Jak myć szyby, by uniknąć smug?

Jak prawidłowo myć okna?Smugi na oknach to zmora każdego, komu marzy się nieskazitelny widok na zewnątrz. Powstają nie tylko wtedy, gdy zostawimy na szybie ślady - niejednokrotnie smugi są efektem nieprawidłowego sposobu mycia okna. Warto zatem dowiedzieć się, jakie triki i metody pozwolą na mycie okien w taki sposób, by nie pozostawiać na nich ani jednej smugi. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

Kiedy najlepiej myć okna?

Wbrew pozorom, na powstawanie smug ma wpływ pora, o jakiej myjemy okna oraz pogoda panująca na zewnątrz. Zdecydowanie odradza się mycia okien w słoneczne i upalne dni, ponieważ promienie słońca padają wówczas intensywnie na szybę. Ciepło doprowadza do wyparowania naniesionej przez nas wody, a w efekcie powstają zacieki, smugi oraz ślady po kropelkach. Analogicznie kiepskim pomysłem jest mycie okien podczas mrozu, ponieważ woda po zewnętrznej stronie okna może zacząć zamarzać. Nie tylko utrudnia to domycie szyby i wytarcie wody, ale także może doprowadzić do porysowania powierzchni szyb.

Kiedy zatem najlepiej myć okna? W pochmurne dni - pod warunkiem, że nie pada deszcz. Racjonalne jest także mycie okien w słoneczne dni w chwili, gdy promienie słońca padają w innym kierunku. W tym przypadku musimy wiedzieć, w którą stronę skierowane są nasze okna. Te wystawione na zachód zacienione są do około godziny 15:00, skierowane na wschód - od godziny 11. Okna północne można myć przez niemal cały dzień, natomiast południowe - za wyjątkiem okresu od 11 do 15, kiedy świeci na nie słońce.

Odpowiednie akcesoria mają znaczenie

Wbrew pozorom istotne jest nie tylko kiedy, ale także czym myjemy szyby, a także - jakich narzędzi używamy do wypucowania okna. Do najlepszych rozwiązań, pozwalających na uniknięcie smug i zyskanie wysokiego połysku, bez wątpienia zaliczają się ściereczki z mikrofibry. To właśnie one nazywane są potocznie magicznymi ściereczkami do szyb, a ich sekret tkwi w strukturze tej tkaniny. Taka ściereczka to kawałek poliestru o bardzo cienkich włóknach, zbierających brud, a zarazem wchłaniających wodę. Stosując ściereczki z mikrofibry, wystarczy umyć okna samą wodą, a następnie delikatnie przetrzeć.

Część osób decyduje się na umycie okna roztworem wody i gliceryny (kilkanaście kropli wlane do wiaderka powinno wystarczyć). Pozostawia bowiem ona na szybie warstwę ochronną, stanowiącą swoisty filtr. W ten sposób możliwe jest zabezpieczenie szyby przed osadzaniem się na nim kurzu, brudu czy też wody. Inni stawiają na stary, sprawdzony sposób mycia octem, czy też korzystają ze specjalnych środków czyszczących, zapewniających czyste okna i brak smug.

Gdzie kupić odpowiednie akcesoria do sprzątania?

W celu zaopatrzenia się w odpowiednie płyny lub ściereczki, wiele osób udaje się na zakupy do pobliskiego marketu. Niestety - sklepy te mają często bardzo ograniczony wybór akcesoriów do sprzątania. O wiele lepszym pomysłem jest sprawdzenie oferty hurtowni - zwłaszcza tych sprzedających produkty przez internet (jak przykładowo tutaj: https://unipack.pl/sklep/akcesoria-do-sprzatania).

Dzięki takiemu rozwiązaniu w jednym miejscu, bez wychodzenia z domu, możemy zaopatrzyć się w odpowiednie ściereczki i wiaderka, ściągaczki do szyb, czy też specjalistyczne płyny do mycia szyb. Dodatkowym atutem zakupów online jest oszczędność czasu, jaki poświecilibyśmy na wędrówkę po marketach lub stacjonarnej hurtowni. Co więcej, szeroki asortyment internetowych hurtowni sprawia, że możemy wybrać takie akcesoria, które najbardziej odpowiadają naszym potrzebom lub oczekiwaniom.

Komentarze