Geneza bólu menstruacyjnego

Ból menstruacyjnyMenstruacja to trudny i często bolesny czas dla każdej kobiety. Jest to zjawisko fizjologiczne, które swój początek ma w okresie dojrzewania i trwa aż do wygaśnięcia zdolności rozrodczych kobiety, czyli menopauzy.

Cykl miesięczny kobiety

W wieku rozrodczym u kobiety menstruacja występuje co ok. 28 dni i trwa średnio 4-5 dni. Cykl miesięczny można podzielić na fazę folikularną, związaną ze wzrostem pęcherzyka jajnikowego, oraz lutealną, podczas której błona śluzowa macicy (tzw. endometrium) grubieje i przygotowuje się na ewentualne nadejście zapłodnionej komórki jajowej. Jeśli do tego nie dojdzie, błona śluzowa złuszcza się i ma miejsce krwawienie miesiączkowe, które stanowi początek nowego cyklu.

Czym jest ból menstruacyjny?

Menstruacja to cykliczny proces, w którym błona śluzowa macicy wraz z naczyniami obkurcza się i złuszcza. Dzieje się to pod wpływem hormonów, które zawiadują pracą organizmu kobiety i przygotowują go do kolejnej fazy cyklu rozrodczego. Powstające w tym czasie skurcze mięśniówki macicy są zjawiskiem fizjologicznym i to one odpowiedzialne są za nieprzyjemne doznania bólowe. Jednak dzięki nim macica jest w stanie przebudować endometrium i pozbyć się złuszczonej błony śluzowej. Bólu menstruacyjnego zazwyczaj doświadczyć można na kilka godzin przed krwawieniem, a następnie w trakcie pierwszych 2-3 dni, po czym samoczynnie ustaje. Problem ten dotyczy nawet połowy kobiet i powoduje pogorszenie ogólnego samopoczucia i wyłączenie się z życia towarzyskiego.

Jakie są przyczyny bólu menstruacyjnego?

Według doniesień naukowych bolesne miesiączkowanie spowodowane jest zwiększonym stężeniem prostaglandyn we krwi. Prostaglandyny to grupa hormonów, występujących w tkankach i płynach ustroju, które regulują procesy fizjologiczne, uczestniczą w reakcjach zapalnych i wyzwalają ból. Przede wszystkim biorą udział w nasilaniu skurczów mięśniówki gładkiej macicy i towarzyszących jej naczyń krwionośnych, co prowadzi do niedotlenienia endometrium. Dodatkowo transportowane są do innych narządów i wyzwalają objawy towarzyszące menstruacji takie jak: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty.

Jak leczyć ból menstruacyjny?

Jednym z podstawowych sposobów radzenia sobie z bólem miesiączkowym jest stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które hamują enzymy z grupy COX (cyklooksygenazy), odpowiedzialnych za syntezę prostaglandyn. Dlatego w tym czasie dobrym wyborem może być lek zawierający substancję czynną deksketoprofen, który działa szybko przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Dostępny jest on teraz bez recepty w niezmienionej dawce i można go kupić w formie tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego (ta forma działa jeszcze szybciej). Dodatkowo lekarz może zlecić również leki o działaniu rozkurczającym lub tabletki antykoncepcyjne, które pomagają zmniejszyć dolegliwości bólowe w tym czasie.

W jaki sposób można złagodzić menstruację?

Udowodniono, że odpowiednie postępowanie w okresie zarówno przedmenstruacyjnym, jak i podczas krwawienia może wpłynąć na zmniejszenie nieprzyjemnych dolegliwości odczuwanych w tym okresie. Za korzystne uznaje się wzbogacenie diety o produkty bogate w witaminy z grupy B, E, wapń, magnez oraz kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Zaleca się unikać picia kawy oraz nadużywania soli kuchennej. Dodatkowo pomocne może być wykonywanie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych i rozluźniających np. joga.

Komentarze