Jak pozbyć się kamienia nazębnego?

Szczoteczka soniczna do zębówKrwawią Ci dziąsła, a przy tym masz kłopot z nieprzyjemnym zapachem z ust? Przyczyną może być kamień nazębny, który powstaje na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Kamienia, sami się nie pozbędziemy. Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym. Szacuje się, że prawie 70% pacjentów trafia do dentysty z kamieniem nazębnym, który był usuwany nieregularnie lub wcale. Co możemy zrobić aby zapobiec odkładaniu się kamienia? Co spowolni proces jego tworzenia? Są na to skuteczne sposoby. Zobacz jakie?

Jak zapobiegać powstawaniu kamienia na zębach?

W warunkach domowych nie jest możliwe usunięcie kamienia, ponieważ jest on zbyt twardy, a ponadto często osadza się poddziąsłowo w obrębie kieszonek. Złogów pozbyć się możemy wyłącznie w gabinecie dentystycznym podczas zabiegu skalingu. Aby wizyty u stomatologa były jednak jak najrzadsze warto postawić na profilaktykę. Dokładne czyszczenie wszystkich powierzchni zębów oraz przestrzeni międzyzębowych z płytki bakteryjnej jest kluczowe. Niestety nie zawsze zwykłą szczoteczką do zębów możemy osiągnąć oczekiwane efekty. Brak czasu, pośpiech, nieprawidłowa technika mycia zębów to niestety najczęstsze powody złej higieny jamy ustnej. Tu z pomocą przychodzą szczoteczki soniczne i irygatory. Ich stosowanie przynosi o wiele lepsze rezultaty i pomaga skutecznie zapobiegać tworzeniu się kamienia nazębnego, próchnicy i chorobom dziąseł.

Dlaczego szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne wyróżniają się przede wszystkich imponującą prędkością włosia - od 62 000 do nawet 96 000 drgań na minutę. Tak duża liczba ruchów pozwala bardzo dokładnie i precyzyjnie oczyścić wszystkie zakamarki w jamie ustnej. Dla porównania w tym samym czasie zwykłą szczoteczką manualną wykonujemy średnio około 300-500 ruchów.

Wspomniana ilość ruchów szczoteczki sonicznej a przy tym prędkość doprowadza do wytworzenia się burzy bąbelków powietrza. Te są wstrzykiwane w przestrzenie międzyzębowe wraz z płynem lub pastą, których używamy do higieny jamy ustnej. W ten oto sposób technologia soniczna rozwiązuje kwestię usuwania płytki nazębnej. Nieodłącznym elementem są także fale dźwiękowe, których zasięg wykracza nawet do 5 mm za końcówkę włosia. Co daje nam takie działanie? Dużo łatwiejsze rozbijanie łańcuchów białkowych i bakteryjnych, zwłaszcza w ciężko dostępnych miejscach dla samego włosia. Pozostałe bakterie z trudem wiążą się ponownie w łańcuchy, a to w miarę możliwości minimalizuje ryzyko występowania stanów zapalnych dziąseł i tworzenie się kamienia nazębnego. Również dziąsła pod wpływem stałego omiatania przez miękkie włókna stają się nieco jędrniejsze i lepiej ukrwione.

Obecnie rynek oferuje ogromny wybór szczoteczek sonicznych, począwszy od parametrów samego urządzenia a skończywszy na estetycznym wyglądzie samej szczoteczki. Szczoteczki sonicznie różnią się między sobą prędkością włókien, wydajnością akumulatora - nawet do 70 dni bez ładowania, czy usprawnieniami, dzięki którym ładowanie ulubionej szczoteczki do zębów staje się możliwe choćby w trakcie jazdy samochodem.

Jak irygator dba o nasze zęby i dziąsła?

Regularne stosowanie szczoteczki sonicznej pomaga znacznie opóźnić tworzenie się kamienia głównie u nasady zębów, jednak warto dodatkowo zadbać o dokładne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Większość z nas do tego celu używa nici dentystycznej, jednak w praktyce pozwala ona na pozbycie się jedynie resztek pokarmu znajdujących się między zębami, natomiast nie jest w stanie usunąć bakterii. Co więcej, wiele osób nie może jej używać ze względu na wrażliwość dziąseł.

Oprócz nici lub zamiast niej warto więc stosować irygator. Jest to elektryczne urządzenie, które czyści przestrzenie międzyzębowe silnym strumieniem wody i powietrza. Taka mieszanka wody z pęcherzykami powietrza dociera do najwęższych przestrzeni między zębami, ale także do kieszonek dziąsłowych i "wymiata" z nich nawet najdrobniejsze resztki pokarmu oraz bakterie beztlenowe. Użycie irygatora nie powoduje podrażnienia dziąseł, a wręcz przeciwnie - strumień wody masuje je, poprawiając ich ukrwienie i kondycję. Więcej o irygatorach na stronie shop-dent.pl.

Irygator do zębów

Skąd się bierze kamień nazębny?

Kamień nazębny łatwo rozpoznać, ponieważ jest to twardy osad tworzący się najczęściej u nasady zębów (głównie na siekaczach i dolnych zębach trzonowych) oraz w przestrzeniach międzyzębowych. Pojawia się w wyniku mineralizacji płytki bakteryjnej. Ta ostatnia tworzy się na naszych zębach już w ciągu kilku minut po ich umyciu. Ma postać miękkiego nalotu na szkliwie, który składa się głównie ze śliny i bakterii, również tych próchnicotwórczych. Płytkę bakteryjną możemy łatwo usunąć podczas szczotkowania zębów. Jeśli będziemy jednak robić to niestarannie, z czasem zacznie twardnieć, tworząc kamień nazębny.

Dlaczego należy usuwać kamień nazębny?

Pozbywanie się kamienia jest niezbędne z dwóch powodów: estetycznych i zdrowotnych. Osad na zębach wygląda po prostu nieładnie, jednak szczególnie razi, gdy jest brązowy, co jest typowe w przypadku osób palących tytoń bądź spożywających dużo herbaty i kawy. Nieusuwany i narastający z czasem może powodować krwawienie i stan zapalny dziąseł, a także obniżenie się ich poziomu.

Regularne i dokładne usuwanie płytki bakteryjnej to najlepszy sposób na zminimalizowanie odkładania się kamienia na zębach, profilaktykę próchnicy oraz chorób dziąseł. Warto w tym celu stosować nowoczesne urządzenia, dzięki którym można to robić łatwo i skutecznie.

Komentarze