Gdzie na wakacje zimą?

Wakacje zimąWakacje nie muszą się kojarzyć tylko z wyjazdami w lipcu czy sierpniu. Udany urlop można spędzić także zimą. Dokąd warto się wtedy udać?

Piękna Polska

Zimowy urlop można spędzić w Polsce. Atrakcje turystyczne czy standard hoteli w niczym nie ustępują już tym dostępnym zagranicą. Zimowa stolica Polski to już nie tylko Zakopane, ale też Krynica Zdrój czy Szklarska Poręba. Krynica słynie przede wszystkim ze zdrowotnego klimatu i słynnej pijalni wód mineralnych. Zimową porą turyści mogą szusować pięknie ośnieżonymi stokami Jaworzyny, wziąć udział w kuligu, zjechać najdłuższą w Polsce sankostradą czy odwiedzić Muzeum Nikifora.

Z koli położona u stóp Gór Izerskich Szklarska Poręba jest jednym z najpiękniejszych zimowych kurortów w Polsce o alpejskim klimacie, który regenerująco wpływa między innymi na układ oddechowy. To świetne miejsce do uprawiania sportów zimowych. W okolicy można zresztą spotkać wielu sportowców, gdyż mieści się tam najnowocześniejsze centrum narciarstwa biegowego w Polsce.

Jeśli zależy nam na odrobinie spokoju, mniejszej liczbie turystów i bliskości natury to warto wybrać się np. w Bieszczady czy na Mazury. Z pewnością uda nam się tam odpocząć od zgiełku wielkiego miasta i naładować baterie na cały rok. Mazury i Bieszczady zimą wyglądają wprost nieziemsko.

Majestatyczne Alpy

Jeśli myślimy o urlopie zagranicą to warto rozważyć Alpy. Popularnym miejscem wyjazdów jest np. austriacki Tyrol. Szerokie stoki, doskonała narciarska infrastruktura, atrakcyjne oferty, romantyczne zimowe krajobrazy - każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Wyjazd do Austrii ucieszy też fanów zwiedzania. Koniecznie trzeba odwiedzić np. Salzburg, miasto Mozarta czy wybrać się do Wiednia. Warto pojechać też np. w Alpy szwajcarskie, w okolice tzw. Berneńskiego Oberlandu, znanego choćby z Międzynarodowych Zawodów Narciarskich czy słynnego festiwalu Tydzień Belle Epoque. Alpy szwajcarskie to przede wszystkim niezwykłe walory krajobrazowe. Alpejskie doliny i piękne jeziora, nad którymi wznoszą się ośnieżone stoki potężnych trzy i czterotysięczników mają wiele uroku.

Na wyjazd z dzieckiem warto wybrać np. włoskie Dolomity. Jest tam dużo łatwiejszych tras dla mniej zaawansowanych narciarzy, a także np. liczne termy czy parki wodne, które ucieszą najmłodszych. I co ważniejsze, dzieci do 8. roku życia mogą korzystać ze wszystkich wyciągów narciarskich bezpłatnie.

Wyjeżdżając w góry warto pamiętać o odpowiednim ubraniu. Czapka, miękki szalik, ocieplane obuwie, spodnie narciarskie i odpowiednio ciepła, puchowa kurtka zimowa to elementy garderoby niezbędne na zimowy wyjazd. Bardzo ważny jest również dobrej jakości sprzęt narciarski. Warto zabrać ze sobą tez np. okulary przeciwsłoneczne. Często na stokach słońce świeci bowiem bardzo mocno.

Odrobina egzotyki

Jeśli zimą chcemy zakosztować nieco więcej egzotyki, a dodatkowo odpocząć od niskich temperatur to warto wybrać się tam, gdzie pogoda jest iście wakacyjna. Na liście kierunków dobrych na wyjazd w którymś z zimowych miesięcy będzie np. Tajlandia, Dominikana czy Kenia.

Tajlandia to przede wszystkim rajskie plaże, egzotyczna roślinność, wspaniałe zabytki, pyszne jedzenie czy majestatyczne świątynie. To też wspaniała rafa koralowa, która zachwyci fanów nurkowania.

Dominikana to urokliwe plaże z białym piaskiem, gościnni i uśmiechnięci mieszkańcy, kolorowe kamienice i malownicze uliczki. Do tego niezwykła karaibska atmosfera i gorąca, latynoska muzyka.

Kenia to z kolei piękne krajobrazy bezkresnej sawanny, ciekawa kultura Masajów, dzikie zwierzęta, przepiękne Parki Narodowe z widokiem na Kilimandżaro i plaże oblane ciepłą turkusową wodą oceanu. Kenia gwarantuje turystom nie tylko niezwykły wypoczynek, lecz również ucieczkę od zimowej, szarej rzeczywistości.

Ocena: 5.0