Gry do nauki programowania dla dzieci

Gry do nauki programowania dla dzieciWe współczesnym świecie cyfrowym nauka programowania dla dzieci jest tak samo istotna jak nauka czytania czy nauka matematyki. Rozwija ona nie tylko umiejętności cyfrowe oraz daje lepszy start w przyszłość. Gry nauki do programowania poszerzają młodym ludziom horyzonty, dają przestrzeń do rozwoju kreatywności oraz nieustanne wspierają ich w kreowaniu swojej własnej przyszłości.

Czy warto uczyć się programowania?

Moda na naukę programowania, nawet najmłodszych dzieci w Polsce wciąż rośnie. Co prawda nie każde dziecko, które uczy się programowania musi koniecznie zostać programistą, niemniej warto się go uczyć, bowiem uczy ono logicznego i kreatywnego myślenia nawet w kontekście rzeczy niezwiązanych z informatyką. Programowanie pomaga dzieciom zrozumieć współczesny świat oraz uczy ich, w jaki sposób działają urządzenia elektroniczne. Dzięki temu potrafią one wykorzystać współczesne technologie w twórczy sposób. Ponadto bardzo często wykorzystywana metoda pracy w grupach i tworzenie wspólnych projektów rozwija w dzieciach umiejętność pracy grupowej. Dzięki temu potrafią one wykorzystać potencjał całej grupy, zabierać głos w dyskusji oraz dzielić się zadaniami.

Kolejną zaletą nauki przez programowanie jest zabawa. Współczesne narzędzia dają ogromne możliwości wyboru takiego, które dziecko pokocha i dzięki któremu nawet nie zauważy, że uczy się poprzez zabawę. Przykładem nauki poprzez zabawę może być Bitsbox X od Squla.

Jakie gry nauki do programowania wybrać?

Gry do nauki programowania są bardzo zróżnicowane. Dużą popularnością wśród dzieci cieszą się roboty, które można w łatwy sposób podłączyć do wielu urządzeń mobilnych, następnie zainstalować aplikację i pozwolić dzieciom je programować. Roboty do programowania posiadają wiele zalet. Dają one namacalne oraz wizualne efekty pracy, bowiem robot się porusza, mówi oraz wykonuje poszczególne polecenia. Dzięki takiej zabawie dzieci mają lepszy punkt odniesienia do sterowania robotem. Wystarczy poruszać się jak robot oraz przenieść swoje ruchy do programu sterującego robotem. Co więcej niektóre dostępne na rynku roboty pozwalają, aby dziecko zaznajomiło się z podstawami elektroniki oraz umożliwiają zabawę klockami. Można tu wymienić na przykład lego mindstorms.

Wiele narzędzi do nauki programowania opiera się też o "puzzle", z których to w łatwy oraz w pełni intuicyjny sposób można złożyć aplikację. Dzięki temu dziecko ma możliwość skupienia się na tworzeniu aplikacji i na jej logicznym ułożeniu, a nie na zawiłościach składni danego języka. Dużą popularnością cieszy się też program - Scratch. Jest to język programowania, stworzony do nauczania dzieci od ósmego roku wzwyż. Niemniej młodsze dzieci z pewnością poradzą sobie z pomocą swych rodziców. Umożliwia on bardzo proste tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier oraz muzyki. Bohaterem programu jest duszek, któremu należy wydawać polecenia przy pomocy instrukcji ułożonych z bloczków.

Niezwykle popularna jest również nauka programowania poprzez granie przy pomocy gry - Python, JS. Polega ona na tym, że główny bohater musi pokonywać poszczególne przeszkody, zbierać nagrody oraz walczyć, a gracz pomaga mu w tym wpisując odpowiednie kody. To niesamowicie wciągające narzędzie przeznaczone jest dla starszych dzieciaków, a nawet dla osób dorosłych.

Ocena: 5.0

Komentarze