Jak dbać o sprzęt domowy - sposoby na czyszczenie pralki i zmywarki

ZmywarkaAby sprzęt domowy służył nam długo i bez zarzutów, trzeba o niego należycie zadbać. Z tego artykułu dowiesz się, jak poprawnie czyścić pralkę i zmywarkę oraz jak przedłużyć ich żywotność.

Jak zadbać o pralkę?

Jednym z największych wrogów pralek jest kamień. Czy wiesz, że może on doprowadzić nawet do urwania bębna? Niestety, w większości polskich domów płynie twarda woda, więc ryzyko osadzenia się kamienia i poważnych awarii jest bardzo duże. Trzeba zatem zadbać o to, aby kamień nie był groźny dla naszego sprzętu.

Pralkę należy regularnie czyścić, zwłaszcza jej filtr, a w trakcie prania używać dobrych środków piorących, najlepiej takich ze zmiękczaczem wody. Możesz też kupić specjalne preparaty zmiękczające i dodawać je osobno.

Pamiętaj o tym, że płyny do prania są delikatniejsze nie tylko dla ubrań, ale również dla pralki. Dobrą alternatywą są też żele.

Niezbędne jest również właściwe użytkowanie pralki. Staraj się nie przeładowywać bębna - większość pralek ma pojemność 5-7 kg i trzeba tych zaleceń przestrzegać. W innym wypadku możesz uszkodzić bęben.

Raz na jakiś czas włącz pranie bez ubrań (jedynie z dodatkiem środków piorących). Dzięki temu wyczyścisz wnętrze pralki.

Jak zadbać o zmywarkę?

Głównym wrogiem zmywarki, zupełnie jak w przypadku pralki, jest kamień. Aby go powstrzymać, należy systematycznie wsypywać do urządzenia specjalną sól.

Sól do zmywarki powinna zmiękczać wodę, jednocześnie wspomagając proces zmywania. Dobry produkt, jak np. sól marki General Fresh, zapobiega powstawaniu zacieków na naczyniach. Pamiętaj jednak, aby mieć sól pod kontrolą. Jeżeli twoja zmywarka nie posiada czujnika, który mierzy zawartość soli, postępuj według zaleceń producenta.

Podobnie do pralki, również w zmywarce trzeba czyścić filtr. Warto w tym momencie przypomnieć, że brudny filtr to nie tylko niesprawna zmywarka, ale również nieprzyjemny zapach wydobywający się z wewnątrz.

Nie zapomnij o płukaniu naczyń, zanim włożysz je do zmywarki. Dzięki temu będą czystsze, a urządzenie sprawniejsze. Odciążysz znacznie filtr zmywarki i zapobiegniesz przylepianiu się zabrudzeń do sprzętu.

Używaj właściwych produktów

W dbaniu o sprzęt domowy istotne jest również to, aby używać odpowiednich produktów. Chociaż można znaleźć wiele porad na czyszczenie pralki i zmywarki domowymi sposobami, to trzeba podchodzić do nich z rezerwą. Nie wszystkie dobrze wpłyną na stan urządzenia, a niektóre mogą go nawet uszkodzić. Dlatego zawsze upewnij się, czy wybrany środek jest właściwy lub zasięgnij porady u ekspertów.

Komentarze