Hipnoza - czym jest i jak działa? Efekty hipnozy

HipnozaAni to sen, ani jawa. To dziwny trans, kiedy niby jesteśmy świadomi, ale można dotrzeć do ciekawych i przydatnych informacji, ukrytych w naszej psychice. Mowa oczywiście o hipnozie, niezwykłej i wciąż tajemniczej metodzie terapeutycznej, która pozwala nam doskonale się zrelaksować ale i wywołać wiele emocji, nie zawsze przyjemnych. Warto dowiedzieć się, czym dokładnie jest hipnoza, jak wygada seans hipnotyczny, kiedy się stosuje hipnozę i komu nie jest ona polecana.

Jak działa i czym jest hipnoza?

Hipnoza jest stanem umysłu, polegającym na zachowaniu prawidłowego stanu funkcjonowania umysłu (nie jest to sen, jedynie pewnego rodzaju trans), kiedy to osoba zahipnotyzowana skupia się tylko na konkretnych bodźcach: obrazach, dźwiękach, wspomnieniach - zwykle opisywanych przez hipnotyzera. Zwykle hipnoza składa się w kilku elementów. Warto poznać je wszystkie.

  1. Pierwszym elementem hipnozy jest sugestia, czyli np. słynne słowa: "Chcę Ci się spać…" - hipnotyzer wprowadza w stan transu osobę, która jest jej poddawana. Osoba może mieć zamknięte lub otwarte oczy.
  2. Drugi etap do skupienie uwagi, osoba w fazie transu skupia się na tym, na czym każe jej się skupić hipnotyzer, np. na konkretnej sytuacji.
  3. Trzecia faza to relaks, stosowane są tutaj różnorodne ćwiczenia relaksacyjne, np. wizualizacja jakiejś sceny, która jest kluczowa dla hipnozy.
  4. Wreszcie faza czwarta czyli obraz, zjawisko, osoba lub inny przedmiot całej sesji: teraz przychodzi czas na to, czego dotyczy sesja.

Po sesji badany może zasnąć, aczkolwiek pamiętajmy, że hipnoza nie jest snem, najbardziej podobna jest do stanu czuwania, ewentualnie snu lekkiego. Po sesji możemy być albo bardzo zrelaksowani albo wręcz wyczerpani, wszystko zależy od tego, jak organizm zareaguje na seans hipnotyczny.

Kiedy stosujemy hipnozę? - Efekty hipnozy

Kiedy można stosować hipnozę? Co ciekawe, metod zastosowania hipnozy jest bardzo wiele. Warto poznać je wszystkie i dowiedzieć się, jak ona działa w poszczególnych przypadkach i jakie korzyści daje sięganie po nią.

Hipnoza w walce z bólem
Hipnoza przynosi doskonałe efekty jako metoda walki z bólem, zarówno ostrym, jak i chronicznym, np. w chorobach przewlekłych czy nowotworowych lub stadiach terminalnych. Hipnoza stanowi niejako środek znieczulający, stosowana może być zamiennie ze środkach farmakologicznymi lub wspomagająco, razem z nimi. Co odróżnia ją od znanych farmaceutyków, w tym leków przeciwbólowych w tabletkach czy zastrzykach? Przede wszystkim to, że działa na konkretną cześć ciała, dokładnie tą, która boli. Co ciekawe, hipnoza może być użyta jako metoda wspomagająca w znieczulaniu przed zabiegiem chirurgicznym, poważnym zabiegiem stomatologicznym, nawet porodem naturalnym!

Hipnoza w terapii zaburzeń lękowych i afektywnych
Hipnozę stosuje się również jako metodę terapii najpowszechniejszych zaburzeń, w tym zaburzeń lękowych, nerwic czy zaburzeń nastroju, w tym depresji. W czasie sesji nierzadko udaje się nam ustalić, co tak naprawdę jest przyczyną stanu zdrowia pacjenta, np. wraca on wspomnieniami do dzieciństwa, opowiada o pewnych zdarzeniach, może okazać się, że poruszy temat istotny dla całej terapii.

Hipnoza w leczeniu uzależnień i zaburzeń odżywiania
Hipnoza stosowana jest również pomocniczo (rzadziej jako jedyna forma terapii) w leczeniu uzależnień, w tym uzależnienia od alkoholu, narkotyków ale i uzależnienia od internetu czy telefonu komórkowego, tak częstych u obecnej młodzieży czy młodych dorosłych. Pozytywne skutki przynosi również jej stosowanie w przypadku zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy bulimia. Pozwala dotrzeć nierzadko do przyczyn zaburzenia i tym samym ułatwia prowadzenie efektywnej terapii.

