Jak pomóc bliskiemu z nietrzymaniem moczu?

Nietrzymanie moczuOpieka nad bliską osobą, która z powodu wieku powoli traci sprawność, nie jest łatwa. To wyczerpuje emocjonalnie, jednak równocześnie może przyczynić się do rozwoju bliskości i przynieść ogromną satysfakcję. W czasie pielęgnacji leżącego w łóżku lub mało poruszającego się rodzica niestety trzeba przełamać pewną barierę intymności, zwłaszcza gdy w grę wchodzi problem z nietrzymaniem moczu.

Nietrzymanie moczu można leczyć

Po pierwsze musisz wiedzieć, że nietrzymanie moczu można wyleczyć. Nie jest to samoistna jednostka chorobowa, najczęściej jest wynikiem innych schorzeń. Jednak ograniczenie problemu wyciekania moczu w sposób kontrolowany można przeprowadzić, nawet nie wyleczywszy choroby. Nietrzymanie moczu jest związane z chorobą Parkinsona lub Alzheimerem. Bywa też skutkiem udaru lub przewlekłych zapaleń układu moczowego.

Dlatego pierwszym krokiem do pomocy bliskiemu z nietrzymaniem moczu jest udanie się do lekarza. Lekarz rodzinny wypisze konieczne skierowania do specjalistów, a wcześniej zaleci podstawowe badania, które pomogą ustawić leczenie i znaleźć przyczynę nietrzymania moczu.

Zapewnienie maksymalnego komfortu

Nietrzymanie moczu jest dla starszych osób naprawdę wstydliwe, dlatego trzeba zrobić wszystko, by zapewnić im odpowiedni komfort. Najbardziej przydatne będą pieluchy dla dorosłych, które od razu pochłaniają wilgoć i odseparowują ją od skóry.

Pieluchy dla dorosłych przydadzą się nawet wtedy, gdy twój bliski, którym się opiekujesz, porusza się po mieszkaniu. Przejście do łazienki może zająć dużo czasu, przemieszczanie się jest bardzo utrudnione. To także dobre rozwiązanie w momencie naglącego nietrzymania moczu, które jest najtrudniej kontrolować.

Zapewnienie właściwej higieny

Obojętnie, czy bliska ci starsza osoba leży w łóżku całe dnie, czy ma odrobinę ruchu - utrzymanie higieny jest jednakowo trudne i jednakowo ważne. Skóra z biegiem czasu traci na jędrności i elastyczności, staje się wysuszona i bardziej podatna na uszkodzenia. Dlatego też jej kontakt z mokrymi ubraniami lub nawet wilgotną pieluchą dla dorosłych może być drażniący. Z tego względu należy zapewnić jej odpowiednią pielęgnację.

Najważniejsze jest oczyszczanie, nie można jednak zapomnieć o nawilżaniu i natłuszczaniu tkanki, a także regeneracji. Warto używać delikatnych kosmetyków o naturalnym składzie. Przydatne będą także napary z rumianku i tym podobne specyfiki.

Profilaktyka przeciwodleżynowa

Osoby starsze, które spędzają w łóżku dużo czasu, należy chronić przed pojawianiem się odleżyn. To bolesne i nieprzyjemne dolegliwości, dlatego należy zadbać o profilaktykę przeciwodleżynową. Potrzebny będzie odpowiedni materac i prześcieradła.

Ważny jest także ruch - jeśli twój bliski ma tyle sił, by się podnieść i zrobić kilka kroków, zachęcaj go do krótkiego spaceru wzdłuż łóżka czy chociaż wstawania na obiad. Częsta zmiana miejsca i przekładanie ciała są tak samo istotne jak natłuszczanie i odkażanie skóry ciała.

Ocena: 5.0