Jak postępować z gorączką?

GorączkaWysoka gorączka budzi powszechnie obawy o stan zdrowia, a często nawet życia osób, u których wystąpi. A przecież nie każda gorączka jest niebezpieczna i nie każdą powinno się zbijać. Jak to zatem wygląda i jak postępować z gorączką?

Kiedy występuje gorączka?

Podstawową sprawą, o której należy i trzeba wspomnieć na samym początku przy rozważaniach o gorączce, jest określenie tego, od jakiej wartości temperatury ona występuje. W końcu nie każdy stan powyżej 36 stopni to gorączka.

Powszechnie uznaje się, że o gorączce mówi się w sytuacji, gdy temperatura ciała wzrośnie powyżej 38 stopni Celsjusza. Jest to stan, gdy u osoby dorosłej występować może poczucie zimna, a u dzieci drgawki. Choć warto zauważyć, że gorączka może wystąpić zupełnie bezobjawowo. Podwyższenie temperatury ciała w zakresie 37-38 stopni Celsjusza, to zupełnie niegroźny stan podgorączkowy.

Kiedy ma się do czynienia z gorączką? Pomijając bardzo poważne choroby, gorączka to zdecydowanie najczęściej oznaka niegroźnej infekcji. Niemniej jeśli gorączka występować będzie dłużej niż trzy dni, a jej wysokość podniesie się do wartości powyżej 39,4, zalecana jest wizyta u lekarza.

Gorączka niska

O gorączce niskiej mówi się wtedy, gdy wartość temperatury ciała nie przekracza 40 stopni Celsjusza. W takiej sytuacji, co może wydawać się wielu osobom nieintuicyjne, nie zaleca się stosowania żadnych środków zbijających gorączkę. Spowodowane jest to faktem, że przecież gorączka to naturalny stan organizmu, który rozpoczął walkę z chorobą. Przeszkadzanie mu w tym może zwyczajnie wydłużyć stan infekcji, a stosowanie leków przeciwgorączkowych nawet spowodować groźne skutki uboczne. To prawda, leki przeciwgorączkowe często przynoszą chorym ulgę, lecz jest to spowodowane głównie ich działaniem przeciwbólowym, nie leczniczym.

Wniosek jest zatem prosty, w przypadku występowania takiej gorączki, najlepiej jest ją po prostu przeczekać i dać szanse organizmowi na samodzielne uporanie się z infekcją.

Gorączka wysoka

Zupełnie inaczej sytuacja przedstawia się w chwili, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 40 stopni Celsjusza. Może być ona źródłem nie tylko dyskomfortu i utrudnienia wykonywania podstawowych codziennych czynności, lecz w sytuacji przekroczenia wartości 41 stopni, może być nawet potencjalnie niebezpieczna dla życia.

środków zaradczych. Oczywiście każdy lek przeciwgorączkowy niesie ze sobą groźne skutki uboczne, dlatego też najbezpieczniejsze jest stosowanie stosunkowo łagodnego ibuprofenu i paracetamolu, które polecić można nawet najmłodszym dzieciom. Warto przy tym pamiętać, że popularna w takich sytuacjach aspiryna, jest bardzo niewskazana dla osób poniżej 18 roku życia, a także dla kobiet w ciąży.

Co oprócz leków?

Oczywiście same leki to nie wszystko, co można przedsięwziąć w walce ze zbyt wysoką gorączką. Bardzo pomocne są np. okłady, kąpiele, a także chłodne napoje. Te ostatnie są wręcz konieczne, ponieważ wysoka gorączka powoduje odwadnianie się organizmu, co rodzi potrzebę picia bardzo dużej ilości płynów, aby utrzymywać nawodnienie organizmu na odpowiednim poziomie.

Źródło: https://mozgi.pl/jak-postepowac-z-goraczka-1558.

Komentarze