Jak przechowywać rower zimą?

Przechowywanie roweru zimąWiosną, latem i jesienią coraz chętniej przesiadamy się na rowery, które są bardzo dobrą alternatywą dla samochodów czy zatłoczonych autobusów. Jednak nie każdy czuje się na siłach, by jeździć na rowerze także zimą. Jak przechowywać swoje dwa kółka o tej porze roku?

Wybierając miejsce do przechowywania roweru, musimy zadbać nie tylko o własną wygodę, ale też bezpieczeństwo roweru. Obecnie mamy do dyspozycji wiele ciekawych rozwiązań, dzięki którym rower nie będzie zajmował wiele miejsca, a nawet może stać się oryginalną dekoracją domu czy mieszkania.

Pamiętaj o konserwacji!

Zanim jednak wygospodarujemy odpowiednie miejsce dla naszego roweru, musimy go właściwie zakonserwować. W tym celu należy go dokładnie wyczyścić z błota czy innych zabrudzeń, wytrzeć łańcuch, a ramę odtłuścić, umyć i wysuszyć. Przed zimową przerwą polecane jest również nasmarowanie całego napędu oraz regulacja oraz zabezpieczenie przerzutek, zębatek i hamulców. W ten sposób nie tylko zabezpieczymy nasze dwa kółka, ale także zyskamy pewność, że wiosną wszystkie podzespoły będą prawidłowo działać.

Zadbaj o bezpieczeństwo roweru

Rowerów lepiej nie przechowywać na klatce schodowej, niskim balkonie lub w piwnicy, ponieważ w tych miejscach będzie on szczególnie narażony na kradzież. Sprytni złodzieje potrafią sforsować wiele różnych zabezpieczeń, więc trzymanie jednośladu w zacisznej piwnicy będzie dla niego sporym ułatwieniem. Ponadto, rowery powinno się przechowywać w suchych i dość ciepłych pomieszczeniach, w których nie grozi mu przedwczesna korozja i inne uszkodzenia.

Rower w mieszkaniu?

Dobrą alternatywą dla tego typu rozwiązań jest przechowanie roweru w mieszkaniu. Jeśli zdecydujemy się na ten wariant, pamiętajmy o zabezpieczeniu podłogi oraz ściany przed ewentualnymi zabrudzeniami. Powierzchnię, o którą opiera się rower, warto pomalować zmywalną farbą czy pokryć płytą pleksi, co ułatwi jej późniejsze czyszczenie.

Przechowywanie roweru zimą

Jeśli w naszym mieszkaniu nie ma osobnego schowka na jednoślady, warto zaopatrzyć się w tani wieszak na rower, mocowany do ściany lub sufitu, który pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. Wieszaki, przystosowane do przytrzymywania rowerów z ramą aluminiową, jak i stalową, można też zamontować w garażu, piwnicy lub pomieszczeniu gospodarczym.

Zaplanuj miejsce na rower

Jeśli jesteśmy na etapie urządzania lub remontu mieszkania, mamy nieco łatwiejsze zadanie. Dysponując odpowiednio dużą przestrzenią możemy wygospodarować miejsce na nasze dwa kółka, przykładowo tworząc specjalną przegrodę w dużej szafie, w której będzie można postawić lub powiesić jednoślad.

Rower jako element dekoracyjny

Jednak rower w mieszkaniu może stać się również bardzo oryginalnym elementem dekoracji, niezależnie od pory roku. Nasz jednoślad możemy wkomponować w ścianę malując powierzchnię, na której będzie wisieć, farbą w kontrastującym z otoczeniem kolorem. Ciekawy efekt osiągniemy także odrysowując kontur roweru i nanosząc go na ścianę wraz z cieniem cyklisty. Tego typu ozdoby nie powstydzi się żaden miłośnik rowerów!

Ocena: 5.0