Jak odśnieżać ogród, aby go nie zniszczyć?

Odśnieżanie ogroduChcesz mieć wymarzony ogród na wiosnę? Dbaj o niego przez cały rok, w tym także zimą. Oprócz pielęgnowania roślin i ochrony przed przemarzaniem szczególną uwagę poświęć właściwemu usuwaniu śniegu nie tylko z drzewek i krzewów, ale także z trawnika.

Wielu osobom wydaje się, że padający i osadzający się na roślinach śnieg jest naturalnym elementem, który ozdabia ogród, czyniąc z niego prawdziwe, zimowe królestwo. Mrozy to jednak nie czas na odpoczynek dla ogrodu. Zaniedbania takie jak nieusunięte zwały śniegu pozornie nie czynią żadnej szkody trawnikowi. Niestety wystarczy poczekać do pierwszych wiosennych roztopów, żeby ujrzeć rozmiar szkód. Zamiast więc liczyć, że trawnik sam przetrwa chłodne miesiące, przekonaj się, jak zadbać o niego również zimą.

Śnieg na trawniku - kiedy jest szkodliwy?

Jeśli na trawie w Twoim ogrodzie znajduje się lekka warstwa śniegu, nie musisz jej usuwać. Będzie ona naturalnym zabezpieczeniem dla trawy przed mrozem. Natomiast pozostawienie grubej i ciężkiej czapy śniegowej nie jest wskazane, ponieważ sprzyja to rozwojowi tzw. pleśni śniegowej, czyli grzybów, które niszczą trawę.

Należy też zwrócić uwagę na lód. Jeżeli zalega on na całym trawniku, w połowie lutego wystarczy usunąć jego warstwę z kilku miejsc, żeby trawa mogła oddychać, a dzięki temu prawidłowo rosnąć na wiosnę.

W jaki sposób ochronić trawnik przed śniegiem?

Przygotuj się do tego już na jesień i nie zapomnij o kilku czynnościach, które sprawią, że gdy stopnieją śniegi, Twój trawnik będzie wyglądał korzystnie.

  1. Zgrab liście, ponieważ jeśli zostawisz je do zimy, będą wilgotnieć i pleśnieć pod śniegiem oraz ograniczą dostęp tlenu, co spowoduje gnicie trawy.
  2. Skoś trawnik - ostatnie koszenie powinno się odbyć w połowie października.
  3. Zastosuj nawóz - zanim nadejdą pierwsze przymrozki, zastosuj nawóz do trawy, który nie tylko wspomoże wzrost i ładny wygląd trawnika, lecz także dostarczy niezbędne makro- i mikroelementy. Możesz wybrać np. nawóz długodziałający do trawnika, który będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze do gleby, zwiększy gęstość trawy i zapobiegnie ubytkom w darni. Masz trawnik z mchem? Wybierz nawóz przeznaczony do trawy tego typu. Pomoże on zwalczyć mech i zapewni intensywne wybarwienie źdźbeł oraz ich równomierny wzrost.
  4. Rozłóż folię zabezpieczającą przed śniegiem - na uprzątniętej, nawiezionej i skoszonej trawie. Warto obciążyć folię w kilku miejscach cegłami, żeby wiatr nie odsłonił trawy. Z folii łatwiej usuniesz zgromadzony śnieg, który ograniczałby oddychanie trawy, i nie uszkodzisz źdźbeł, zgarniając go bezpośrednio z powierzchni trawnika.

Masz trawnik? Tych 4 rzeczy nie rób zimą

  1. Unikaj chodzenia po ośnieżonym trawniku - w ten sposób nie narazisz na uszkodzenia trawy, która zwłaszcza zimą jest na nie podatna. Ubijanie śniegu butami oprócz łamania źdźbeł sprawia, że trawa przestaje oddychać - efekty zobaczysz na wiosnę w postaci żółtych plam.
  2. Usuwając śnieg z gałęzi drzew i krzewów, unikaj zrzucania dużych zwałów na trawę - ciężka warstwa śniegu będzie gnieść trawnik oraz łamać zamarznięte źdźbła.
  3. Nie pozwól, by na trawniku zalegała ciężka warstwa śniegu - wiosną może ona spowodować pojawienie się pleśni śniegowej, do której rozwoju przyczynia się wilgoć oraz wysoka temperatura.
  4. Nie twórz zasp na trawniku - jeśli śniegu spadło dużo i chcesz go usunąć, zrób to delikatnie przy pomocy łopaty. Zdejmuj go partiami, nie zostawiaj w jednej części trawnika dużych ilości śniegu, nie twórz hałd śniegu, tylko odsuwaj go w miejsca bez trawy.

Pamiętaj o swoim trawniku przez cały rok. Zimą odgarniaj z niego śnieg, a wiosną regularnie koś trawę i korzystaj z nawozów Ziemovit.

KomentarzeWybieramy rośliny z dekoracyjnymi liśćmi do ogrodu

BerberysPiękny ogród dla każdego, kto rozpoczyna swoją przygodę z hodowlą roślin, znacOgród w kolorach czerwieni i bordo

DziewczynkaCzerwienie i brodo to bardzo przyjemne dla oka, ciepłe kolorZanim zasiejesz rośliny w tunelu foliowym...

Tunel foliowyWarzywa z własnego ogródka to nie tylko zdrowe źródło pożywienia, alCzysta woda w oczku wodnym - jak ją utrzymać?

Oczko wodnePozostawienie oczka wodnego samemu sobie nigdy nie okaże się dobrym pomy