Grypa żołądkowa u dzieci - czym jest i jak ją leczyć?

Grypa żołądkowa u dzieckaOkres od początku jesieni do końca wiosny jest czasem, kiedy pojawiają się u dzieci, ale i u dorosłych, grypy żołądkowe. Co to tak naprawdę jest i jak sobie z nimi poradzić?

Tak naprawdę w medycynie nie istnieje fachowe pojęcie "grypa żołądkowa". Jest to krótsze określenie medycznej nazwy "nieżyt żołądkowo jelitowy" wywołany wirusami. Jednakże, ponieważ nie są one wywoływane przez wirusy grypy, określenie grypa żołądkowa jest błędne. Nazwa prawdopodobnie wynika z podobieństwa okresu występowania tej choroby jak i z faktu, że gdy pojawia się w otoczeniu u jednej osoby nieżyt, zaraz wszyscy na około mają te same objawy.

Nieżyty żołądkowo jelitowe najczęściej powodowane są przez 3 wirusy: rotawirus, adenowirus oraz norowirus. Choroba rozpoczyna się nagle, najczęściej intensywnym bólem brzucha i nudnościami. Bardzo szybko dołączają wymioty oraz biegunka. U dorosłych objawy są zazwyczaj znacznie mniej nasilone, czasem wystąpi jeden luźniejszy stolec i lekkie pobolewania brzucha. Dzieje się tak ponieważ większość z nas w przeszłości przechorowała danego wirusa i mamy już wyrobioną prawidłową odpowiedź układu immunologicznego. Niestety, dzieci, zwłaszcza te młodsze, stykają się z tym patogenem po raz pierwszy, zatem objawy są bardzo nasilone.

Zazwyczaj choroba nie wymaga hospitalizacji i ustępuje po kilku dniach. Podstawowym problemem, zwłaszcza u dzieci, jest ryzyko odwodnienia oraz zaburzeń elektrolitowych. W wyniku wymiotów i biegunki tracona jest bardzo duża ilość wody i jonów, a pojenie dziecka jest mało skuteczne. W związku z tym już przy początku choroby należy podawać dziecku dużą ilość płynów. Najlepiej, aby były to płyny izotoniczne specjalnie przygotowane do nawadniania w tego typu chorobach - można je kupić w każdej aptece (np. Orsalit, Gastrolit). Jeśli objawy nie są intensywne, wystarczy zwykła woda. Pod żadnym pozorem NIE WOLNO podawać dziecku słodzonych płynów, czyli soków, napojów, herbatki z miodem itp. Po pierwsze może to nasilać objawy, a po drugie woda podawana w tych płynach nie zostanie wchłonięta z przewodu pokarmowego.

Kiedy udać się do lekarza? Nie ma potrzeby przy początku choroby konsultować się ze specjalistą, chyba że wszystkie płyny które podamy dziecku zostaną zwymiotowane i pojawiają się objawy odwodnienia. Objawami tymi są suche śluzówki jamy ustnej i oczu, "suchy płacz", dziecko jest podsypiające i trudno nawiązać z nim kontakt. W takich przypadkach należy pilnie udać się do lekarza, ponieważ może być konieczne nawadnianie za pomocą kroplówki. Wizyta w poradni jest również konieczna jeśli zauważymy śluz lub krew w stolcu dziecka, lub gdy objawy nie ulegają poprawie po 2-3 dniach trwania choroby.

Bardzo ważna jest również prewencja zakażenia zarówno dziecka jak i siebie tymi wirusami. Zatem jeśli pojawią się objawy u któregoś członka rodziny, nie powinien on przebywać w jednym pokoju z małym dzieckiem. Ponadto wszyscy domownicy powinni po każdym kontakcie z osobą zakażoną lub przedmiotami których używała myć i dezynfekować ręce. Jeśli to możliwe, zakażona osoba powinna przebywać w towarzystwie innych domowników w maseczce chirurgicznej na twarzy - można je kupić w aptece.

Ze względu na wysokie ryzyko odwodnieni i ciężkiego przebiegu nieżytu żołądkowo jelitowego u niemowląt i dzieci poniżej 2 roku życia, istnieje możliwość zaszczepienia dziecka przeciwko rotawirusom, które są w Polsce najczęstsze. Szczepienie nie gwarantuje, że dziecko nie przejdzie choroby, jednak zapewnia brak ciężkiego przebiegu, a tym samym zapobiega odwodnieniu i powikłaniom choroby.

Grypa żołądkowa nie jest ciężką chorobą, praktycznie każdy ją przechodzi choć raz w życiu. Trzeba jedynie uważać, aby nie pozwolić na odwodnienie - wtedy w ciągu kilku dni chory wraca do pełnego zdrowia.

KomentarzeJakie zabawki będą odpowiednie dla naszego dziecka?

Zabawki dla dzieckaKażdy, kto ma już swoje dziecko, wie jak trudnym zadaniem, mZbuntowany nastolatek - jak zmotywować go do nauki?

Motywacja do naukiZły uczeń, leń, wagarowicz - takimi pejoratywnymi oJaki rower dla 5 latka - radzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Rower dla dzieckaWiększość dorosłych doskonale pamięta swój pierwszy rower zTanie, wygodne i bezpieczne ubrania dla dzieci - skąd je wziąć?

Ubrania dla dzieciPodczas kupowania ubrań dla najmłodszych należy zwracać uwa