Jak przygotować mleko modyfikowane? Krok po kroku

Mleko modyfikowaneZadaniem mleka modyfikowanego jest zastąpienie niemowlęciu mleka matki w przypadku, gdy jego mama nie ma możliwości karmienia go piersią. Po wybraniu odpowiedniej dla dziecka mieszanki należy zapoznać się z instrukcją producenta dotyczącą przygotowania mleka. O czym koniecznie trzeba pamiętać?

 

Przed przygotowaniem mieszanki

Najlepszym pokarmem, jaki może otrzymać noworodek czy niemowlę, jest mleko matki. Dlatego właśnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje, by dziecko było karmione wyłącznie piersią do 6. miesiąca życia. Dodatkowo zalecane jest kontynuowanie karmienia piersią do drugiego roku życia dziecka oraz uzupełnianie diety przez odpowiednią żywność uzupełniającą. Zdarza się jednak, że kobiety karmią piersią krócej lub w ogóle nie mogą karmić. Przyczynami mogą być brak pokarmu, konieczność powrotu do pracy, czy choroby matki lub dziecka. W takiej sytuacji należy wybrać odpowiednie mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane w proszku, np. Enfamil, należy przygotować zgodnie z zaleceniami producenta. Zanim jednak do tego przystąpisz - dokładnie umyj ręce wodą z mydłem, szczególną uwagę zwracając na przestrzenie między palcami. Następnie umyj i wyparz butelkę do karmienia. Myjemy wodą z płynem do mycia naczyń, każdą część osobno. Warto używać specjalnej szczoteczki do butelek, która pomoże usunąć resztki mleka.

Poszczególne części butelki wyparzaj w wyparzaczu lub po prostu w garnku z gotującą się wodą (wystarczy włożenie elementów na ok. 1 minutę). Odłóż elementy do wyschnięcia, po czym złóż butelkę i przygotuj wodę do mleka.

Woda do mleka modyfikowanego

Do przygotowywania mieszanki najlepiej używać niskozmineralizowanej wody źródlanej wysokiej jakości, opatrzonej rekomendacją instytutu pediatrycznego, np. Instytutu Matki i Dziecka czy Instytutu Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka. Możesz użyć także przefiltrowanej wody z kranu, upewnij się jedynie, że dany filtr uzdatnia wodę na tyle, że nadaje się ona dla niemowląt.

Wodę przegotuj (gotuj przez około 5 minut), a następnie ostudź do temperatury około 40°C (1) (na opakowaniu mleka znajdziesz wskazówki co do temperatury wody).

Przygotowanie mleka

Na początek uważnie przeczytaj instrukcję przygotowywania mleka załączoną przez producenta. Nalej do butelki odpowiednią ilość wody, a następnie nabierz wskazaną ilość proszku mlecznego za pomocą dołączonej miarki i dodaj go do butelki z wodą. Zakręć butelkę i wymieszaj proszek - najpierw ruchem obrotowym, rozprowadzając proszek, a następnie wstrząsając butelką, aż do całkowitego rozpuszczenia się proszku. Mieszaj aż do momentu, gdy nie będzie już widać żadnych grudek (1).

Jeśli mieszanka nie zdążyła jeszcze przestygnąć do temperatury pokojowej, odczekaj chwilę, aż nabierze temperatury odpowiedniej dla dziecka. Jeżeli natomiast za bardzo wystygła - włóż butelkę do podgrzewacza lub ciepłej wody. Temperaturę możesz sprawdzić (2) przy pomocy specjalnego termometru.

Pamiętaj, że przygotowanej już mieszanki nie przechowuje się na później. Należy przygotować tyle pokarmu, ile dziecko jest w stanie spożyć jednorazowo, a ewentualną resztkę wylać. Nie należy również mieszać przygotowanego wcześniej mleka ze świeżą mieszanką (może to wywołać np. biegunkę). I uwaga - mleko modyfikowane szybko się psuje (1). Po upływie godziny, maksymalnie dwóch, nadaje się już do wylania.

Nie przechowujemy mleka w kubku termicznym czy termosie, ani też nie podgrzewamy w mikrofalówce (3). Jeśli będziesz karmić dziecko na spacerze, odmierz odpowiednią ilość proszku i osobno zabierz w termosie ciepłą wodę, a mieszankę przygotuj bezpośrednio przed karmieniem.

Bibliografia:

    1. Szozda A., Jak przygotować mleko modyfikowane?, https://portal.abczdrowie.pl/jak-przygotowac-mleko-modyfikowane, dostęp 31.05.20
    2. Przygotowanie i przechowywanie mleka modyfikowanego, https://rozszerzaniediety.pl/przygotowanie-i-przechowywanie-mleka-modyfikowanego/, dostęp 31.05.20
    3. Mleko modyfikowane dla niemowląt - jak je przygotować?, https://apteline.pl/artykuly/mleko-modyfikowane-dla-niemowlat-jak-je-przygotowac, dostęp 31.05.20

Aby osiągnąć najlepsze efekty należy dbać o zdrową dietę w czasie ciąży i po urodzeniu dziecka. Nie należy decydować się na nieuzasadnione dokarmianie. Karmienie butelką może powodować osłabienie laktacji. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia i zapewnia najwięcej korzyści Twojemu dziecku.

Komentarze