Jak dbać o włosy w okresie menopauzy?

Wypadanie włosówOkres menopauzy to czas wielu zmian zachodzących w organizmie kobiety. Menopauza dotyka kobiet między 45 a 55 rokiem życia i sprowadza się do znaczących zmian hormonalnych. Fizjologiczny spadek poziomu estrogenów powoduje wiele niekorzystnych zmian, takich jak wahania nastroju, uderzenia gorąca, osłabienie kości. Wiele kobiet w okresie menopauzy doświadcza także nadmiernego wypadania włosów. Jak dbać o włosy w tym szczególnym dla każdej kobiety okresie?

Wypadanie włosów u kobiet - bardzo częste w przebiegu menopauzy

W okresie menopauzy dochodzi do gwałtownych zmian hormonalnych - jajniki przestają syntetyzować estrogeny, spada także poziom progesteronu. Temu zmniejszeniu poziomu żeńskich hormonów płciowych towarzyszy wzrost poziomu androgenów, czyli męskich hormonów płciowych. Testosteron oraz jego pochodna DHT wywierają niekorzystny wpływ na mieszki włosowe. Te męskie hormony oddziałują na receptory zlokalizowane w obrębie mieszków włosowych, prowadząc do ich miniaturyzacji oraz znacznego osłabienia włosów. O ile estrogeny wydłużają fazę anagenu, czyli tej części cyklu życia włosów, w której dochodzi do ich wydłużenia, o tyle androgeny działają odwrotnie. Testosteron i DHT wydłużają fazę telogenu, gdy włosy obumierają i wypadają. To dlatego jednym z uciążliwych objawów menopauzy jest przerzedzenie i ścieńczenie włosów.

Wypadanie włosów u kobiet wynikające z przewagi męskich hormonów płciowych określane jest mianem łysienia androgenowego. Taki typ utraty włosów może - poza menopauzą - towarzyszyć także innym zaburzeniom hormonalnym, np. w przebiegu zespołu policystycznych jajników, odstawienia antykoncepcji hormonalnej. W przebiegu łysienia androgenowego charakterystyczne jest przerzedzenie włosów na przodzie i czubku głowy, natomiast nie dochodzi do całkowitego wyłysienia.

Pielęgnacja włosów w okresie menopauzy

W przypadku łysienia androgenowego zalecane jest leczenie hormonalne. W przebiegu menopauzy wiele kobiet decyduje się na hormonalną terapię zastępczą, która ma na celu unormalizowanie poziomu żeńskich hormonów płciowych. Ponadto w leczeniu łysienia androgenowego stosowane są miejscowe leki ograniczające wypadanie włosów. U kobiet doskonale sprawdzają się wcierane w skórę głowy preparaty zawierające związki pobudzające krążenie krwi, takie jak minoksydyl. Ich stosowanie prowadzi do dotlenienia i odżywienia mieszków włosowych, co ostatecznie ogranicza nadmierne wypadanie włosów oraz pobudza tempo ich wzrostu.

Jakie są inne sposoby na wypadanie włosów? Witaminy i minerały dostarczane wraz z dietą i suplementami! Takie odżywienie włosów od wewnątrz to niezbędne uzupełnienie każdej terapii łysienia. Czego nie powinno zabraknąć w codziennej diecie? Z pewnością źródeł magnezu, wapnia, żelaza, białka, kwasów omega 3, witaminy D, witaminy C oraz witamin z grupy B. Codziennie warto spożywać orzechy, nabiał, mięsa i ryby, oleje roślinne, produkty pełnoziarniste oraz warzywa i owoce. Taka dieta wpłynie pozytywnie nie tylko na wygląd włosów, ale także wzmocni kości, usprawni funkcjonowanie układu krążenia i układu nerwowego oraz wzmocni naturalną odporność.

Uzupełnieniem diety są suplementy na wypadanie włosów. Witaminy i minerały w nich zawarte odżywiają włosy i ograniczają wypadanie włosów u kobiet. W przypadku łysienia androgenowego doskonale sprawdzają się te składniki suplementów, które - tak jak stosowany zewnętrznie mikosydyl - pobudzają krążenie krwi i stymulują pracę mieszków włosowych. Mowa o kwasie fosfatydowym oraz ekstrakcie z palmy sabałowej. Takie składniki nie występują powszechnie w preparatach na włosy, znajdziesz je natomiast w suplemencie diety marki Cheers. Mowa o suplemencie Hair Formula, który poza wspomnianym ekstraktem z palmy sabałowej i kwasem fosfatydowym zawiera także biotynę, cynk i selen oraz ekstrakt ze skrzypu polnego oraz bambusa. A wszystko to w doskonale przyswajalnej formie oraz bez dodatku jakichkolwiek syntetycznych składników.

Autor: Joanna Łysak, www.cheers.com.pl.

Komentarze