczy w Tobie partnera, który ma własne życie i potrzeby. Poza tym warto czasem pozwolić by nawet przyjaciel miał szansę zatęsknić i zobaczyć jak wygląda życie bez nadskakującej i wszechobecnej przyjaźni.

Kolejnym etapem wyjścia z friendzone jest rozgraniczenie zachowań typowych dla związku i wychodzących poza granice przyjaźni. Możesz więc zaaranżować spotkanie we dwoje, które będzie na granicy kontaktu typowo przyjacielskiego, nie przekraczaj jednak cienkiej linii i pozwól na to drugiej stronie, nawet jeśli żaden gest, ani spojrzenie nie będzie dawało Ci nadziei na związek z Tą osobą, ziarno zostało zasiane. Ostatnim etapem jest złamanie bariery dotyku, pamiętając by było to jedynie symboliczne dotknięcie kosmyka włosów czy dłoni. Jeśli zastosowałeś się do powyższych porad pozostaje poczekać na reakcję drugiej strony lub jeżeli tak owa nie nastąpi na szczerą rozmowę, przecież przebywanie zbyt długo we friendzone nikomu nie służy.

Friendzone i sprzeczne sygnały

Mówiąc o friendzone nie sposób nie wspomnieć o toksycznej odmianie tego zjawiska, kiedy to jedna ze stron wysyła sprzeczne sygnały drugiej. Z jednej strony pozostawiając ją  jedynie w strefie zarezerwowanej tylko dla przyjaciół, a  z drugiej dając złudną nadzieję, że z tej przyjaźni będzie coś więcej. Takie działanie ma na celu zdobycie wiernego przyjaciela, biegnącego na każde zachowanie, spełniającego wszystkie zachcianki drugiej strony. Ten typ przyjaźni jest bardzo toksyczny i należy jak najszybciej taką relację przerwać.

Ocena: 5.0

Komentarze

Andrzej
Dziękuję wasz poradnik jak wyjść z friendzone naprawdę działa!!!!. POLECAM