Jak organizm ciężarnej przygotowuje się do porodu?

Przygotowanie organizmu ciężarnej do poroduDziewięć miesięcy ciąży niesie wiele zmian dla kobiety. Organizm przygotowuje się do porodu i wydania dziecka na świat. W jaki sposób odróżnić skurcze przepowiadające od tych, które zwiastują poród? Podpowiadamy.

Jak zmienia się ciało kobiety w ciąży?

Wbrew temu, co można niekiedy zobaczyć na filmach, organizm rzadko manifestuje ciążę wymiotami tuż po zapłodnieniu. Większość kobiet orientuje się, że są w ciąży po 4. tygodniu, czyli po terminie spodziewanej miesiączki. Pierwsze objawy ciąży mogą być niecharakterystyczne. Uważa się, że wczesne oznaki ciąży można wskazać nie wcześniej niż 10 dni po zapłodnieniu. Pierwsze dni i tygodnie ciąży zwykle nie powodują widocznych dla otoczenia zmian. Przyszła mama oczywiście, zwłaszcza jeśli jest bardzo szczupłą osobą, może zaobserwować subtelne zmiany. Brzuch, nawet jeśli nie staje się większy, to staje się twardszy, bo bardziej wypełniony od środka. Osoby z większą masą ciała mogą na tym etapie nie zauważyć żadnej różnicy.

Chociaż w tym czasie mogą już nieco powiększyć się twoje piersi, przytyjesz niezauważalnie. Masa ciała zwiększa się w pierwszym trymestrze średnio o ok. 2 kg. Im bliżej do porodu, tym dolegliwości związanych z ciążą jest więcej. Przyszła mama nie ma już mdłości, jakie przyniósł jej pierwszy trymestr, ani energii, jaką miała w drugim trymestrze. Teraz do głosu dochodzą inne problemy na które skarżą się wszystkie ciężarne:

 • coraz mniej energii i sił, by aktywnie funkcjonować przez całe dnie;
 • kłopoty ze spaniem, bo coraz trudniej jest wygodnie się ułożyć;
 • zwiększone parcie na pęcherz spowodowane uciskiem rosnącego maluszka;
 • zgaga, którą wywołuje drażnienie jelit i ścianek żołądka przez ruszające się dziecko;
 • kłopoty z oddychaniem spowodowane naciskiem macicy na przeponę.

W tym czasie skóra na rosnącym brzuchu sprawia wrażenie, jakby za chwilę miała pęknąć. Skóra może też swędzieć, a z przygotowujących się do karmienia piersi mogą wyciekać pierwsze kropelki mleka. Na powiększonych piersiach i rozciągniętej skórze mogą pojawić się rozstępy.

Nie tylko powiększają się brzuch i piersi, ale także zmieniają się twarz i cera. Często mówi się, że przyszłe mamy pięknieją. Sprzyja temu wyższe ciśnienie krwi i lepsze dotlenienie komórek. U niektórych ciężarnych może być jednak na odwrót - cera staje się matowa i szara, zdarza się także trądzik. Mają na to wpływ duże zmiany hormonalne, jakim poddany jest organizm przyszłej mamy. Pod wpływem estrogenów zwiększa się aktywność gruczołów łojowych, które sprzyjają zmianom trądzikowym.

Wiele przyszłych mam dodaje do listy objawów ciąży także roztargnienie i rosnący strach przed porodem, ale i ciekawość przed nadchodzącą tak wielką zmianą w ich życiu.

Skurcze przepowiadające - czym są i czy są groźne?

Będąc w ciąży, możesz odczuwać skurcze już od 20. tygodnia. Są to skurcze Alvareza i Braxtona Hicksa. Skurcze Alvareza mają małą silę i są słabo skoordynowane. Na tyle, że nie wszystkie kobiety w ogóle je odczuwają. Skurcze Braxtona-Hicksa są bardziej bolesne. Mogą objawiać się np. twardnieniem brzucha. Około 38. tygodnia ciąży pojawiają się zaś właściwe skurcze przepowiadające poród. Nie oznaczają jednak, że już czas jechać do szpitala. Czym są skurcze przepowiadające? Ból, który powodują, jest znacznie mniejszy niż ten podczas porodu. Są bardziej nieregularne, pojawiają się raz na 10 minut i mijają po około 2 godzinach. Znikają po ciepłym prysznicu czy zażyciu leków rozkurczowych.

