Jak często karmić psa? Ile razy dziennie?

Karmienie psaZdrowie psa zależy w znacznym stopniu od sposobu żywienia. Ważne są nie tylko zbilansowane posiłki, ale także częstotliwość ich podawania. Aby zapewnić zwierzęciu zdrowie, musimy wiedzieć, jak często karmić psa oraz ile karmy mu podawać. Odpowiednia liczba posiłków w ciągu dnia powinna być dobrana zgodnie z indywidualnymi potrzebami naszego czworonożnego przyjaciela. Dla dobra zwierzęcia warto się dowiedzieć, jak często karmić psa dorosłego, a ile razy dziennie powinien jeść szczeniak, czy pies senior.

W jaki sposób ustalić ile razy dziennie karmić psa?

Psy po otrzymaniu smacznej karmy i przekąsek zwykle chętnie je spożywają. Zdarzają się zwierzęta stroniące od jedzenia, jednak większość naszych czworonożnych przyjaciół potrafi zjeść więcej, niż w rzeczywistości potrzebuje. Jak często je pies? Tak często i w takich porcjach, jakie poda mu jego opiekun. To od nas zależy, ile karmy otrzyma zwierzę. Napełnianie miseczki na każdą prośbę psa jest niestety często popełnianym błędem, który może zwierzęciu bardzo zaszkodzić.

Nadmiar pokarmu wpływa niekorzystnie nie tylko na sylwetkę zwierzęcia, ale także na jego stan zdrowia. Nadwaga i otyłość to poważne problemy, których nie należy lekceważyć. Zwierzęciu możemy zaszkodzić, nawet jeśli podajemy pokarm w mniejszych porcjach, jednak zbyt często oraz o nieodpowiedniej porze. Podejmując się roli opiekuna, powinniśmy więc rozważnie dobierać rodzaj karmy, jak również zadbać o regularność jej podawania.

Ilość posiłków dla psa powinna być dobierana mając na uwadze:

  • wiek,
  • rasę,
  • masę ciała,
  • stan zdrowia,
  • stan fizjologiczny,
  • przebyte zabiegi,
  • styl życia.

Jak często karmić szczeniaka?

Najwięcej posiłków w ciągu dnia podaje się szczeniętom. Pierwsza karma dla szczeniąt zwykle może być podana już w 4-5 tygodniu życia, gdy pupil jeszcze spożywa mleko matki. Jak często karmić szczeniaka odsadzonego od mleka suki? Gdy szczeniak skończy 8 tygodni, najczęściej podaje się 4-5 posiłków w ciągu dnia.

Należy pamiętać, że porcje powinny być dokładnie wyliczane zgodnie z informacjami widniejącymi na etykiecie karmy przeznaczonej dla szczeniąt. Po obliczeniu zapotrzebowania energetycznego zwierzęcia dzielimy ilość karmy na kilka mniejszych porcji.

W kolejnych miesiącach życia należy stopniowo zmniejszać liczbę posiłków, jednocześnie zwiększając wielkość każdej porcji:

  • szczenięta 3-5 miesięcy: 4 porcje karmy;
  • szczenięta 5-6 miesięcy: 3 porcje karmy;
  • szczenięta powyżej 7. miesiąca: - 2-3 porcje karmy.

Jak często karmić psa dorosłego?

Dorosłe psy zwykle karmi się 2 razy w ciągu dnia - rano i wieczorem. Nieco inaczej należy postępować w przypadku ras małych, które ze względu na niewielki żołądek i stosunkowo wysokie zapotrzebowanie energetyczne powinny być karmione częściej, ale mniejszymi porcjami, a także ras olbrzymich predysponowanych do rozszerzenia i skrętu żołądka.

Jak często karmić psa rasy małej? Aby zapobiec dolegliwościom żołądkowo-jelitowym najlepiej ilość potrzebnej karmy podzielić na 3 mniejsze porcje. Pamiętajmy również, że posiłki powinny być dobierane zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym psa. Metabolizm zwierząt aktywnych pracuje intensywniej, dlatego również u psów sportowych należy dzielić karmę na kilka mniejszych porcji.

Błędem jest podawanie zwierzęciu karmy tuż przed spacerem lub zabawą. Niektóre psy są szczególnie narażone na skręt żołądka, dlatego również pora dnia, o jakiej podajemy karmę, jest bardzo ważna. Pies może być karmiony najwcześniej 20-30 minut po powrocie ze spaceru, a rasy duże i olbrzymie po minimum godzinie od aktywności fizycznej.

To, jak często karmić psa dorosłego, zależy przede wszystkim od jego stanu zdrowia - inaczej wygląda karmienie psa z cukrzycą, po sterylizacji, z nadwagą, czy suki w okresie ciąży i laktacji. Innego postępowania wymaga także pies senior, który powinien być karmiony 3-4 razy za pomocą lekkostrawnej karmy wysokiej jakości, dostosowanej do jego potrzeb. Jeśli nie mamy pewności, jak często karmić psa, warto poprosić o konsultację lekarza weterynarii.

Komentarze