Jak leczyć osteoporozę?

Leczenie osteoporozyO osteoporozie słyszał chyba każdy. Jakie skojarzenia budzi ta choroba? Wiadomo powszechnie, że dotyczy ona kości, a także zaczyna doskwierać w drugiej połowie życia - dotyka ona zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy. Wciąż jednak mówi się za mało o leczeniu i profilaktyce osteoporozy. A jest to choroba, która przez lata nie daje o sobie znać. Kiedy jednak zaczyna dochodzić do licznych złamań i urazów - włącza się czerwona lampka w głowie. Trzeba wtedy zbadać, na jakim etapie jest schorzenie (jaka jest gęstość mineralna kości), a następnie wdrożyć odpowiednie leczenie.

Leczenie osteoporozy - dieta

Osteoporoza związana jest z ubytkiem wapnia w kościach. Dlatego też należy zadbać o to, by dostarczać go w odpowiedniej ilości. Jednym ze sposobów jest modyfikacja nawyków żywieniowych. Do swojej codziennej diety należy włączyć takie produkty jak ryby morskie, orzechy, warzywa strączkowe, szpinak i przetwory mleczne. Alternatywą jest suplementacja wapniem - daje ona gwarancję, że dostarczymy organizmowi pożądaną dawkę tego pierwiastka. Na rynku nie brakuje preparatów z wapniem, warto jednak sięgnąć po sprawdzony produkt o nazwie Calperos. Dlaczego? Ponieważ preparat ten zawiera węglan wapnia w formie zjonizowanej, która jest najbardziej przyswajalna dla ludzkiego organizmu. Calperos ma formę kapsułek, które przyjmuje się 1-3 na dobę w zależności od zaleceń - więcej informacji na: https://calperos.pl.

Jeśli dana osoba decyduje się na zwiększenie wapnia w swojej diecie, musi także pamiętać o witaminie D, która jest niezbędna do jego prawidłowego wchłaniania. Znaleźć ją można w takich produktach jak łosoś, dorsz, żółtka jaj czy masło. Witaminę D można także czerpać ze światła słonecznego, dlatego dobrze jest postawić na codzienne, nawet krótkie, spacery. Należy także pamiętać o witaminie K, dzięki której wapń trafia do kości i jest wbudowywany w ich strukturę. Jej źródłem są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego m.in. jarmuż, szpinak, brokuły, sałata, szpinak i brukselka.

Leczenie osteoporozy - farmakologia

Leczenie osteoporozy może polegać na przyjmowaniu suplementów witamy D i wapnia. Stosuje się także bisfosfoniany, które mają udowodnioną skuteczność, jeśli chodzi o zapobieganie złamaniom i urazom. Ich główne działanie to resorpcja kości. Bisfosfoniany wykazują duże powinowactwo do wapnia, dzięki czemu odkładają się w kościach. Na ogół przyjmowane są doustnie. Lekarz może zlecić także inne środki do przyjmowania, wszystko zależy od obrazu choroby i jej stopnia zaawansowania. Ważne jest także zrezygnowanie z używek, takich jak palenie papierosów (osłabia strukturę przestrzenną kości) czy picie alkoholu (powoduje większe wydalanie wapnia z moczem).

Leczenie osteoporozy - fizjoterapia

Fizjoterapia jest integralną częścią programu leczenia. Przede wszystkim, łagodzi ona dyskomfort i ból - w tym celu stosuje się np. masaż, elektroterapię czy zabieg błotny fango. W powracaniu do formy pomaga odbudowa siły mięśniowej. Wymaga to regularnego treningu o specjalnie opracowanym zestawie ćwiczeń (nie każdy trening jest odpowiedni dla osoby borykającej się z osteoporozą). Fizjoterapia skupia się także na poprawieniu postawy i ruchomości w stawach. W tym celu zalecenia się ćwiczenie mięśni posturalnych. a także naukę prawidłowych postaw ciała.

Leczenie osteoporozy to proces wymagający regularności i uważności ze strony chorego. Na szczęście można na układ kostny oddziaływać wielokierunkowo. Nie od dziś wiadomo, że zamiast leczyć, lepiej jest zapobiegać. Dlatego już dziś warto zwrócić uwagę, czy w naszych dietach jest wystarczająco dużo wapnia, a także witaminy D i K. Należy także postawić na aktywność fizyczną, która będzie utrzymywała układ kostny w dobrej formie. Dodatkowo silne mięśnie będą zapobiegać złamaniom w trakcie upadków i urazów. Niestety, procesy starzenia się kości zaczynają się już po 30 roku życia. O zdrowiu naszych kości trzeba więc myśleć długofalowo. Na szczęście odpowiednie nawyki żywieniowe i treningowe skutecznie bronią przed osteoporozą w późniejszych latach życia.

Komentarze