Jak ćwiczyć pozytywne myślenie?

Pozytywne myśleniePozytywnego myślenia można się nauczyć przy pomocy kilku prostych ćwiczeń. Trening pozytywnego myślenia polega przede wszystkim na skupianiu swojej uwagi na dobrych chwilach i radosnych emocjach. Ważne jest więc dbanie o własne samopoczucie i podkreślanie mocnych stron oraz atutów każdej sytuacji.


W jaki sposób ćwiczyć pozytywne myślenie?

Trening pozytywnego myślenia nie jest wcale taki trudny jak mogłoby się wydawać. Na wstępie warto zdać sobie sprawę z tego, że duża część trudności nie wynika z samych zdarzeń, ale z tego, w jaki sposób na nie spoglądamy. Świetnym przykładem może być rozmowa o pracę, na którą kandydat poszedł przygotowany. Po wyjściu z rozmowy kandydat odczuwa dumę, jest sam z siebie zadowolony, jednak po kilku godzinach wraca do całe zdarzenia i stwierdza, że jednak wcale nie wypadł najlepiej.

Po dwóch dniach przyszły pracodawca wcale się nie odzywa, więc kandydat staje się coraz smutniejszy i w ogóle przestaje wierzyć w siebie. Zamiast takiego podejścia można zacząć myśleć pozytywnie i patrzeć na świat optymistycznie.

Brak kontaktu ze strony pracodawcy może świadczyć o tym, że nie ma czasu, nie wie jaką dać odpowiedź lub też po prostu wciąż trwają rozmowy kwalifikacyjne. Pozytywne myślenie opiera się przede wszystkim na postrzeganiu zdarzeń w sposób dobry, wyzwalaniu w sobie radosnych emocji i koncentrowaniu się na pozytywnych aspektach danej sprawy.

Nawet jeśli kandydat nie zostanie zatrudniony w tej firmie, to przecież może znaleźć dużo lepszą ofertę za tydzień lub za miesiąc i koniec końców wszystko skończy się naprawdę dobrze. Podstawowym ćwiczeniem w treningu pozytywnego myślenia jest więc odwracanie uwagi od negatywnych zdarzeń i skupianie się na "tu i teraz" oraz na pozytywnych aspektach, a więc na postrzeganiu nawet trudnych sytuacji jako szans na coś lepszego.

Gdzie można się nauczyć pozytywnego myślenia?

Pozytywnego myślenia można nauczyć się samodzielnie, a także przy pomocy różnych wartościowych źródeł. Świetnym przykładem jest ebook Marty Bartosik "jak myśleć pozytywnie - 21 ćwiczeń", który można zamówić tutaj: https://www.martabartosik.com/produkt/jak-myslec-pozytywnie-21-cwiczen-ebook.

W ebooku można znaleźć informacje o tym, co zrobić, aby być szczęśliwym, w jaki sposób budować trwałe relacje międzyludzkie i jak wierzyć w siebie oraz efektywnie zarządzać swoim czasem. Wskazany ebook jest więc doskonałym źródłem wiedzy i pomaga w nauczeniu się pozytywnego myślenia.

Dlaczego warto ćwiczyć pozytywne myślenie?

Willie Nelson powiedział kiedyś, że "Kiedy zastąpisz negatywne myślenie pozytywnym, zaczniesz odczuwać pozytywne skutki tej zmiany". Rzeczywiście słowa te wskazują na ważną prawidłowość - człowiek, który myśli pozytywnie jest nastawiony dużo lepiej do otaczającego świata, staje się optymistą i potrafi zarządzać własnymi emocjami oraz swoim czasem. Pozytywne myślenie wpływa na każdy aspekt ludzkiego funkcjonowania, a więc zarówno na sukcesy zawodowe, jak i szczęśliwe życie rodzinne, a także satysfakcjonujące relacje interpersonalne. Osoby, które myślą pozytywnie:

  • zmniejszają swój lęk przed porażką i nie antycypują jej, dzięki czemu znacząco spada poziom stresu i napięcia w organizmie,
  • przyciągają do siebie jak bumerang lub magnes pozytywne zdarzenia i emocje,
  • tworzą lepsze relacje z innymi ludźmi, są lepiej postrzegane przez otoczenie i bardziej lubiane,
  • poprawiają umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach,
  • dbają o swoje zdrowie somatopsychiczne (rzadsze bóle głowy, brzucha, mniejsze zmęczenie),
  • mają wyższą samoocenę i poczucie własnej wartości,
  • przyciągają do siebie lepszych ludzi, osoby bardziej wartościowe,
  • są w stanie spełniać swoje marzenia i realizować pasje.

Pozytywne myślenie jest więc bardzo ważnym aspektem codziennego życia i warto się go nauczyć po prostu dla siebie.

Komentarze