Jak poradzić sobie z przepukliną?

PrzepuklinaPrzepuklina jest zazwyczaj dolegliwością, którą kojarzymy z przedźwiganiem się, albo podeszłym wiekiem. Tymczasem jednak może ona dotknąć każdego człowieka niezależnie od wieku - wystarczy tylko przypadek, albo osłabiona kondycja organizmu.

W tym przypadku warto wiedzieć, jak sobie radzić w sytuacji, gdy podejrzewamy jej pojawienie się, a także jakie objawy mogą wskazywać na to, że to właśnie przepuklina jest powodem naszego dyskomfortu.

Przepuklina - co to jest i jakie daje objawy?

Generalnie rzecz biorąc, przepuklina jest uwypukleniem, spowodowanym przez osłabienie tkanki łącznej i utrzymującej organizm w odpowiedniej formie. Może być widoczna, albo niewidoczna, zależnie od tego, w jakim rejonie ciała się pojawi. Najbardziej popularną grupą przepuklin jest ta dotycząca jamy brzusznej, która ma kilka swoistych odmian w zależności od dotkniętego nią obszaru.

Przepuklina pojawia się zwykle tam, gdzie mięśnie i tkanki łączne są osłabione, czy to stale, przy przypadkowo i jednorazowo. Sprawia to, że np. w wyniku nagłego wysiłku, spowodowanego kichnięciem, u chorego może pojawić się przepuklina brzuszna.

Zazwyczaj rozpoznanie przepukliny polega na zebraniu od pacjenta wywiadu oraz palpacyjnym zbadaniu wypukłości, którą chory zaobserwował na swoim ciele. Często wypukłość ta daje dodatkowe objawy bólowe, aczkolwiek nie jest regułą, dlatego też niewielka przepuklina może być stosunkowo niebolesna. W warunkach, gdy sytuacja jest poważna, a uwięźnięty organ obumiera, do objawów przepukliny dochodzą również dodatkowe objawy dawane przez chory organ.

Skąd bierze się przepuklina?

Przyczyny powstawania przepukliny można podzielić na kilka kategorii, ale do najczęstszych należą te sytuacje, gdy przepuklina pojawia się nagle; te, w których wywoływana jest ingerencją w ciało; oraz te, kiedy jej pojawienie się jest wynikiem długotrwałych czynników, wpływających na organizm.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw. przepukliną wysiłkową. Może ona być efektem nagłego podniesienia ciężkiego przedmiotu. Wbrew obiegowej opinii, nie dotyczy tylko powłok brzusznych, bo może również utworzyć się w kręgosłupie, gdzie będzie wywoływała ból i nieprawidłową postawę ciała, a w efekcie doprowadzi (czasem bez diagnozy) do poważniejszych schorzeń.

W przypadku przepukliny, która występuje jako efekt długotrwałego działania czynników dodatkowych, przepuklina jest zazwyczaj diagnozowana u osób z określonych grup. Niektóre rodzaje przepukliny dotykają osób, które pracowały długotrwale fizycznie oraz palą papierosy. Inne dotyczą kobiet, które przeszły wiele porodów naturalnych, w tym porodów ciężkich, a także mężczyzn, którzy cierpią na nieleczony przerost gruczołu prostaty. Przepuklina może pojawić się również z wiekiem, na skutek naturalnego obniżania napięcia w mięśniach. Czasem występuje u osób przewlekle chorych, np. na astmę - wywołuje ją silny, długo trwający kaszel.

Ostatnia grupa dotyczy tych przepuklin, które powstają na skutek np. nieprawidłowo przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych. Zazwyczaj dotyczy to zabiegów wykonywanych w obszarze jamy brzusznej. Wówczas przepuklina zwykle powodowana jest przez rozejście się szwów i nieprawidłowe zaszycie powłok brzucha.

Leczenie przepukliny

Niegdyś przepuklinę leczyło się za pomocą specjalistycznych pasów - dziś należą one do rzadkości i stosowane są jako dodatek, albo w przypadkach nieoperacyjnych z powodu wieku chorego. Zazwyczaj wykonywana jest laparoskopowa operacja przepukliny, która przy braku powikłań jest zabiegiem standardowym i stosunkowo niegroźnym.

Źródlo: www.leczymyprzepukline.pl

Komentarze