Jak obliczyć dni płodne?

dni płodneJak obliczyć dni płodne? Kalendarz dni płodnych

Dni płodne są czasem w cyklu miesięcznym kobiety, kiedy zajście w ciążę jest najbardziej prawdopodobne. Znajomość własnego cyklu oraz umiejętność wyznaczenia tych dni staje się więc podstawą do planowania powiększenia rodziny lub wręcz przeciwnie: jest metodą zapobiegania ciąży. Uznawana jest za sposób naturalny, z wykorzystaniem kalendarzyka małżeńskiego. To technika, bazująca na wyznaczaniu okresu płodności i niepłodności z uwzględnieniem czasu, w którym współżycie może zakończyć się ciążą.

Oczywiście każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że nie ma metody, która z całą pewnością obliczy nam konkretne dni płodne, dlatego należy do tego naturalnego sposobu podchodzić z pewnym marginesem błędu. Nie mniej jednak, wyznaczanie dni płodnych pozwala oszacować, w jakim czasie współżycie może zakończyć się poczęciem dziecka.

Cykl miesięczny

Cykl miesięczny kobiety trwa około 28 dni i rozpoczyna się krwawieniem miesięcznym. To moment najbardziej oddalony od owulacji, więc teoretycznie zajście w ciążę w czasie okresu jest niemożliwe. Panie, u których miesiączki są skąpe i nieregularne lub osoby młode, które dopiero zaczęły miesiączkować nie powinny jednak traktować miesiączki jako metody antykoncepcyjnej. Po ustąpieniu krwawienia, gdy śluz w szyjce macicy staje się prawie przezroczysty, mają miejsce dni niepłodne. Jest ich około czterech. Później śluz w szyjce macicy zagęszcza się, zwiększa się również jego ilość a temperatura ciała nieznacznie się podnosi. Oznacza to, że zbliża się moment owulacji, czyli uwolnienia z jajnika dojrzałego pęcherzyka z komórką jajową.

Reguła Holta

Według reguły Holta, moment owulacji przypada na około 14 dzień cyklu, a czas na cztery dni przed nią i trzy dni po określa się mianem dni płodnych. U kobiet, u których cykle są regularne i trwają około 28 dni, dni płodne przypadają na czas od 10 do 17 dnia cyklu. Przy dłuższych lub krótszych cyklach czas, w jaki przypadają dni płodne oraz ich ilość mogą się nieznacznie zmieniać.

Szacunkowa zasada jest jednak dość prosta. Cykl należy podzielić na pół, a dzień środkowy oznaczyć jako moment owulacji. Następnie zakreślić około 4 dni przed nią i tyle samo po niej. Z dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że to właśnie dni płodne.

Dlaczego właśnie one?

Lekarze są zgodni: plemniki w drogach rodnych kobiety mogą przeżyć jedynie kilka dni. Gdy współżycie miało miejsce do 4 dni przed owulacją, możliwe, że komórka jajowa zostanie jeszcze zapłodniona. Gdy współżycie miało miejsce kilka dni po owulacji, a nie wzrosła jeszcze ilość progesteronu, plemnik również może połączyć się z komórką jajową. Tak naprawdę jednak czas płodności kobiety w cyklu szacuje się na 24 godziny po owulacji. Poza wyliczeniami dni płodnych, kobieta może je scharakteryzować również poprzez dostrzegane objawy ze strony swojego ciała. Są nimi, wspomniane już wcześniej, temperatura ciała oraz konsystencja śluzu szyjkowego.

W czasie dni płodnych temperatura ciała lekko się podnosi, aby w momencie owulacji osiągnąć wartość około 37 stopni. Zmienia się również konsystencja i ilość śluzu szyjkowego macicy. Jest go więcej oraz staje się on gęsty, co u wielu kobiet może powodować pewien dyskomfort. Dla dni płodnych charakterystyczna jest również większa ochota na seks oraz przypływ sił. Wiele pań w samym momencie owulacji skarży się jednak na ból w podbrzuszu oraz pogorszenie samopoczucia, a nawet incydentalne plamienie podczas jajeczkowania, ale są to objawy przemijające.

owulacja

Komentarze