Jak samodzielnie udekorować ścianę?

Dekoracja ścianyJeśli planujesz odświeżanie mieszkania na własną rękę, poznaj proste i skuteczne sposoby na dekorowanie ścian. Niezwykłe efekty zdobnicze uzyskać można za pomocą takich niestandardowych narzędzi jak gąbka, folia, miotła czy własne palce.

Dekoracyjne malowanie miotłą

Bardzo ciekawym pomysłem na ozdobienie ścian jest wykorzystanie miotły. Po pomalowaniu ścian na wybrany kolor w sposób tradycyjny, za pomocą wałka lub pędzla, zanim farba wyschnie, należy przesunąć miotłą w wybranym kierunku. Pociągnięcia powinny być długie i energiczne. Powstałe w ten sposób równoległe rysy świetnie prezentować się będą na jednej ze ścian pomieszczenia lub na takich elementach jak filary czy wnęki.

Malowanie ścian za pomocą gąbki

Jeśli zależy nam na stworzeniu niezwykłych efektów dekoracyjnych podczas malowania ścian, powinniśmy zrezygnować z tradycyjnych wałków i pędzli, zastępując je gąbką. To proste narzędzie malarskie daje duże możliwości artystyczne. Malując ściany za pomocą gąbki, możemy nadać im oryginalną fakturę i nierównomierny koloryt. Taki efekt przywodzi nieco na myśl styl śródziemnomorski, zwłaszcza w połączeniu ze stonowanymi kolorami.

Jak wykonywać wzory ścienne gąbką? Mniejszym kawałkiem gąbki pomalować należy krawędzie ścian; za pomocą większego nanieść można farbę na większe połacie ściany. Malowanie w ten sposób jest bardzo proste, choć dość czasochłonne. Gąbkę zanurzyć należy w farbie, lekko wycisnąć, a następnie przyciskać do powierzchni ściany, rozprowadzając emulsję. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, można zróżnicować to, jak mocno przyciskamy gąbkę. Pracując w różnych kierunkach, osiągniemy efekt najbardziej naturalny.

Do czego potrzeba jest folia podczas dekorowania ścian?

Innym nietypowym sposobem na samodzielne ozdobienie ścian jest wykorzystanie przy malowaniu folii. Po pomalowaniu ściany za pomocą wałka lub pędzla, gdy farba jest jeszcze mokra, możemy przyłożyć do powierzchni folię. Gdy oderwiemy ją po kilku godzinach, na ścianie pozostaną ślady nieregularnych zagnieceń, tworzące dekoracyjną siateczkę.

Dekoracja ściany

Niezwykła faktura ścian formowana ręką

Oryginalny efekt dekoracyjny osiągnąć można nakładając farbę ręką i rozprowadzając ją po powierzchni ściany palcami. Dzięki takiemu zabiegowi ściana nie tylko będzie miała ciekawą, nierównomierną kolorystykę, ale także nietypową fakturę. Gdy w odpowiedni sposób ją podświetlimy, może zamienić się w prawdziwą ozdobę wnętrza.

Samodzielne cieniowanie ścian

Kolejnym zabiegiem, który przeprowadzić możemy na własną rękę, jest cieniowanie ścian. Do tego celu potrzebować będziemy farby w kilku odcieniach wybranego koloru. Malowanie ścian należy zacząć od dołu. Następnie, po naniesieniu wszystkich odcieni w postaci pasów, przystąpić można do rozcierania farb, tak aby zatrzeć granice między nimi i uzyskać efekt płynnych przejść. Do cieniowania potrzebna będzie szmatka lub gąbka.

Samodzielne dekorowanie ścian nie musi być trudne. Aby uzyskać niezwykłe efekty, wystarczy kilka prostych narzędzi, takich jak wałek, pędzel, gąbka, miotła, folia czy nawet własne palce.

Dekoracja ściany

Komentarze

Tsutsi
Nie słyszałem o malowaniu ścian gąbką, ale to świetny pomysł. Miotłą już tak - sam robiłem parę elementów w ten sposób. Oczywiście zabezpieczenie powierzchni to podstawa, bo zawsze się coś ubrudzi. Palcami bym raczej nie mazał, ale zaprosiłbym dzieciaki do pomocy, żeby pracowała (i miała radochę) cała rodzina.
Dajemy Radę
Świetne pomysły! Z opisanych technik próbowałam tylko malowania gąbką i efekt był naprawdę fajny. Ale myślę, że każdy z przedstawionych tu sposobów na dekoracje ściany może dać świetne rezultaty.