Jak przygotować się do psychoterapii prowadzonej online?

Psychoterapia onlinePsychoterapia jest bardzo ważną częścią każdej terapii osoby mającej problemy natury psychicznej. Pozwala na zmniejszenie wielu dolegliwości i wspiera w odzyskiwaniu zdrowia pacjenta. Nie zawsze jednak możliwe jest prowadzenie terapii stacjonarnie, w gabinecie. Dlatego też coraz częściej pojawiają się oferty terapii prowadzonej zdalnie. Jakie są jej zalety i jak się do niej przygotować?

Zalety psychoterapii online

Psychoterapia online jest prowadzona przez specjalistów psychoterapeutów w taki sam sposób, jak terapia w gabinecie. Zaczyna się od przeprowadzenia ogólnego wywiadu, w którym pacjent opisuje swoje minione doświadczenia i problemy, a następnie jest prowadzona jako sesja spotkań, które mają na celu zmniejszenie tych dolegliwości, poprawę życia i osiągnięcie założonych celów.

Jej ogromną zaletą jest wielka swoboda, którą chwalą sobie osoby biorące udział w sesjach online. Może odbywać się niemal w dowolnym czasie i momencie. Nie pociąga za sobą konieczności dodawania czasu dojazdu czy oczekiwania w kolejce. Wystarczy tylko się zalogować, co dla wielu zapracowanych osób jest ogromną zaletą. Może też zmniejszyć stres, jeśli obawiamy się, że na przykład ktoś znajomy rozpoznałby nas przed kliniką, czego wcale byśmy nie chcieli.

Obawy związane z terapią online

Pomimo iż terapia online przebiega dokładnie w taki sam sposób, jak terapia stacjonarna, wiele osób obawia się tego, że nie będzie w pełni satysfakcjonująca. Nic bardziej mylnego! Specjalista przeprowadza ją identycznie, jak zrobiłby to w gabinecie, udziela takich samych porad i wskazówek, a także uczy takich samych technik radzenia sobie z problemem.

Podobnie jak sesje przeprowadzane w gabinecie, sesje online podlegają pełnej tajemnicy i nic, co powie pacjent, nie jest przekazywane dalej. W wielu przypadkach udostępniane są w tym celu specjalne, bezpieczne połączenia, które gwarantują zachowanie tajemnicy.

Jeśli obawiasz się jednocześnie, że psychoterapeuta online nie będzie w stanie w pełni cię zdiagnozować lub pomóc, także nie musisz się obawiać. Nawet jeśli czujesz się skrępowany z powodu obecności kamery i oglądania drugiej osoby na ekranie, zamiast na żywo, terapeuta z pewnością przezwycięży twój stres i sprawi, że otworzysz się przed nim tak samo jak na przysłowiowej kozetce.

Jak przygotować się do psychoterapii online?

Psychoterapia online nie wymaga od ciebie szczególnego przygotowania. Wystarczy, że przed pierwszym spotkaniem przygotowujesz sobie odpowiedź na pytanie, jak się czujesz, czego dotyczy twój problem i co chciałbyś osiągnąć dzięki spotkaniom ze specjalistą. Pozostałe pytanie zada ci już terapeuta, który pomoże określić podwaliny problemu i wesprze cię w walce z nim.

Warto jedynie zadbać o odpowiednie miejsce do spotkania. Pomimo że spotkanie online ma dość swobodny charakter i może odbyć się niemal w dowolnym miejscu, warto pamiętać, iż podczas spotkania nikt nie powinien ci przeszkadzać. Powinieneś zadbać o to, aby w pokoju czy nawet mieszkaniu, w którym przebywasz, nie było osób postronnych, które uniemożliwią ci otwarcie się podczas rozmowy. Dlatego warto już wcześniej poprosić domowników, aby w tym czasie wyszli na przykład na spacer albo chociaż do drugiego pokoju.

Fot. materiały prasowe.

Komentarze