Jak rozwijać mózg - jak pobudzić mózg do lepszej pracy?

Jak rozwijać mózgJak rozwijać mózg i pobudzić go do lepszej pracy? Wysoki iloraz inteligencji jest marzeniem wielu z nas. Zapewne niejednokrotnie zastanawiałeś się jak rozwinąć potencjał swojego mózgu - pobudzić go do lepszej pracy, by myśleć szybciej, kreatywniej i zarazem logiczniej.

Poniżej kilka prostych i skutecznych sposobów, które wdrożone w życie potrafią zdziałać cuda.

Obraz i wizualizacja

Przede wszystkim należy zrozumieć, że praca mózgu jest ściśle powiązana z obrazem i wizualizacją. Im częściej ćwicz się wyobraźnię, tym lepsze wyniki w nauce można osiągnąć. Jest to prosty mechanizm, a wyćwiczenie go jest naprawdę proste i... przyjemne. Wystarczy jedynie regularnie czytać książki, by pobudzić mózg do działania oraz trwale podnieść swoje IQ. Do tego celu idealnie nadadzą się zarówno powieści jak i książki popularnonaukowe. Oczywiście należy wybierać te, których czytanie sprawi nam przyjemność.

Synchronizacja półkul mózgowych

Warto również wiedzieć, że na inteligencję i jej zwiększenie niezwykle wpływa synchronizacja półkul mózgowych. Aby osiągnąć wymarzony efekt najlepiej byłoby zapisać się na lekcje gry na dowolnym instrumencie, na którym gra się obiema rękami. Nie każdy ma jednak taką możliwość. Oto kilka ćwiczeń dla osób zapracowanych, z ograniczonym budżetem lub po prostu niezainteresowanych muzyką:

  • Wykonywanie różnych czynności ręką mniej sprawną np. lewą, jeśli jesteśmy praworęczni. Ćwiczenie to pobudza niezbyt aktywną dotąd półkulę mózgu, a tym samym zwiększa zsynchronizowanie jej z tą bardziej aktywną.
  • Wyobrażanie sobie scen i sytuacji fizycznie niemożliwych. Czyli po prostu tworzymy w głowie swoją własną opowieść fantasy, w której powinno roić się od niesamowitych postaci i dziwnych zdarzeń.
  • Wizualizujemy w głowie tzw. anagramy, czyli słowa powstałe po odwróceniu kolejności liter w danym wyrazie. Przykładowo anagramem dla słowa szafka będzie wyraz akfasz.
  • Również rozwiązywanie zagadek i krzyżówek świetnie pobudza umysł do zwiększenia wydajności, ponadto rozwija tak ważne w dzisiejszych czasach logiczne myślenie.

Jest to tylko kilka przykładowych ćwiczeń, lecz w miarę rozwoju można samodzielnie wymyślać inne skuteczne sposoby. Nie należy zapomnieć, że nic tak nie ma wpływu na umysł jak odpowiednia dieta. Woda z cytryną każdego ranka powinna pozytywnie wpłynąć na myślenie, a częstsze jedzenie warzyw i owoców zwiększy wydajność całego organizmu.

Kilka ciekawostek na koniec:

  • Lewa półkula mózgu odpowiada za myślenie logiczne, analityczne i racjonalne. Prawa półkula mózgu natomiast bierze odpowiedzialność za myślenie kreatywne, obiektywne i intuicyjne.
  • Mężczyźni mają bardziej rozsunięte półkule mózgowe niż kobiety, dzięki czemu na ogół łatwiej jest im skupić się na jednym konkretnym zadaniu niż na kilku na raz jak to ma miejsce w przypadku płci pięknej.
  • Słynna "kobieca intuicja" jest ściśle powiązana z poziomem estrogenów, które wpływają na kojarzenie informacji werbalnych i wizualnych.
  • Ludzki mózg złożony jest ze 100 miliardów neuronów, a proces tworzenia się nowych neuronów zachodzi przez całe ludzkie życie.
  • Prawa półkula odpowiada za lewą część ciała, lewa półkula za prawą część ciała.

Komentarze