Infekcja wirusowa u dzieci - co każdy rodzic powinien o niej wiedzieć?

Infekcja wirusowa u dzieciCzym charakteryzuje się infekcja wirusowa u dzieci i w jaki sposób przebiega? Jakie są jej objawy i w jaki sposób możesz sobie z nią poradzić?

Infekcja wirusowa u dzieci

Infekcja wirusowa u dzieci - właśnie tego obawia się każdy rodzic. To bardzo trudny czas zarówno dla Ciebie, jak i Twojej pociechy. Maluszek jest bardzo marudny, odczuwa rozmaite dolegliwości, co jest też powodem do zmartwień dla najbliższych. Infekcja wirusowa u dzieci zwykle nie trwa dłużej niż 7-10 dni, a sama choroba wykazuje charakter ostry i samoograniczający się. Źródłem zakażenia są inni, już zakażeni ludzie, do zakażenia dochodzi drogą kropelkową i przez bezpośredni kontakt. Warto też pamiętać, że zależnie od tego, jaki wirus odpowiada za wywołanie infekcji, różny może być czas wylęgania choroby oraz jej przebieg. Infekcje wirusowe u dzieci występują przez cały rok, choć najczęściej pojawiają się w sezonie chorobowym, czyli jesienią i zimą. Wtedy to występuje istotne zwiększenie aktywności patogenów. Ponadto na ryzyko (łatwość) zakażenia wpływają takie czynniki jak niskie temperatury powietrza oraz długie przebywanie w zamkniętych, słabo wentylowanych i przegrzewanych miejscach.

Infekcja wirusowa u dzieci - jakie są objawy?

Pierwsze objawy infekcji wirusowej zazwyczaj pojawiają się po około 2 dniach od zakażenia. Warto w tym miejscu zauważyć, że czas największej zakażalności przypada na pierwsze 3 dni choroby, a chory może zarażać aż do czasu ustąpienia własnych objawów. Infekcja wirusowa u dzieci narasta stopniowo. Na początku dziecko będzie tylko osłabione, dopiero potem pojawiają się takie dolegliwości jak ból gardła, kaszel, zatkany nos i katar. Infekcje wirusowe najczęściej charakteryzują się ostrym przebiegiem.

Najczęstsze i najbardziej widoczne objawy infekcji wirusowej u dziecka to:

  • katar - w początkowej fazie nos jest zatkany, następnie wydzielina staje się rzadsza i wodnista,
  • kaszel - przy infekcji wirusowej kaszel zazwyczaj jest suchy i ma charakter napadowy,
  • ból gardła - w czasie infekcji dochodzi do przekrwienia i zaczerwienienia śluzówki gardła, w wyniku czego pojawia się również ból gardła. Mogą także występować wodniste pęcherzyki, które pojawiają się na tylnej ścianie i podniebieniu,
  • podwyższona temperatura ciała - gorączka to bardzo charakterystyczny objaw przy infekcji wirusowej.

Oprócz wspomnianych wyżej objawów obiektywnych często pojawia się oczywiście złe samopoczucie, marudność, zwiększona płaczliwość i brak apetytu, a do tego dziecko nie ma ochoty na zabawę.

Jak radzić sobie z infekcją wirusową u dziecka?

Do rozpoznania infekcji wirusowej niezbędna jest wizyta u lekarza. Wtedy to specjalista zaleci odpowiednie środki lecznicze, w przypadku wirusów jest to leczenie zachowawcze i objawowe. Nie stosuje się natomiast leczenia przyczynowego lub antybiotyków. Pamiętaj, że jeśli zauważysz u dziecka objawy infekcji, powinno ono zostać w domu pod odpowiednią opieką - nie puszczaj swojej pociechy do żłobka, przedszkola lub szkoły. W dużych skupiskach może nie tylko dojść do zaostrzenia objawów, ale też zarażenia innych dzieci. Powikłania przy infekcji wirusowej wiążą się z cięższym przebiegiem choroby, a czasem nawet z koniecznością podania antybiotyków.

W większości przypadków infekcje wirusowe u dzieci mogą być leczone w domu. Na objawy takie jak gorączka czy ból gardła pomocne bywają środki bez recepty np. na bazie paracetamolu, a także domowe sposoby. Bardzo ważne jest chociażby nawadnianie dziecka oraz usuwanie wydzieliny z nosa. Ponadto skuteczne są inhalacje oraz nawilżanie powietrza. Domowym sposobem na ból gardła i kaszel jest natomiast syrop z cebuli. Pamiętaj, aby w czasie infekcji wirusowej otoczyć swoje dziecko szczególną opieką.

Komentarze