Jak czyścić soczewki kontaktowe - krótko o higienie

Czyszczenie soczewek kontaktowychSoczewki kontaktowe to nasi niezawodni przyjaciele, którzy towarzysząc nam w codziennych wojażach, pomagają lepiej zobaczyć cuda otaczającego nas świata. Nie da się ukryć, że zarówno szkła kontaktowe, jak i nasze oczy wymagają szczególnego traktowania po takim matronie. Jak zatem odpowiednio zadbać o bezpieczną higienę soczewek oraz kondycję naszych oczu?

Soczewki kontaktowe - jak dbać?

W ciągu dnia na powierzchni soczewki zbiera się wiele zabrudzeń, dlatego bardzo ważne jest to, aby starannie i dokładnie ją umyć. W tym celu najlepiej sięgnąć po dobre i skuteczne płyny do soczewek, które dokładnie, lecz delikatnie oczyszcza powierzchnię soczewki. Dzięki odpowiednio dobranemu składowi, płyn ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, zabijając ponad dziewięćdziesiąt dziewięć procent bakterii. Pod żadnym pozorem i nigdy do tego celu nie używaj detergentów codziennego użytku dostępnych w domu, mogą one uszkodzić soczewkę, która następnie będzie skazana na utylizację, gdyż nie będzie się nadawała do użytku.

Są pewne wyjątki, nie wszystkie soczewki kontaktowe trzeba czyścić - soczewki jednodniowe

Należy pamiętać o tym, że czyścimy soczewki miesięczne oraz wszystkie te, które nosimy kilkukrotnie. Nie powinniśmy nigdy podejmować próby czyszczenia ani ponownego zakładania tych jednorazowych. Soczewki jednodniowe mają tę przewagę nad innymi, że po ich zdjęciu nie musimy się martwić odpowiednim wyczyszczeniem, ponieważ od razu lądują w koszu. Niezmiennie jednak należy pamiętać o tym, aby przed założeniem oraz wyciągnięciem soczewek każdego rodzaju, dokładnie umyć ręce. W ciągu dnia na naszych rękach zbiera się wiele różnych mikro i makro zabrudzeń, które mogą być niebezpieczne, gdy dostaną się na powierzchnię oka. W najlepszym wypadku nabawimy się jedynie nieprzyjemnego podrażnienia, w najgorszym możemy spowodować bolesną infekcję, która może być niemiła w skutkach.

Daj oku odpocząć, zadbaj o odpowiednie nawilżenie - krople do oczu

Z problemem suchych i zmęczonych oczu na pewno utożsami się większość z nas. Przypadłość ta dotyczy nie tylko tych noszących szkła kontaktowe, jest dużo bardziej powszechna, niż nam się wydaje. Długotrwała praca przed komputerem nie sprzyja odpowiedniemu nawilżeniu powierzchni oka, co powoduje dyskomfort. Będąc bardzo skupionymi na swojej pracy, myśląc intensywnie, nie mrugamy wystarczająco często, by zapewnić oku dobre warunki. Właśnie dlatego warto zapatrzyć się w odpowiednie nawijające krople do oczu bez konserwantów, które przywrócą odpowiedni poziom nawilżenia, gwarantując natychmiastową ulgę zmęczonym oczom. To samo dotyczy użytkowników soczewek. Podczas całodziennego noszenia, oko przez barierę nie nawilża się odpowiednio, co podobnie jak w przypadku skupienia przed ekranem, wywołuje uczucie suchości i zmęczenia. Codzienne stosowanie kropel do oczu to prosty sposób na ułatwienie sobie życia i pozbycie się jedynej niedogodności występującej podczas noszenia szkieł kontaktowych.

Artykuł powstał we współpracy z e-soczewki.pl.

Komentarze