Funkcjonalność w przestrzeni kuchennej jest bardzo ważna. Praktyczne ułożenie mebli gwarantuje wygodę i płynność pracy w trakcie przygotowywania posiłków. Ergonomiczny układ zapewnia także swobodę ruchów i oszczędność czasu. Dowiedz się więc, jak najlepiej urządzić swoją kuchnię.
Trójkąt roboczy a rozkład szafek
Najważniejsze sprzęty w kuchni to: zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Bez nich gotowanie nie byłoby możliwe. Układ tych urządzeń nazywa się trójkątem roboczym. Mówi on o zachowaniu odpowiednich odległości pomiędzy każdym ze sprzętów - powinna wynosić 4-6 metrów. Kuchnia nie byłaby oczywiście kompletna bez mebli. Pomiędzy sprzętami AGD muszą znaleźć się pojemne szafki kuchenne zakończone blatem.
Przejdźmy z trójkąta roboczego do ustawienia mebli. Wyróżnia się kilka głównych układów. Który z nich wybrać? Najczęściej wybór jednego z nich podyktowany jest metrażem pomieszczenia i jego ustawieniem. Możesz zdecydować się na:
- układ jednoliniowy, w którym całe wyposażenie ustawione jest na jednej ze ścian, w jednym rzędzie. W tym przypadku nie można zastosować trójkąta roboczego. Takie ustawienie najlepiej sprawdza się w małych przestrzeniach.
- układ dwuliniowy ("H") - meble ustawione są w dwóch równoległych rzędach. Dodatkowo na środku pomieszczenia można zastosować wyspę kuchenną.
- układ w kształcie litery "L" - meble tworzą dwa rzędy, które są ustawione względem siebie prostopadle. Takie rozwiązanie świetnie sprawdza się zarówno w otwartych, jak i zamkniętych kuchniach.
- układ w kształcie litery "G" - w tym przypadku meble rozłożone są na trzech ścianach, z czego jeden z rzędów zakończony jest barkiem, wyspą lub stołem. To plan zabudowy, który przewiduje mnóstwo miejsca do przechowywania. Sprawdzi się szczególnie wśród miłośników gotowania.
- układ w kształcie litery "U" - zabudowa przypomina poprzedni układ "G". Jest rozłożona na trzech ścianach, ale nie obejmuje miejsca na stół, barek czy wyspę.
Strefy w kuchni
Urządzając kuchnię, nie zapomnij o wydzieleniu stref. Dzięki nim uda Ci się zaprojektować w pełni funkcjonalną przestrzeń, w której codzienne przygotowywanie posiłków będzie samą przyjemnością. W dobrze zorganizowanej przestrzeni powinna znaleźć się:
- strefa zapasów,
- strefa przygotowywania posiłków,
- strefa gotowania,
- strefa przechowywania,
- strefa zmywania.
Funkcjonalny rozkład szafek, czyli wygodne i praktyczne przechowywanie
Na płynność i wygodę pracy w kuchni wpływ ma również rozlokowanie wyposażenia w szafkach kuchennych. Zazwyczaj ciężkie przedmioty układa się w dolnych, a te lekkie i najczęściej używane w górnych.
Wszelkiego rodzaju garnki i patelnie włóż do dolnej szuflady lub szafki narożnej, wyposażonej w system cargo. Najlepiej takie akcesoria przechowuje się właśnie w miejscach, które można wysunąć. Poszukiwanie, np. małego rondelka, w głębokiej i ciemnej szafce zabiera mnóstwo cennego czasu. Kubki i talerze schowaj do górnej szafki, ale nie na najwyższą półkę. Najwygodniej będzie ustawić, najczęściej używaną zastawę, na pierwszej półce.
Komentarze