Hipnoza w kryminalistyce
Hipnozę stosuje się również w kryminalistyce, głównie do poszukiwania wskazówek, związywanych z identyfikowaniem przestępców, kiedy np. ofiara jest w szoku i nie może sobie przypomnieć ważnych szczegółów. Za pomocą hipnozy można poradzić sobie z tak zwaną amnezją dysocjacyjną, czyli niepamięcią po traumie, np. gwałcie czy byciu świadkiem zabójstwa.

Kiedy nie stosować hipnozy?

Istnieją oczywiście pewne przeciwwskazania do stosowania hipnozy. Nie należy jej stosować u kobiet w ciąży, zwłaszcza w pierwszym trymestrze oraz ciąży zagrożonej, pamiętamy bowiem, że hipnoza nierzadko wywołuje silne emocje, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm przyszłej mamy i jej nienarodowego dziecka, a także na młode organizmy, dlatego u dzieci również nie należy przeprowadzać sesji hipnotycznych. Hipnozy nie należy stosować u osób chorych psychicznie, głównie u osób ze schizofrenią i depresją. Nie należy jej stosować u osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz chorujących na padaczkę. Nie zaleca się także wprowadzania w trans hipnotyczny osób niewidomych: hipnoza może u nich doprowadzić do halucynacji i zaburzenia tego, co "widzą".

Hipnoza - fakty i mity

Na temat hipnozy krąży wiele legend, warto je zweryfikować, aby poznać prawdę o tej niezwykłej metodzie terapeutycznej. Wiele z nich zostało już opisanych wyżej, przyda się więc zgrabne podsumowanie.

Hipnotyzer może zawładnąć Twoim umysłem - MIT
Spokojnie, obraz hipnotyzera, którego udało się zawładnąć Twoim umysłem, wspomnieniami i myślami to tylko zapewne obraz z jakiegoś strasznego filmu. Tak naprawdę nie jest to możliwe, hipnoza nie jest snem ani stanem, gdy tracisz świadomość, możesz więc spokojnie się jej poddać, bez obawy o swoje zdrowie.

Hipnoza jest narzędziem terapeutycznym - PRAWDA
Tak, to prawda. Jak wspomniano wyżej, hipnoza jest szeroko stosowana w terapii psychologicznej i psychiatrycznej, głównie pomocniczo w terapii fobii i innych zaburzeń, lękowych, nerwic. Pomaga także w terapii wielu innych zaburzeń, w tym wad wymowy, np. jąkania.

Hipnoza pozwoli nam przypomnieć sobie czegoś z przeszłości - MIT
Niestety, nie jest to możliwe, hipnoza nie pozwoli nam na przypomnienie sobie czegoś, co dawno przeżyliśmy, nie odtworzymy za jej pomocą dawnych, nieco zapomnianych już wspomnień. Nie ma również możliwości "uzdrowienia" za pomocą hipnozy osoby z amnezją.

Każdy może być hipnotyzerem - PRAWDA
Owszem, wprowadzania w stan hipnozy może się nauczyć każdy z nas, nie trzeba posiadać specjalistycznego wykształcenia. Wyjątkiem są osoby chore psychicznie oraz niepełnosprawne intelektualnie.

Osoby silne psychicznie nie dadzą się zahipnotyzować - MIT
To nieprawda, charakter oraz typ osobowości niewiele mają wspólnego z podatnością na hipnozę. Uważa się, że osoby naiwne, uległe oraz młodsze szybciej zapadają w trans. Co ciekawe, jest nieco inaczej: obserwuje się, że bardziej podatni na hipnozę są ludzie o bogatej wyobraźni, kreatywni oraz bujający w obłokach.

Z hipnozy można się nie obudzić - MIT
Nie ma takiej możliwości, aby nie obudzić się z hipnotycznego transu. Poddając się hipnozie nie zasypiasz, nie musisz się więc budzić, jedynie sesja hipnotyczna jest zakończona lub przerwana.

Hipnoza nie jest ani snem ani jawą - PRAWDA
Dokładnie tak, przypomina lekki sen lub stan czuwania. W stanie hipnozy osoba jest cały czas świadoma tego, co się z nią dzieje.