Jak oszczędzać i nie zwariować?

OszczędzanieSytuacja ekonomiczna na wielu z nas wymusza oszczędności. Jak im podołać, nie wystawiając na szwank własnej psychiki? Oto 5 przydatnych wskazówek.

Przeprowadzane corocznie przez GfK badanie nastrojów polskich konsumentów w tym roku przyniosło bardzo niepokojące wyniki. Okazuje się, że pandemia COVID-19 oraz kryzys finansowy i klimatyczny mocno nadszarpnęło naszą wiarę w przyszłość. Oznacza to załamanie trendu, według którego nastroje nieustannie polepszały się od 2012, a także ich spadek nawet w odniesieniu do roku 2008. Brak pewności co do sytuacji gospodarczej w najbliższych miesiącach wielu z nas skłania do ograniczenia wydatków. Jak jednak oszczędzać, nie wariując?

1. Oszczędzaj z głową i wyznacz sobie konkretne cele

Oszczędzanie warto zacząć od wyznaczenia sobie konkretnego celu. Może to być na przykład konkretna suma, która każdego miesiąca zasili twoje oszczędności, zakup niezbędnego sprzętu lub wakacyjny wyjazd, na który przy uszczuplonym budżecie nie mógłbyś sobie pozwolić. Kolejna kwestia to ustalenie ram oszczędzania. Przy redukcji wydatków nietrudno o przesadę, a nawet - jak pokazuje doświadczenie niektórych osób - uzależnienie.

2. Nie kupuj tańszych zamienników - szukaj promocji

Jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych przez zaczynających oszczędzanie jest wybór najtańszych produktów spożywczych lub kosmetyków. Rezygnując z pełnowartościowych produktów nie tylko odczujesz pogorszenie stanu zdrowia, ale też szybko popadniesz we frustrację. Zamiast tego lepiej korzystać z promocji na produkty, z których korzystałeś do tej pory. Najłatwiej znaleźć je w gazetkach kolportowanych przez sieci handlowe. Wiele ich znajdziesz w serwisie gazetka-24.pl.

3. Odpowiednio przygotuj się do każdych zakupów

Codzienne oszczędzanie wymaga też starannego planowania wszystkich wyjść na zakupy. Absolutna podstawa to stworzenie listy i trzymanie się jej. By uniknąć kompulsywnego kupowania niezawartych w niej produktów, staraj się chodzić tylko do sklepów które znasz i zawczasu przemyśl, jaką drogą będziesz poruszał się między regałami. W miarę możliwości nie zabieraj też na zakupy dzieci, które są szczególnie podatne na stosowane przez marketingowców chwyty.

4. Jeśli to tylko możliwe - wybieraj płatność gotówką

Karty płatnicze to (zwłaszcza w czasie pandemii) spore ułatwienie, ale utrudniają one postawienie sobie limitu kwoty, którą możesz wydać podczas zakupów. To zadanie będzie dużo łatwiejsze, jeśli do sklepu wybierzesz się z gotówką. Wiedząc z góry, że możesz wydać tylko określoną sumę, łatwiej będzie ci uniknąć nieplanowanych wydatków.

5. Zrezygnuj ze zbędnych dóbr - skorzysta nie tylko portfel

Skutecznym sposobem na zredukowanie wydatków jest rezygnacja z dóbr, bez których możemy się bez problemu obejść. Jeśli mieszkasz w mieście, może nim okazać się samochód. Przeglądy, serwisowanie, tankowanie i ubezpieczanie pochłaniają przecież spore sumy. Latem z powodzeniem zastąpisz go rowerem - z korzyścią nie tylko dla portfela, ale też twojego zdrowia i środowiska. Zimą, jeśli nie czujesz się na siłach, przesiądź się zaś do komunikacji miejskiej. Bilet miesięczny wciąż jest tańszy niż miesięczne koszty eksploatacji auta.

Komentarze