Jak chronić dom przed smogiem komunikacyjnym?

Smog komunikacyjnyZbliża się koniec sezonu grzewczego, ale nie oznacza to, że wszędzie można będzie cieszyć się czystym powietrzem. Szkodliwe zanieczyszczenia wytwarzane są nie tylko przez piece i kotły grzewcze.

Za ich emisję odpowiadają m.in. pojazdy silnikowe, o czym powinny pamiętać przede wszystkim osoby mieszkające w pobliżu ruchliwych ulic.

Czym trują nas samochody?

Na liście najgroźniejszych zanieczyszczeń wytwarzanych przez samochody znajdują się:

  • pyły zawieszone - składają się z cząsteczek kilka lub kilkadziesiąt razy drobniejszych od średnicy włosa, zawierają w sobie metale ciężkie, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, dioksyny i furany, wywołują nowotwory, choroby układu krążenia i układu nerwowego oraz negatywnie wpływają na rozwój płodu,
  • tlenki siarki - nieorganiczne związki chemiczne, stanowiące truciznę dla ludzi, zwierząt i roślin,
  • tlenki azotu - kolejne związki nieorganiczne, które wpływają negatywnie na odporność organizmu i wywołują liczne choroby, łącznie z nowotworami,
  • tlenek węgla - związek nieorganiczny o silnych właściwościach toksycznych, utrudniający transport tlenu do narządów wewnętrznych.

Ilość emitowanych zanieczyszczeń uzależniona jest od wieku pojazdu i jego stanu technicznego, a także od rodzaju wykorzystywanego silnika. Największe zagrożenie stanowią auta z silnikiem typu diesel. Najnowsze modele wytwarzają bowiem tyle pyłów zawieszonych co samochody benzynowe starsze o kilkanaście lat.

Zanieczyszczenia komunikacyjne pod lupą naukowców

Szkodliwe działanie zanieczyszczeń trafiających do atmosfery na skutek ruchu samochodów zostało potwierdzone w wielu badaniach naukowych. W 1991 r. w Londynie to właśnie pojazdy były odpowiedzialne za obecność znacznej części zanieczyszczeń, które doprowadziły w ciągu kilku dni do śmierci ponad 160 osób.

Tematem związku pomiędzy stanem zdrowia a czystością powietrza zainteresowali się m.in. naukowcy z Public Health Ontario w Kanadzie. Ich badania dowiodły, że pyły zawieszone wywołują w naczyniach krwionośnych stan zapalny, który sprzyja rozwojowi chorób układu sercowo-naczyniowego. Później ci sami badacze skupili się na zanieczyszczeniach wytwarzanych przez samochody silnikowe. Po przeanalizowaniu zdrowia 6,5 mln Kanadyjczyków ogłosili, że osoby zamieszkujące przez długi czas w odległości do 50 m od ruchliwych ulic znacznie częściej mają problemy z pamięcią.

Negatywny wpływ zanieczyszczeń komunikacyjnych na układ nerwowy widoczny jest już u dzieci. Badania przeprowadzone w 39 hiszpańskich szkołach (uwzględniające czynniki zakłócające) wykazały, iż prowadzą one do opóźnienia rozwoju procesów poznawczych u najmłodszych.

Technologie skuteczne w walce ze smogiem komunikacyjnym

Dobry oczyszczacz powietrza powinien z wysoką dokładnością usuwać wszystkie toksyny emitowane przez samochody. W przypadku pyłów zawieszonych najskuteczniejszą obecnie technologię stanowią filtry HEPA, które znajdują się we wszystkich urządzeniach ujętych w rankingu na https://wybierzoczyszczacz.pl. W oczyszczaczach powietrza wykorzystuje się głównie filtry HEPA klas E11, E12 i H13, które za jednym razem są w stanie usunąć odpowiednio 95%, 99,5% i 99,95% cząsteczek stałych, w tym pyłów PM2,5 i PM10.

Filtr HEPA nie oczyszcza powietrza ze szkodliwych gazów, tak więc urządzenie przeznaczone do walki ze smogiem komunikacyjnym powinno być wyposażone również w inne technologie. Producenci często sięgają po filtry zbudowane z węgla aktywnego, który najlepiej radzi sobie z gazami o charakterze organicznym. Aby był w stanie bardzo dokładnie usuwać także związki nieorganiczne, czasami stosuje się odpowiednią impregnację, wzbogacając węgiel aktywny dodatkowymi substancjami. W serii Sharp KC-G wykorzystywano w tym celu żel krzemionkowy, natomiast oczyszczacze LIFAair zawierają filtry węglowe z dodatkiem zeolitu.