Skurcze przepowiadające nie są groźne, są jedynie sposobem na przygotowanie macicy do porodu. Skurcze częstsze niż co 10 minut trwające dłużej niż co 10 min uznaje się dopiero za rozpoczęcie porodu. Prowadzą one do skrócenia i rozwarcia szyjki macicy. Nie warto czekać do ostatniej chwili, żeby pojechać do szpitala. Nie ma sensu jednak jechać wraz z pierwszymi skurczami, bo sama 1 faza porodu może trwać aż 15 godzin.

Jak odróżnić skurcze porodowe od przepowiadających?

Skurcze przepowiadające a porodowe różnią się przede wszystkim natężeniem bólu. Są znacznie silniejsze i częstsze. Nie mijają po czasie, wręcz przeciwnie, wraz z jego upływem przybierają na sile. Te porodowe trwają zwykle średnio 70 sekund. Podczas pierwszego okresu porodu pojawiają się z częstotliwością trzech na minutę, a w drugim okresie jest to 5 skurczów na 10 min. Każdy taki skurcz składa się zazwyczaj z trzech części: narastania, szczytu i zanikania.

Nie da się ich zahamować lekami rozkurczowymi. Jeśli zaś pojawią się za szybko, tzn. między 24. a 34. tygodniem ciąży, można je zatrzymać na 48 godzin lekami tokolitycznymi. Robi się to, aby lekarze mogli zastosować sterydoterapię umożliwiająca noworodkowi rozwój płuc. Jeśli dochodzi przy tym do skracania lub rozwierania szyjki, nie da się dłużej hamować samoistnej czynności skurczowej i poród musi się odbyć.

Jak dbać o siebie w ciąży?

Pierwsze tygodnie ciąży są kluczowe dla rozwoju płodu. Oczywiście wszystkie tygodnie są istotne, więc dbanie o siebie w ciąży na najwyższym poziomie jest bardzo ważne. O czym należy pamiętać na początku ciąży?

 • Znajdź lekarza prowadzącego ciążę. Możesz skorzystać z rekomendacji koleżanek lub sióstr. Ważne, by był to specjalista w dziedzinie ginekologii, ale również jednocześnie osoba, którą darzysz sympatią i zaufaniem. Będziecie współpracować przez kolejne 9 miesięcy.
 • Obowiązkowo odstaw alkohol, papierosy, narkotyki - jeśli kiedykolwiek je zażywałaś.
 • Jeśli przyjmujesz leki na stałe, skonsultuj ze specjalistą, jaki jest ich wpływ na płód. Jeśli mogą mieć negatywny wpływ na przebieg ciąży, omów z lekarzami alternatywną terapię.
 • Dowiedz się, czy twój pracodawca może dostosować stanowisko pracy do potrzeb kobiety ciężarnej. Znaj swoje prawa.
 • Zadbaj kompleksowo o swoje zdrowie, poprzez aktywność fizyczną, właściwie skomponowaną dietę i dobrze dobraną suplementację.
 • Czytaj o rozwoju ciąży z dobrych książek i profesjonalnych źródeł. Unikaj forów internetowych, gdzie mogą pojawiać się nieprawdziwe, a nawet szkodliwe informacje ze strony użytkowników.
 • Zadbaj o komfort psychiczny. Ciąża to czas, w którym szczególnie powinnaś dbać o dobre samopoczucie. Twoje emocje mają wpływ na przebieg ciąży.

O czym pamiętać przed porodem? Najlepiej udać się do szkoły rodzenia, w której przyszła mama dowie się dokładnie, jak przygotować się do porodu oraz co robić w jego trakcie i zaraz po. Przede wszystkim ważne jest, by nauczyć się odpowiedniego oddychania i parcia. Ważna jest również aktywność fizyczna, dzięki której kobieta lepiej zniesie poród oraz po porodzie jej ciało szybciej się zregeneruje.

Komentarze