Inspiracyjne kolory w pokoju dziecięcym

Kolory w pokoju dziecięcymPokój dziecka na każdym etapie jego rozwoju będzie wyglądał nieco inaczej. Maluchy potrzebują innego otoczenia, niż dzieci chodzące do szkoły. Niemowlę czy małe dziecko nie mają wpływu na urządzenie swojego otoczenia a z kolei starsze dziecko będzie chciało mieć na to znaczący wpływ. Niezależnie od wieku pokoje muszą być i funkcjonalne i przyjazne.

 

 

Charakter wnętrzu nadają kolory. Gdzie szukać inspiracji dla urządzania dziecięcych pokoi?

Niemowlęta

Przyjęło się, że w pokojach dla najmłodszych dzieci królują kolory pastelowe, łagodne róże, przyjazne błękity. Są to na ogół wnętrza pełne jasnych barw, rozświetlone bielą. Naturalne materiały, kolory lnu, drewna - to są oczywistości, które na pewno podobają się dorosłym. Noworodki i niemowlęta nie zauważą finezyjnych wzorów. Nie dostrzegą też początkowo harmonii kolorów. To, co może przykuć ich uwagę to wyraziste, czarno-białe wzory. Gdy zacznie zauważać kolory to też najpierw te najbardziej wyraziste. Szukając pomysłów na dziecięce pokoje warto szukać zabawek w takich właśnie barwach.

Maluchy

Już małe dzieci chętnie włączą się w kwestie urządzania własnego pokoju, w tym wyboru kolorów. Warto je zaprosić do tego procesu. W naszej kulturze przyjęło się, że chłopięcy kolor to niebieski a dziewczyński to różowy. Ale nie narzucajmy tych barw dzieciom. Nie muszą rosnąć w stereotypach zaprogramowanych przez dorosłych. W pokojach dzieci sprawdzą się szarości w połączeniu z żywymi, czystymi kolorami, które mogą pojawiać się w zasłonach, obiciach mebli, narzucie na łóżko. Oczywiście pokoje te pełne są kolorowych zabawek, dlatego bazowe kolory na ścianach, podłodze czy meblach powinny być stonowane. Inspirujące mogą być skandynawskie, proste wnętrza ocieplone żywszymi akcentami.

Starsze dzieci

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym na pewno nie zostawią urządzania pokoju tylko rodzicom - i zapewne będą broniły swoich wyborów. Chętnie widziałyby u siebie barwy zdecydowane, ale to mogłoby być zbyt męczące w pokoju ucznia. Biorąc pod uwagę, że oprócz zabawy pokój ma służyć także nauce warto wybrać nieco zgaszone odcienie. Nadmiar koloru nie będzie sprzyjał skupieniu. Zielony, niebieski, szary będą bardzo dobrą bazą i tłem. Można ocieplić je pomarańczami, czerwienią czy nawet różowym, jeśli dziecko lubi ten kolor. Warto poszukać inspiracji w tym, co oferują inne od naszej kultury - w barwach Marakeszu, które pozwolą wyczarować nieco bajkowy klimat czy w oszczędnych kompozycjach jak z japońskich linorytów, które sprzyjają wyciszeniu.

Polecamy również zapoznanie się z innymi inspiracjami dotyczącymi kolorów w pokoju dziecięcym na Tikkurila.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze