Jak przygotować jadłospis rocznego dziecka?

Jadłospis dla dziecka rocznegoTo co trafia do brzuszka naszego malucha ma wpływ na jego cały organizm. Odpowiedni dobór jadłospisu dla rocznego dziecka pozwoli mu poznań nowe smaki. Dzięki temu będzie mogło poznawać świat kuchni.

Organizm małego dziecka powinien być przyzwyczajany do regularnych posiłków. W jadłospisie rocznego dziecka powinny znaleźć się zdrowe produkty, które dostarczą maluszkowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych: białek, tłuszczy i węglowodanów w odpowiednich proporcjach. Co podawać do jedzenia rocznemu dziecka, a czego bezwzględnie unikać?

 

Jadłospis rocznego dziecka z pigułce

Podstawą dobrych nawyków żywieniowych jest planowanie. Wcześniejsze przygotowanie jadłospisu dla rocznego dziecka pozwoli rodzicom trzymać się ustalonych przez nich reguł. Zbilansowana dieta zapobiegnie nadwadze, wykształci u malucha prawidłowe tempo metabolizmu i zapewni mu prawidłowy rozwój. Przy układaniu jadłospisu warto kierować się kilkoma zasadami:

  • 5 pełnowartościowych posiłków dziennie: śniadanie, obiad i kolacja, a pomiędzy nimi drugie śniadanie i podwieczorek. Pomiędzy posiłkami dziecko nie powinno podjadać.
  • Regularne pory posiłków, które zapewnią prawidłowy metabolizm.
  • Urozmaicona dieta i próbowanie nowych smaków. Rodzice nie powinni ograniczać dziecka swoimi upodobaniami kulinarnymi. W urozmaiconym jadłospisie rocznego dziecka powinny znaleźć się różne smaki. Warto eksperymentować i dawać dziecku możliwość wyboru. Gdy coś mu zasmakuje na pewno chętniej to zje.
  • Przyzwyczajanie dziecka do zdrowych nawyków np. do jedzenia warzyw zamiast słodyczy.
  • Podawanie dziecku odpowiednich porcji - lepiej nałożyć mniej i dołożyć niż nakładać dziecku górę jedzenia i zmuszać je do zjedzenia wszystkiego.
  • Pamiętać o mleku i produktach mlecznych. Dzieci do 3go roku życia powinny dostawać wysokiej jakości mleko modyfikowane (np. Humana 3 mleko bananowo-waniliowe z oferty humana-baby.pl), które dostarcza maluchom białko, kwasy tłuszczowe (wspierających rozwój mózgu) i błonnik.
  • Unikanie niezdrowych przekąsek: słodyczy, gazowanych napojów, tłustych przekąsek takich jak chipsy.
  • Unikanie tłustych i ciężkostrawnych dań i podawanie delikatnego mięsa (drobiu i ryb), warzyw i owoców.
  • Unikanie gotowych produktów, które w składzie mają dużo soli, cukru, konserwantów i ulepszaczy smaku.

Rozszerzanie diety roczniaka to czas eksperymentów. Nie ma sztywnych zasad dotyczących jadłospisu rocznego dziecka, warto jednak zastosować się do tych kilku wskazówek, by nie popełnić błędów, których skutki będą widoczne w przyszłości.

Co powinno znaleźć się w jadłospisie rocznego dziecka?

Dziecko powinno jeść zdrowe i pełnowartościowe posiłki. Nie oznacza to, że z jadłospisu rocznego dziecka trzeba całkowicie wyeliminować słodycze. Należy jednak bardzo je ograniczyć, pamiętając, że cukier zawarty jest także w wielu innych gotowych produktach. Najważniejsze posiłki w ciągu dnia to śniadanie i obiad. Na śniadanie można maluszkowi podać pełnowartościowy i wolny od chemii gotowy posiłek Humana Śniadanko wieloowocowe z płatkami 4 zbóż, które są w 100% organiczne (http://humana-baby.pl/kategoria/posilki-owocowe-100-organic/). Wśród lubianych przez dzieci gotowych posiłków znajduje się obiadek spaghetti bolognese, który można z powodzeniem włączyć do jadłospisu rocznego dziecka. Na deser warto maluszkowi podać owoce - świeże lub w formie gotowego deserku. Należy też pamiętać o odpowiedniej ilości płynów. Wskazane są herbatki owocowe, soki warzywne oraz duża ilość wody.

KomentarzeJakie zabawki będą odpowiednie dla naszego dziecka?

Zabawki dla dzieckaKażdy, kto ma już swoje dziecko, wie jak trudnym zadaniem, mZbuntowany nastolatek - jak zmotywować go do nauki?

Motywacja do naukiZły uczeń, leń, wagarowicz - takimi pejoratywnymi oJaki rower dla 5 latka - radzi Jacek Barutowicz z firmy Rowmix

Rower dla dzieckaWiększość dorosłych doskonale pamięta swój pierwszy rower zTanie, wygodne i bezpieczne ubrania dla dzieci - skąd je wziąć?

Ubrania dla dzieciPodczas kupowania ubrań dla najmłodszych należy zwracać uwa